Leki przeciwwskazane w trakcie karmienia piersią
Karmienie piersią to czas, który wiele kobiet definiuje jako najpiękniejszy moment macierzyństwa. Trudności rozpoczynają się, gdy konieczne jest zastosowanie leków. Czy kobieta, która karmi piersią, może równocześnie przyjmować leki? Czy są substancje, które bezwzględnie nie powinny być stosowane w czasie karmienia?
Czy karmiąca mama może przyjmować leki?
Panuje mylne przekonanie, iż kobiecie karmiącej nie wolno przyjmować żadnych leków. Jest to błędne założenie. Kobieta w okresie laktacji powinna poddawać się leczeniu, aby zadbać o zdrowie własne i dziecka. Jest wiele leków, których stosowanie jest całkowicie bezpieczne w trakcie karmienia piersią. Wynika to z faktu, że ich metabolity nie przenikają do mleka matki, a co za tym idzie – do układu pokarmowego i w późniejszym etapie do układu krwionośnego dziecka. Zatem nie stanowią dla niego żadnego zagrożenia.
Istnieją jednak preparaty, których przyjmowanie w okresie laktacji jest całkowicie przeciwwskazane. Mleko kobiece, jako pokarm dla dziecka, jest drogą eliminacji niektórych leków z organizmu matki. Oznacza to, że po przyjęciu leku przez matkę karmiącą, jest on metabolizowany, a następnie wydalany wraz z moczem, potem lub kałem. Jedną z dróg eliminacji leku może być również pokarm spożywany przez dziecko. Z reguły stężenie metabolitów w mleku kobiecym nie jest wysokie. Jednak istnieją leki (lub ich metabolity), które przenikają w znacznych ilościach do pokarmu i są szczególnie niebezpieczne dla życia i zdrowia malucha. Są one uznawane za szkodliwe, gdyż w badaniach, które przeprowadzono z udziałem matek karmiących, potwierdzono istotne ryzyko ich stosowania, zarówno dla kobiety karmiącej, jak i dla dziecka. Zalicza się je do kategorii leków L5.
Leki i substancje przeciwwskazane w trakcie karmienia piersią
Pierwszą grupą leków, których nie należy stosować podczas karmienia piersią, są leki przeciwnowotworowe oraz cytostatyki. Należą do nich:
- karboplatyna,
- doksorubicyna,
- letrozol,
- mitomycyna,
- paklitaksel,
- tamoksyfen,
- winblastyna,
- winkrystyna,
- winorelbina.
Po ich zastosowaniu należy zaprzestać karmienia na określony czas, który wynosi od 24 godzin do nawet 35 dni.
W czasie laktacji nie wolno przyjmować niektórych substancji. Należą do nich:
- kokaina,
- heroina,
- LSD,
- marihuana,
- metamfetamina,
- THC (tetrahydrokannabinol).
Są one powszechnie określane mianem substancji narkotycznych. Należą do wysoce toksycznych i szczególnie niebezpiecznych.
Podczas karmienia bezwzględnie nie powinno się stosować chloramfenikolu – antybiotyk o działaniu bakteriostatycznym oraz amiodaronu (lek przeciwarytmiczny), który może prowadzić do niedoczynności tarczycy u dziecka.
Karmiąca mama nie może stosować również następujących substancji:
- acytretyna,
- izotretynoina (stosowana podczas leczenia trądziku),
- doksepina (lek przeciwdepresyjny),
- teryflunomid,
- fingolimod (lek immunomodulujący),
- leflunomid (lek przeciwzapalny),
- preparaty z solami złota.
Przeciwwskazane są niektóre zioła:
- ogórecznik lekarski,
- żywokost,
- caulophyllum thalictroides.
Niektóre leki, wpływające na gospodarkę hormonalną, mogą hamować laktację (nie wolno ich zatem stosować). Są to kabergolina i bromokryptyna. Innymi lekami z tej grupy są danazol i DHEA.
Zakazane są również leki przeciwwirusowe, np.:
- efawirenz,
- abakawir,
- tenofowir,
- etrawiryna,
- indynawir,
- lopinawir,
- newirapina,
- rytonawir.
Są one stosowane m.in. w leczeniu zakażeń wirusem HIV.
Przyjmowanie leków podczas laktacji jest w dalszym ciągu kwestią problematyczną, zarówno dla kobiet, jak i lekarzy. Wszelkie wątpliwości zawsze należy konsultować z lekarzem bądź farmaceutą.
Istnieją sytuacje, kiedy przyjęcie leku przewyższa ryzyko ewentualnych działań niepożądanych u dziecka.
Z reguły, podczas farmakoterapii uznawanej za potencjalnie szkodliwą, kobieta musi zaprzestać karmienia naturalnego i rozpocząć karmienie mlekiem modyfikowanym.
Większość leków należy do grupy leków potencjalnie niebezpiecznych ze względu na brak badań pod kątem ich przyjmowania w czasie laktacji. Pamiętajmy, aby nie stosować preparatów na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą.