Kosmetyki do opalania z poprzedniego sezonu. Czy można bezpiecznie ich używać?
Na opakowaniach kosmetyków możemy znaleźć oznaczenia:
- daty minimalnej trwałości, oznaczonej zwrotem „najlepiej zużyć przed końcem” lub symbolem klepsydry;
- trwałości po otwarciu (PAO – period after opening), które dotyczy kosmetyków o minimalnej trwałości dłuższej niż 30 miesięcy.
Oznaczenie PAO określa, jak długo można stosować dany kosmetyk po jego otwarciu. Jest to oznaczone symbolem otwartego słoiczka z czasem wyrażonym w miesiącach (M) lub latach (L) na grafice. PAO jest liczony od momentu pierwszego otwarcia opakowania kosmetyku.
Trwałość po otwarciu kosmetyków jest zachowana, jeśli przechowujemy je w odpowiednich warunkach. Dotyczy to także kosmetyków przeciwsłonecznych z filtrami SPF. Powinny być one przechowywane w chłodnym, suchym miejscu, gdzie nie są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Najlepszym rozwiązaniem jest zabieranie kosmetyków w mniejszej ilości, która zostanie zużyta danego dnia. Możesz do tego wykorzystać mniejsze buteleczki podróżne dostępne w drogeriach.
Kosmetyki na plaży najlepiej przechowuj w cieniu lub torbie, gdzie temperatura jest niższa. Kosmetyk w oryginalnym opakowaniu przechowuj w domu.
Jeśli kosmetyk był odpowiednio przechowywany i nie przekroczył okresu PAO, możesz użyć go w następnym sezonie. Przed użyciem sprawdź jego konsystencję i zapach. Jeśli kosmetyk się rozwarstwił, wydziela nieprzyjemny zapach, odbarwił się – wyrzuć go.
Super polecam