Jak leczyć suchość pochwy?
Suchość pochwy to problem, który powoduje duży dyskomfort w życiu codziennym. Badania wskazują, że cierpi na nią co czwarta kobieta. Jednak w opinii wielu z nich jest to na tyle intymna dolegliwość, że nie zgłaszają jej nawet ginekologowi.
Suchość pochwy – przyczyny
Ścianki pochwy zbudowane są z nierogowaciejącego nabłonka, w którym znajdują się gruczoły produkujące śluz. Zapewnia on odpowiednie środowisko, utrzymuje nawilżenie i poprawia elastyczność. Za ten proces odpowiadają estrogeny, które są produkowane przez jajniki. Głównymi przyczynami zmian hormonalnych w organizmie są:
- ciąża,
- okres karmienia piersią,
- poród,
- palenie wyrobów tytoniowych,
- antykoncepcja hormonalna,
- menstruacja,
- menopauza,
- leki (przeciwdepresyjne, antybiotyki, radioterapia, chemioterapia),
- stres,
- spożywanie alkoholu,
- zakażenia pochwy.
Na suchość pochwy cierpią głównie kobiety w okresie pokwitania, ale dolegliwość ta dotyka też młodsze kobiety.
Nieodpowiednia dieta może doprowadzić do niedostatecznego wydzielania estrogenów. Negatywny wpływ na wydzielanie śluzu mogą mieć nawet nadmiernie perfumowane środki higieniczne, wkładki czy płyny do prania.
Suchość pochwy – objawy
Do objawów suchości pochwy należą:
- uczucie suchości,
- pieczenie,
- swędzenie,
- krwawienie z pochwy,
- ból podczas stosunku,
- ból podczas chodzenia,
- infekcje i upławy.
Suchość pochwy w ciąży
Suchość pochwy w ciąży może być spowodowana zmianami hormonalnymi. Aby ją pokonać, warto zastosować globulki, tabletki czy żele dopochwowe, których skład musi być bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dziecka. Unikajmy produktów zawierających afrodyzjaki, ponieważ mogą one działać podrażniająco i wywoływać alergię.
Suchość pochwy przed okresem
Poziom nawilżenia pochwy jest zależny od fazy cyklu, np. w trakcie owulacji jest ona lepiej nawilżona niż w pozostałe dni. Suchość pochwy kilka dni przed okresem związana jest ze spadkiem estrogenów i wzrostem progesteronu. Aby uniknąć nieprzyjemnego pieczenia czy kłucia, podczas stosunku warto zastosować lubrykant. Pamiętajmy jednak, że przyczyną takich objawów może być również infekcja intymna.
Suchość pochwy po porodzie
Dolegliwość ta może wystąpić również po porodzie, ze względu na duże obciążenie organizmu i rany powstałe podczas porodu. Zaleca się wówczas odpoczynek i wstrzymanie od aktywności seksualnej, aby organizm doszedł do siebie.
Suchość pochwy – leczenie
Leczenie suchości pochwy powinno się rozpocząć od wyeliminowania przyczyny, jaką są zmiany hormonalne lub infekcja. Lekarz ginekolog dopasowuje odpowiednią terapię, podawaną doustnie lub dopochwowo.
Suchość pochwy – leki bez recepty
W aptece znajdziemy preparaty zwalczające bakterie czy grzyby. Zastosowanie znajdują takie substancje, jak:
- kwas borny,
- chlorheksydyna,
- olejek z drzewa herbacianego.
Ważne jest również nawilżanie pochwy poprzez stosowanie żeli lub globulek. Żele powinny być wyprodukowane na bazie wody, ponieważ będzie to odpowiadać składowi śluzu wydzielanego przez pochwę. Zawierają one zwykle następujące substancje:
- kwas mlekowy,
- kwas hialuronowy,
- bakterie kwasu mlekowego,
- glikogen,
- lipidy.
Żele nawilżające, podobnie jak globulki, stosujemy do środka pochwy, a nie tylko przy jej ujściu.
Popularne stają się także zabiegi medycyny estetycznej, które polegają na pobudzaniu produkcji śluzu przez komórki pochwy. Stymuluje się je za pomocą lasera, ostrzykiwania kwasem hialuronowym czy osoczem. Takie terapie gwarantują także lepsze ukrwienie błony, wzrost syntezy kolagenu i poprawę elastyczności ścianek pochwy.
Suchość pochwy to powszechna dolegliwość, która pojawia się u kobiet w różnym wieku. Dostępne bez recepty środki nawilżające lub wizyta u lekarza (gdy objawy nie ustępują) powinny pomóc w zwalczeniu uciążliwego problemu.
Borykam się z tym problemem od 1,5 roku. Skończyłam 50 lat, więc jestem w okresie menopauzalnym, a także po chemio i radioterapii tzw. podwójny problem. Temat b. wstydliwy i b. ważny. Wcześniej nie miałam problemów ze współżyciem….teraz to jest koszmar. Całkowicie zaniknęła moja kobiecość. Byłam u ginekologa, prosiłam go o pomoc, ale on zlekceważył mój problem. zapisał mi jedynie na jakieś kartce żel do higieny intymnej. Kompletnie mi nie pomógł. Może kobietom w moim wieku już nie należy się pomoc? Bardzo bym chciała odzyskać choć trochę kobiecości. Nigdy o nic nie prosiłam, bo nie mam takiej śmiałości. W tej chwili jestem na rencie, bo choroba którą przeszłam nie pozwoliła mi dalej pracować. Nie stać mnie na drogą kurację. Nie potrafię sobie sama pomóc. Może jest ktoś kto miał podobny problem do mojego. Pozdrawiam!
Prawdopodobnie to zbyt mała ilość estrogenu. Proszę poszukać żelu nawilżającego z estrogenami i kwasem hialuronowym.