Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Jak wygląda pielęgnacja?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba zapalna, z którą zmaga się coraz więcej dzieci, jak i dorosłych. Sucha i swędząca skóra uprzykrza życie wielu pacjentom. Aby ją nawilżyć i złagodzić świąd, warto regularnie stosować emolienty. Jak pielęgnować nimi delikatną dziecięcą skórę? Jakich produktów i składników unikać przy AZS?
Jak pielęgnować skórę z AZS?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest częstą chorobą zapalną skóry. Jej objawy są spowodowane współwystępowaniem czynników genetycznych, immunologicznych (związanych z naszą naturalną odpornością) i środowiskowych. Wiele chorób lub zmian skórnych może objawiać się mniej lub bardziej intensywnym uczuciem swędzenia. Należą do nich m.in. wyprysk kontaktowy, pokrzywka, czy nadmierna suchość skóry. W AZS świąd jest głównym objawem, który znacznie utrudnia pacjentom życie.
Prawidłowa pielęgnacja skóry atopowej polega na stosowaniu produktów, które pozwolą przywrócić jej komfort i prawidłowe funkcjonowanie naturalnych systemów obronnych. Preparaty na AZS powinny zmniejszyć suchość skóry, zlikwidować zmiany zapalne i złagodzić świąd.
Podstawą terapii AZS jest stosowanie emolientów ze względu na ich właściwości immunomodulujące i przeciwzapalne. Dzięki temu nie tylko nawilżają skórę, ale również ją leczą.
Emolienty zmiękczają i nawilżają skórę, a także wyrównują w niej niedobory lipidów. Ponadto zawierają składniki czynne, które niwelują nadmierną reaktywność skóry, uczucie swędzenia i problemy w działaniu systemów obronnych skóry. Wiele emolientów może poprawić funkcjonowanie bariery skórnej i zmniejszyć jej wrażliwość na czynniki drażniące.
Czy emolienty są skuteczne?
Udowodniono, że długoterminowe stosowanie emolientów znacząco poprawia nawilżenie skóry w przebiegu AZS. Wyłączne stosowanie emolientów przez tydzień może poprawić przebieg kliniczny łagodnej i umiarkowanej postaci AZS. Natomiast codzienne stosowanie emolientów od urodzenia może zmniejszyć częstość występowania AZS u dzieci, których rodzice również chorują na AZS.
Wytyczne wydane przez Europejskie Forum Dermatologii wskazują również zalety stosowania tzw. Emolientów Plus. Te preparaty nie są produktami leczniczymi, ale zawierają dodatkowe substancje aktywne o właściwościach terapeutycznych. Poprawiają one wygląd zmian skórnych w przebiegu AZS i wpływają bezpośrednio na zwiększenie różnorodności bakterii zamieszkujących skórę (i tworzących jej mikrobiom), chroniąc skórę przed czynnikami drażniącymi.
Czego unikać przy AZS?
Osoby chorujące na AZS powinny unikać:
- detergentów, mydła i substancji o działaniu ściągającym,
- produktów zawierających substancje zapachowe i alkohol,
- pocierania skóry,
- szorstkich i wełnianych ubrań,
- ekspozycji skóry na suche, przegrzane powietrze i niesprzyjające warunki atmosferyczne (wiatr, mróz).
Warto również wiedzieć, że:
- mocznik może powodować podrażnienia oraz zaburzenia funkcji nerek u niemowląt, dlatego należy unikać produktów zawierających ten składnik w pielęgnacji osób z AZS;
- u małych dzieci należy stosować produkty o zmniejszonym stężeniu w porównaniu z dorosłymi;
- glicerol jest lepiej tolerowany niż mocznik z chlorkiem sodu;
- glikol propylenowy łatwo podrażnia skórę dzieci poniżej 2 roku życia i z powodu toksyczności nie powinien być stosowany w tej grupie;
- szerokie stosowanie emolientów zawierających białka (np. orzeszki ziemne) lub mąkę z owsa koloidalnego może zwiększać ryzyko alergii.
AZS u dzieci – jak prawidłowo pielęgnować skórę?
I ETAP – Mechaniczne czyszczenie
- Aby usunąć ze skóry dziecka bakterie i inne zanieczyszczenia (zwłaszcza w okresie zaostrzeń, gdy skóra jest na nie szczególnie podatna), dokładnie i delikatnie ją oczyść, zachowując przy tym należytą ostrożność.
- Upewnij się, że preparat do czyszczenia skóry nie wywołuje alergii. Zalecane są syndety, ponieważ nie zawierają mydła, a ich pH jest najbardziej zbliżone do fizjologicznego pH skóry (zwykłe mydła mają zasadowe pH, przez co nadmiernie ją wysuszają).
- Jeśli Twoje dziecko nie ukończyło 2. roku życia, unikaj olejków do kąpieli zawierających pochodne orzeszków ziemnych lub owies koloidowy.
II ETAP – Mycie i kąpiel
- Szybko spłukuj syndet ze skóry dziecka w wanience z wodą o temperaturze 27-30°C.
- Kąpiel powinna być krótka (maksymalnie 5 minut), a zastosowanie olejku do kąpieli podczas dwóch ostatnich minut uchroni naskórek przed odwodnieniem.
- Tuż po kąpieli, kiedy skóra jest jeszcze wilgotna, nałóż na nią emolient.
- Skuteczne w przypadku liszaju skóry lub rybiej łuski mogą okazać się również słone kąpiele. Pomogą one usunąć martwą keratynę, czyli białko, z którego zbudowana jest skóra.
III ETAP – Stosowanie emolientów
- Stosuj emolienty często i obficie. Aplikuj je na skórę dziecka w minimalnej ilości co najmniej 100 g na tydzień.
- Nakładając emolient, kieruj się regułą opuszki palca (FTU – ang. fingertip unit). Pomaga ona określić zalecaną ilość preparatu podczas jednej aplikacji i wynosi ok. 0,5 g. Wyciśnięta na dłoń ma powierzchnię plamy przybliżoną do wielkości pięciogroszówki. Zalecaną ilość uzyskasz poprzez wyciśnięcie produktu z tubki na opuszki palców wskazujących obu dłoni (od pierwszego zgięcia do wierzchołka opuszki palca).
AZS u dzieci – jak nakładać emolienty?
Nogi
Nakładaj emolient na nogi od kostki do górnej części ud, zaczynając od tyłu i kończąc z przodu.
Ręce
Smaruj ręce od nadgarstków po pachy.
Tułów
Połóż dłonie płasko w dolnej części brzucha i nakładaj emolient szerokimi okrężnymi ruchami, prowadząc dłonie równolegle w górę, w kierunku szyi. Od wysokości szyi zejdź wzdłuż ramion, wykonując łagodne, koliste ruchy.
Plecy
Posadź dziecko. Połóż ręce w dolnej części pleców. Rozprowadzaj preparat szerokimi okrężnymi ruchami w kierunku karku.
Kark
Nakładaj emolient okrężnymi ruchami, w razie potrzeby przesuwając się aż do uszu dziecka. Rozmasuj je opuszkami palców, nie pomijając miejsca między płatkiem ucha a policzkiem.
Twarz
Smaruj buzię dziecka symetrycznymi ruchami. Połóż palce u góry czoła, zejdź na skronie i przesuń przez kości policzkowe, pod oczami do nasady nosa. Zejdź wzdłuż skrzydełek nosa, rozprowadź emolient na policzkach i przejdź do szyi przez podbródek. W razie potrzeby nałóż preparat opuszkami palców na powieki, wargi i kąciki ust.
Dłonie
Połóż dłoń dziecka na swoich palcach i masuj ją naprzemiennie kciukami. Nałóż emolient na grzbiet dłoni od końców poszczególnych palców aż po nadgarstek.
Stopy
Używając naprzemiennie obu kciuków, rozprowadź emolient na podeszwie stóp i wszystkich palcach. Następnie przejdź do górnej części stopy, od dołu w kierunku kostki.
Skóra atopowa wymaga specjalnej pielęgnacji za pomocą odpowiednich preparatów. Emolienty przywrócą skórze odpowiedni poziom nawilżenia i poprawią działanie bariery skórnej. Ich regularne stosowanie oraz unikanie czynników drażniących poprawi komfort życia osobom cierpiącym na AZS.
EDF – Guidelines for Treatment of Atopic Eczema (Atopic Dermatitis). Developed by the Guideline Subcommittee «Atopc Eczema» of the European Dermatology Forum A.Wollenberg S. Barbarot T. Bieber S. Christen-Zaech M. Deleuran A. Fink-Wagner, U. Gieler G. Girolomoni S. Lau A. Muraro M. Czarnecka-Operacz T. Schäfer P. Schmid-Grendelmeier D. Simon Z. Szalai J.C. Szepietowski A. Taïeb A. Torrelo T. Werfel J. Ring
Czy może ktoś zajmie się dorosłymi z AZS, u których przebieg choroby jest 10 razy gorszy niż u dzieci a większość dostępnych terapii zwyczajnie nie działa? (i w przeciwieństwie do dzieci dorośli muszą normalnie funkcjonować, chodzić do pracy itd.)
Zachęcamy do zajrzenia do naszego artykułu dotyczącego atopowego zapalenia skóry: https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/atopowe-zapalenie-skory-opis-przyczyny-leczenie/. Tutaj znajdują się informacje na temat AZS u dorosłych.
super artykul rzeczowy i konkretny dziekuje
Dziękujemy! 🙂
Ciekawy i bogaty w informacje artykuł, warto przeczytać! Ja do pielęgnacji skóry mojej córeczki, stosuje balsam emolientowy. Polecam – doskonale nawilża, łagodzi ale także zapobiega objawom choroby.
Dziękujemy za miły komentarz 🙂