Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
3

Co na grzybicę paznokci i skóry? Przegląd preparatów

Słuchaj artykułu

Grzybicą możemy zarazić się na basenie, siłowni, czy nawet przymierzając buty w sklepie. Nieprzyjemne objawy występują zwykle na paznokciach i skórze stóp. Co można zastosować na grzybicę? Sprawdź nasz przegląd preparatów.

Co na grzybicę paznokci i skóry? Przegląd preparatów

Do objawów grzybicy należą: 

  • zaczerwienienie, świąd,  
  • pękanie, łuszczenie się skóry, 
  • nieprzyjemny zapach, 
  • zabarwienie paznokci na żółty, biały, brunatny kolor, 
  • zgrubienie, kruchość, pofałdowania płytki paznokcia. 

Na szczęście jest to choroba, z którą możemy skutecznie walczyć, stosując preparaty przeciwgrzybicze. Jeśli przebywasz w miejscach, gdzie możesz zarazić się grzybicą, wybierz preparaty ochronne.  

Lakiery lecznicze 

Lakiery lecznicze na grzybicę paznokci są najpopularniejszą formą leczenia. Substancjami o właściwościach przeciwgrzybiczych są cyklopiroks i amorolfina. Obie substancje działają na dermatofity, drożdże grzybopochodne, pleśnie. Przenikają do wnętrza płytki i działają także na grzyby w łożysku paznokcia.  

Aby lakiery skutecznie działały, pamiętaj o kilku zasadach: 

  • Spiłuj przy pomocy jednorazowego pilnika zakażoną część paznokcia. 
  • Spiłowany paznokieć odtłuść za pomocą wacika nasączonego alkoholem. 
  • Za pomocą jednorazowego patyczka lub dołączonej szpatułki nałóż lakier na całą powierzchnię paznokcia. 
  • Odczekaj kilka minut do całkowitego wyschnięcia lakieru. 

Leczenie powinno trwać do czasu całkowitej regeneracji paznokcia i wyleczenia zaatakowanych powierzchni. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

W formie lakierów do paznokci znajdziemy także inne substancje o działaniu przeciwgrzybiczym. Mowa tutaj np. o olejku z drzewa herbacianego, piroktonie olaminy czy klimbazolu.

Lakiery takie można stosować profilaktycznie, zabezpieczając paznokcie przed zakażeniem grzybicą. Nałożenie lakieru na obszary objęte grzybicą zapobiega jej rozprzestrzenianiu na zdrowe paznokcie. Dodatkowo wzmacnia to płytkę i wyrównuje ich powierzchnię, co zapewnia większy komfort. 


Maści przeciwgrzybicze 

W składzie maści przeciwgrzybiczych znajdziemy takie substancje aktywne jak: 

  • terbinafina, 
  • mikonazol, 
  • klotrimazol, 
  • kwas undecylenowy, 
  • cyklopiroks z olaminą. 

Maści możesz nakładać na skórę zakażoną grzybami, także między palcami czy na podeszwach stóp.  


Aerozole na skórę 

W składzie aerozoli znajdziemy podobne substancje aktywne jak w przypadku maści, ale także inne, o właściwościach przeciwgrzybiczych. Aerozole są wygodne w stosowaniu, a dodatkowo usuwają nieprzyjemny zapach, który może towarzyszyć grzybicy.  

Spray możesz stosować na skórę, ale także do środka obuwia czy skarpet. Takie preparaty są polecane do leczenia istniejącej grzybicy oraz profilaktyki. Wybierz tę formę preparatu, jeśli jesteś szczególnie narażony/-a na rozwój grzybicy, np. korzystasz z basenu, siłowni, aktywnie uprawiasz sport.  


Zasypki do stóp 

Kosmetyki te zapobiegają rozwojowi grzybicy skóry i paznokci. W swoim składzie często zawierają kwas borowy, tlenek cynku czy olejek z drzewa herbacianego. Zasypki redukują potliwość stóp, odświeżają skórę, usuwają nieprzyjemny zapach.

Polecane są osobom aktywnym fizycznie, noszącym nieprzewiewne obuwie czy w inny sposób narażonym na infekcję grzybiczą skóry.


Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę