Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
6

Jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka?

Słuchaj artykułu

O prawidłową higienę jamy ustnej należy zacząć dbać jak najwcześniej. Właściwie wykonywane zabiegi higieniczne pozwolą już od pierwszych dni życia zachować zdrowie jamy ustnej Twojego dziecka.

Jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka?

Rozwój zębów dziecka

Rozwój zawiązków zębów mlecznych dziecka zaczyna się już w okresie płodowym, między 2 a 4 miesiącem ciąży. W tym okresie powstaje listewka zębowa, z której powstaje 20 zawiązków zębów mlecznych. Do momentu narodzin dziecka dochodzi do procesów mineralizacji zawiązków. W większości przypadków ząbkowanie rozpoczyna się około 6 miesiąca życia. Jest to proces bolesny i często bardzo nieprzyjemny dla dziecka.

Kiedy rozpocząć pielęgnację jamy ustnej dziecka?

Procesy higieniczne jamy ustnej dziecka należy rozpocząć jak najwcześniej. Już w pierwszym miesiącu życia, pomimo braku zębów trzeba regularnie czyścić dziąsła dziecka. W tym celu należy używać na przykład gazy jałowej zwilżonej wodą. Namoczony kawałek materiału bądź gazy owiń na palcu wskazującym i delikatnie masuj dziąsła dziecka. Dzięki temu usuniesz zalegające resztki pokarmu. Ważne,  aby nie zapomnieć również o języku, który może być siedliskiem wielu bakterii.

W momencie wyrżnięcia się pierwszych zębów, mycie jamy ustnej dziecka wykonujemy bez zmian. Czynności te należy wykonywać wieczorem, przed snem dziecka. Dobrze przeprowadzane zabiegi higieny jamy ustnej dziecka pozwalają przestrzec malucha przed pleśniawkami, czyli aftami będącymi nie lada problemem. Mycie zębów mlecznych ustrzeże je przed próchnicą będącą konsekwencją zaniedbań higienicznych.

Ząbkowanie

Pierwsze zęby mleczne pojawiają się (wyżynają się) między 5 a 11 miesiącem życia. Czas ten jest różny i nie należy się tym niepokoić. Ząbkowanie to proces, w którym zęby przesuwają się z kości szczęki i żuchwy, wychodząc na powierzchnię dziąseł. Aby ząb pokonał tę drogę musi „przebić” się przez tkankę dziąsła, co powoduje ból, zaczerwienienie i obrzęk. W celu zmniejszenia nieprzyjemnych dolegliwości można masować dziąsła dziecka umytym palcem, zastosować żele lub maści z lidokainą czy salicylanami działającymi znieczulająco. Zalecane są również gumowe gryzaki. Uwaga! W okresie ząbkowania nie należy podawać dziecku ogólnoustrojowych leków przeciwbólowych, np. w formie syropu lub czopka. Koniec ząbkowania to okres od 23 do 30 miesiąca życia. To moment, gdy pojawią się w jamie ustnej dziecka wszystkie zęby mleczne, czyli 20 ząbków.

Kiedy wyrosną pierwsze zęby u dziecka?  

W momencie pojawienia się pierwszych zębów mlecznych należy dbać o rozszerzoną higienę jamy ustnej. Oprócz jałowej gazy do usuwania resztek pokarmu, rozpoczynamy stosowanie miękkiej szczoteczki do zębów z małą główka oraz past dedykowanych niemowlętom (z obniżoną zawartości fluoru). Pasty dla niemowląt powinny zawierać nie więcej niż 500 ppm jonów fluoru. Mycie zębów powinno obejmować wszystkie powierzchnie zęba. Dziecko nie umie wypluć pasty, dlatego należy używać jej w małej ilości, a do usunięcia resztek z jamy ustnej zastosować zwilżoną gazę. Proces ten należy powtarzać dwa razy dziennie. Systematyczność i powtarzalność pozwoli na wyuczenie prawidłowych nawyków, które zagwarantują lepsze zdrowie zębów w przyszłości.


Produkty do mycia zębów dla dzieci
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Dieta a zęby dziecka

Wiadomym jest, że cukier powoduje próchnicę. Prawidłowe ukształtowanie się wyrżniętego zęba trwa do 1 roku. W tym czasie ważne jest, by zęby miały mały kontakt z czynnikami próchnicotwórczymi. Niewskazane jest podawanie dziecku słodzonych napojów, w tym soków owocowych, a bezwzględnie należy unikać dopajania nimi w nocy!

Kiedy pójść z dzieckiem na pierwszą wizytę u dentysty?

Pierwszą wizytę u stomatologa należy odbyć w okresie do 24 miesiąca życia. Lekarz stomatolog oceni stan nowych zębów, skontroluje zgryz dziecka oraz wyda zalecenia co do dalszej pracy nad prawidłową higieną jamy ustnej. Regularne kontrole pozwolą dziecku zapoznać się z atmosferą gabinetu stomatologicznego i nabrać odwagi do kolejnej wizyty.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę