Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Ekspert kosmetyczny: przebarwienia
X - Gotowi na malucha 2
X - Nutricia Bebilon
X - Nutricia Danacol
X - Inhalatory
3

Kwas ferulowy. Jakie efekty można uzyskać?

Słuchaj artykułu

Kwas ferulowy to substancja wykorzystywana w gabinetach kosmetycznych i składach kosmetyków. Jak działa na skórę? Czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Kwas ferulowy. Jakie efekty można uzyskać?

Kwas ferulowy – co to jest? Właściwości

Kwas ferulowy to organiczny związek chemiczny, pochodna kwasu cynamonowego. Występuje w komórkach roślin, np. traw, zbóż, warzyw, liści, kwiatów. Działa delikatnie, nie powoduje złuszczania naskórka. 

Kwas ferulowy:

  • jest przeciwutleniaczem,  
  • zwiększa przeciwstarzeniowe działanie witaminy C i E,  
  • działa fotoochronnie, 
  • rozjaśnia przebarwienia, 
  • blokuje niszczenie włókien kolagenowych, 
  • działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i antyalergicznie, 
  • wzmaga tworzenie nowych naczyń i przyspiesza gojenie ran

Jak stosować kwas ferulowy? 

Ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne i ochronne kwas ferulowy jest składnikiem kosmetyków o działaniu przeciwstarzeniowym, np. maseczek, kremów czy balsamów.  

Stosowany jest także w gabinetach medycyny estetycznej i gabinetach kosmetologicznych, najczęściej w stężeniu 12%, z dodatkami takimi jak witamina C i kwas hialuronowy. Kwas ferulowy może być wykorzystany przy mezoterapii mikroigłowej i bezigłowej, w peelingach chemicznych, a także zabiegach pielęgnacyjnych. 

Badania udowodniły, że dodatek 0,5% kwasu ferulowego do witaminy C o stężeniu 15% aż ośmiokrotnie wzmaga skuteczność jej działania. Wykorzystanie obu tych substancji jednocześnie znajduje zastosowanie w leczeniu oraz prewencji przewlekłych fotouszkodzeń skóry. Połączenie to jest również badane pod względem potencjalnego działania ochronnego przed rakiem skóry.

Kwas ferulowy – efekty 

Kwas ferulowy neutralizuje wolne rodniki, które niekorzystnie wpływają na skórę, w tym na stan błon komórkowych, DNA komórek oraz poziom kolagenu i elastyny. Związek ten ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwzmarszczkowe, dlatego stosowany jest w zabiegach odmładzających, wspomagająco w terapii trądziku i pielęgnacji skóry łojotokowej. Poprzez blokowanie mechanizmów związanych z pigmentacją skutecznie rozjaśnia przebarwienia skórne

Użycie kwasu ferulowego działa fotoprotekcyjnie. Badania wykazały, że dodatek kwasu ferulowego w stężeniu 1% do filtrów organicznych wpływał na podwyższenie SPF o sześć jednostek w porównaniu do filtra bez dodatku kwasu ferulowego, co oznacza, że SPF wzrosło o 32%. Uważa się, że efekt fotoprotekcyjny kwasu może wynikać z silnego działania przeciwutleniającego, które w połączeniu z innymi filtrami daje efekt większej ochrony przeciwsłonecznej


Kosmetyki z kwasem ferulowym
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Badania udowodniły skuteczność kwasu ferulowego w leczeniu ran. Szczurom chorującym na cukrzycę aplikowano maść z kwasem ferulowym. Po 4 dniach terapii odnotowano 27% stopień obkurczenia rany, natomiast w grupie kontrolnej było to 14%. Po 16 dniach stosowania maści 96% szczurów zostało wyleczonych. 

Kwas ferulowy – czy jest bezpieczny? 

Kwas ferulowy ma niską toksyczność. Z racji swojego delikatnego oddziaływania na skórę może być stosowany u osób z wrażliwą cerą przez cały rok.

Są jednak sytuacje, w których zabiegi z użyciem kwasów nie mogą być wykonywane.

Skonsultuj się z osobą przeprowadzającą zabieg, jeśli:

  • jesteś w ostrej fazie infekcji,
  • stosujesz leki (m.in. izotretynoinę),
  • cierpisz na chorobę nowotworową, autoimmunologiczną, cukrzycę,
  • jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Przeczytaj również:
Kwas glikolowy. Na trądzik i przebarwienia


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Stasiorowska S., Rodak I., Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, 2020. 
  • Zduńska K. i in., Właściwości przeciwutleniające kwasu ferulowego i jego możliwości zastosowania, Skin Pharmacology and Physiology 2018. 
  • Janecka A., Właściwości, formy i działanie biologiczne witaminy C w terapiach skórnych, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2023.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę