Jak smog wpływa na nasze zdrowie?
Słowo „smog” powstało z połączenia dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła), co bardzo dobrze określa wygląd tego zjawiska. Unosząca się w jesienno-zimowym powietrzu brudna „chmura" to nic innego jak zanieczyszczenia, które stanowią dla nas śmiertelne niebezpieczeństwo.
Co to jest smog?
Smog to wszelkie zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego: pyły i związki chemiczne, emitowane przez zakłady produkcji przemysłowej, silniki spalinowe (transport lądowy, wodny, powietrzny) oraz urządzenia gospodarstwa domowego. Najgroźniejsze dla zdrowia są pyły zawieszone PM10 i PM 2,5, benzo(a)piren i tlenki azotu.
Smog odczuwalny jest najbardziej na terenach nizinnych i w dolinach, gdzie cyrkulacja i wymiana powietrza są zakłócone. Szczególnie dotyczy on dużych miast i aglomeracji.
Jak powstaje smog?
W Polsce problem smogu został zauważony już na początku ubiegłego wieku, jednak przez długi czas był ignorowany przez władze. Na przełomie lat 80. i 90. zaczęto szerzej mówić o tym zjawisku. Zwiększono świadomość społeczną i podjęto odpowiednie kroki, ograniczając m.in. problem tzw. kwaśnych deszczy będących konsekwencją działalności dużych zakładów przemysłowych.
W międzyczasie zmienił się profil głównych „winowajców” występowania smogu – z ogromnych fabryk, które musiały zamontować odpowiednie filtry na kominy oraz dostosować ilość i jakość spalin wydzielanych do środowiska do zaostrzonych przepisów prawa), na indywidualnych emiterów spalin:
- gospodarstwa domowe, w których do palenia wykorzystuje się śmieci i niskiej jakości paliwa;
- transport samochodowy – silniki wysokoprężne, tzw. silniki Diesla.
Spaliny te, przy bezwietrznej pogodzie i dużej wilgotności, mieszają się z powietrzem, tworząc smog.
Co powoduje smog?
Smog to dziesiątki niebezpiecznych składników, które mają wielokierunkowy wpływ na organizm, a najgroźniejsza dla zdrowia jest długotrwała ekspozycja na nie. Pierwszy kontakt ze smogiem jest przyczyną nieswoistych objawów, takich jak:
- kaszel,
- chrypka,
- kichanie,
- ból gardła,
- pieczenie i łzawienie oczu,
- alergie skórne.
Przy dalszej ekspozycji mogą wystąpić reakcje ze strony poszczególnych układów organizmu.
Układ oddechowy:
- trudności z oddychaniem,
- zapalenie zatok,
- przewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych,
- zwiększenie podatności na infekcje,
- podrażnienia błon śluzowych,
- astma,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (PoChP),
- rak płuc i inne nowotwory.
Układ sercowo-naczyniowy:
- nieregularna praca serca,
- powikłania zakrzepowo-zatorowe,
- niewydolność serca,
- miażdżyca,
- choroba niedokrwienna serca (ChNS),
- zawał,
- udar mózgu,
- nowotwory krwi.
Układ nerwowy:
- nadpobudliwość i/lub agresja,
- trudności z koncentracją,
- demencja,
- obniżenie poziomu inteligencji.
Narażenie na smog w ciąży może być przyczyną:
- niskiej masy urodzeniowej,
- przedwczesnego porodu,
- obumarcia płodu.
Działanie smogu jest często porównywane do powszechnie znanego, negatywnego wpływu palenia papierosów. Generuje też ogromne koszty ekonomiczne, obciążając służbę zdrowia.
Smog – jak mu przeciwdziałać?
Według danych WHO każdego roku na świecie dwukrotnie więcej ludzi umiera z powodu smogu niż ginie w wypadkach samochodowych. Działania mające na celu ograniczenie tego zjawiska, były (i są) niewystarczające. Bagatelizowanie zmian klimatu związanych ze smogiem, niewiedza i ignorancja rządzących sprawia, że kwestia smogu to „bomba z opóźnionym zapłonem”. Dlatego tak ważne jest indywidualne, świadome podejście każdego z nas i codzienne działania mające na celu walkę ze smogiem, do których należą:
- oszczędzanie wody;
- segregacja śmieci;
- oszczędzanie prądu, np. wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa i odłączanie urządzeń z prądu, jeżeli nie wymagają działania w trybie tzw. stand by;
- zamiana auta na komunikację miejską (o ile to możliwe);
- stosowanie energooszczędnych urządzeń w gospodarstwie domowym.
W ramach walki z tym zjawiskiem powstały programy dofinansowania dla osób indywidualnych do wymiany lub likwidacji wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych, podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej.
Data aktualizacji: 23.09.2022
Przeczytaj również:
Zanieczyszczenie środowiska – jak oddziałuje na naszą skórę?
Źródła:
- https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/czyste-powietrze,
- Najwyższa Izba Kontroli – Informacja o wynikach kontroli „Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami”, 2018.