Artykuły
Uzdrowiska i termy
Leczenie uzdrowiskowe stanowi kontynuację leczenia chorób przewlekłych. Może mieć formę rehabilitacji lub charakter profilaktyczny. Bez względu na to, czy leczeni są pacjenci przewlekle chorzy, po urazach, wypadkach, czy cierpiący na schorzenia zawodowe, walorem leczenia uzdrowiskowego jest wykorzystanie naturalnych zasobów. Sanatoria i szpitale uzdrowiskowe usytuowane są w miejscach atrakcyjnych przyrodniczo, gdzie występują m.in. wody mineralne, borowina, ozon czy sole mineralne.
Uzdrowiskami, w których wykorzystuje się lecznicze właściwości wód termalnych, określa się mianem term. W Polsce dostępne są baseny termalne o różnorodnych właściwościach wód. Są usytuowane w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach. Termy wykorzystywane są przede wszystkim do leczenia schorzeń układu oddechowego, krążenia, bólów stawów i chorób skóry.
Wyróżnia się następujące rodzaje leczenia uzdrowiskowego:
Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym jest kontynuacją leczenia szpitalnego. Wyjazd do sanatorium ma natomiast stworzyć warunki do poprawy zaburzonych funkcji organizmu, np. w wyniku chorób zawodowych, wypadków, uszkodzeń, i pozytywnie wpłynąć na jego ogólną kondycję.
Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne charakteryzuje się tym, że w odróżnieniu od pobytu w sanatorium czy szpitalu nie wiąże się z refundacją kosztów dojazdu, pobytu i wyżywienia pacjenta. NFZ zapewnia dostęp do lekarza prowadzącego, doraźne interwencje lekarskie, a także co najmniej 3 zabiegi fizjoterapeutyczne dziennie przez 6 dni w tygodniu. Przy leczeniu ambulatoryjnym pacjent współdecyduje o wyborze uzdrowiska.
Leczenie uzdrowiskowe w zależności od wieku pacjentów może być przeznaczone dla dorosłych lub dzieci.
Z leczenia uzdrowiskowego mogą skorzystać osoby przewlekle chore, wymagające rehabilitacji lub kontynuacji leczenia szpitalnego. Skierowanie wystawiane jest przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który uwzględnia kilka czynników, takich jak:
Lekarz na postawie zebranych informacji może zalecać konkretne uzdrowisko (np. termy) z uwagi na rodzaje wykonywanych tam zabiegów. Nie jest to jednak informacja wiążąca dla NFZ, którego potwierdzenia wymaga wystawione przez lekarza skierowanie.
Każde uzdrowisko ma określony profil leczniczy, który oznacza specjalizowanie się w określonych grupach chorobowych, poprzez korzystanie z surowców naturalnie występujących w okolicy. W uzdrowiskach na terenie Polski prowadzonych jest aż 18 kierunków leczniczych. Największe zapotrzebowanie odnotowuje się w zakresie uzdrowiskowego leczenia chorób:
Zabiegi wykonywane w uzdrowiskach zależą od profilu leczniczego konkretnej placówki. Wśród nich wyróżnia się m.in.:
Zabiegi wykorzystujące naturalne walory miejsca, duża częstotliwość ich wykonywania, a także oderwanie od codziennych obowiązków sprawiają, że leczenie uzdrowiskowe pozytywnie wpływa na zdrowie i kondycję organizmu. Jednocześnie cieszące się coraz większą popularnością uzdrowiska stale podnoszą jakość wykonywanych zabiegów i atrakcyjność pobytu dla kuracjuszy.
Źródła: