Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
23

Ból kręgosłupa u dzieci. Co może być przyczyną?

Słuchaj artykułu

Ból kręgosłupa to coraz częstsza dolegliwość u dzieci i młodzieży. Przyczyn tych dolegliwości jest wiele, a odpowiednia diagnoza pomoże w szybkim rozwiązaniu problemu. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa u dzieci? Jak go leczyć? 

Ból kręgosłupa u dzieci. Co może być przyczyną?

Przyczyny bólu kręgosłupa u dzieci

Ból kręgosłupa to dolegliwość, która zwykle występuje u osób starszych, pracowników fizycznych czy po urazach. Coraz częściej jednak ból ten pojawia się u dzieci i młodzieży.  

Do najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa u dzieci zaliczamy: 

  • wady postawy i siedzący tryb życia – długotrwałe siedzenie, przebywanie w zgarbionej pozycji ciała prowadzi do przykurczów mięśni piersiowych, tyłu ud, osłabienia siły mięśni brzucha, ud, pośladów oraz nadmiernego rozciągnięcia mięśni grzbietu; wpływa to na pracę mięśni, powstają przeciążenia, które skutkują bólem;  
  • urazy mechaniczne – stłuczenia powstałe w wyniku upadków, uderzeń podczas gier i zabaw, a także przemieszczenia kręgów, czy ich złamania w wyniku np. wypadków komunikacyjnych; 
  • zbyt intensywne treningi sportowe – najczęściej są to zbyt intensywne, nieadekwatne do wieku zajęcia sportowe, nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń bez nadzoru wykwalifikowanego trenera; 
  • wrodzone wady postawy – skolioza, hiperkifoza i hiperlordoza to skrzywienia kręgosłupa, które wpływają na postawę ciała i mogą powodować ból w okolicy pleców; 
  • nieprawidłowości związane z kręgami i krążkami (dyskami) międzykręgowymi – kręgoszczelina, kręgozmyk, zapalenie krążka międzykręgowego; 
  • guzy, naczyniaki, torbiele w okolicy kręgosłupa; 
  • choroby układu kostno-stawowego, np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa; 
  • ból promieniujący z okolicy jamy brzusznej do kręgosłupa, np. związany z miesiączką; 
  • bóle wzrostowe. 

Ból może mieć różne nasilenie. Niepokój powinien wzbudzić ból kręgosłupa w odcinku szyjnym u dzieci w wieku poniżej 4 lat, który nasila się w nocy i wybudza dziecko ze snu.  

Innymi objawami, które mogą towarzyszyć bólowi kręgosłupa i które powinny zaalarmować opiekuna są: 

  • złe samopoczucie i osłabienie dziecka, 
  • towarzyszący ból głowy, 
  • silne pocenie się, 
  • zaburzenia równowagi, 
  • utrata masy ciała.  

Jeśli u dziecka pojawi się którykolwiek z wymienionych objawów, zgłoś się z dzieckiem do pediatry.  

Szkolny plecak a ból kręgosłupa u dziecka 

Pomimo coraz większej cyfryzacji i przenoszenia ciężkich podręczników do sieci, dzieci nadal muszą przynosić do szkoły plecaki. Noszenie zbyt ciężkiego, źle dobranego plecaka może z czasem skutkować bólem pleców, problemami ze sztywnością w okolicy kręgosłupa. Objawy te pojawiają się, zwłaszcza gdy dziecko nosi plecak na jednym ramieniu. Badania nie wykazały jednak związku z rozwojem wad postawy, głównie skoliozy. 

Plecak szkolny nie powinien być cięższy niż 10-15% masy ciała dziecka.  

Zwróć uwagę, co dziecko nosi w plecaku. Czasem dzieci zabierają niepotrzebne przedmioty, które dodatkowo zwiększają ciężar. 

Zwróć uwagę na dobór odpowiedniego tornistra dla dziecka. Szelki powinny być szerokie, a sam plecak nie powinien sięgać poza dolną część pleców dziecka. Zwróć uwagę, aby dziecko nosiło go na obu ramionach.  

Co na ból kręgosłupa u dziecka? 

Przed podjęciem odpowiednich działań ważna jest ocena kręgosłupa przez lekarza lub fizjoterapeutę. W przypadku bólu pojawiającego się po urazie konieczne są badania diagnostyczne (rentgenowskie lub rezonans magnetyczny), aby wykluczyć złamania czy przesunięcia kręgów.  

W przypadku bólu powstałego w wyniku urazu, np. przewrócenia się podczas jazdy rowerem, upadku z niewielkiej wysokości, możesz podać dziecku leki przeciwbólowe z paracetamolem lub ibuprofenem. Jeśli na skórze widoczny jest siniak, możesz posmarować to miejsce maścią z arniki, która zniweluje obrzęk i stłuczenie. Obolałe miejsce można także ochłodzić za pomocą sprayu chłodzącego. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Bóle kręgosłupa związane z przeciążeniem, nieprawidłową postawą ciała, nadmiernym wysiłkiem fizycznym warto skonsultować z fizjoterapeutą. Specjalista dobierze odpowiednie ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie, które poprawią ich funkcjonowanie. Utrzymanie odpowiedniego napięcia mięśni i wypracowanie prawidłowej postawy ciała sprawi, że ból zniknie. Fizjoterapeuta może zaproponować także terapię manualną, masaże, które można wykonywać także w domu. Przydatne w takich przypadkach są rollery, masażery, piłeczki przeznaczone do automasażu.  

Nadmierne napięcie mięśni może złagodzić także kinezjoterapia i mata do akupresury. Pamiętaj, że taśmy kinezyjne początkowo powinien naklejać fizjoterapeuta, który pokaże Ci, jak prawidłowo nakleić taśmę dziecku w domu.  


Ból kręgosłupa u dziecka – jak zapobiegać? 

Aby dziecko czuło się dobrze i nie odczuwało bólu w plecach, warto zadbać o jego prawidłową postawę, także w trakcie siedzenia. Wypracowanie odpowiednich nawyków podczas odrabiania zadań domowych, czytania książki czy spędzania czasu przy biurku, zapobiegnie nadmiernym przeciążeniom mięśni i samego kręgosłupa.  

Pamiętaj o doborze odpowiedniego biurka i krzesła w domu, dopasowaniu ich do wzrostu dziecka. Siedzenie przy biurku nie powinno trwać dłużej niż 30 minut. Jeśli dziecko ma do wykonania dłuższą pracę, przyda się specjalna podkładka lędźwiowa. W przypadku korzystania z komputera, monitor powinien znajdować się na wysokości oczu dziecka.  

Przy siedzącym trybie życia ważna jest profilaktyka w postaci aktywności fizycznej. Najlepszym wyborem jest pływanie w basenie, które odciąża stawy i pomaga wzmocnić mięśnie, zwłaszcza grzbietu. Zachęć dziecko do codziennej aktywności. Może to być wspomniane pływanie, spacery czy gimnastyka. Nie zwalniaj dziecka z lekcji wychowania fizycznego, zachęcaj do ruchu.  


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Szpala M., Skorupińska A., Kostorz K., Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa – przyczyny i leczenie, Pomeranian J Life Sci., 2017.
  • Sienkiewicz D. i in., Bóle kręgosłupa w wieku dziecięcym – kolejne wyzwanie dla współczesnej medycyny, Neurologia Dziecięca.
  1. 6 lipca 2023, 18:45
    Żaneta

    dokładnie tak! Moja córka nie miała dużych problemów, ale jednak kręgosłup bolał, więc poszłyśmy do ortopedy. Doktor zalecił basen i pilnowanie postawy. Wcześniej na to nie zwracałam uwagi, ale teraz już wiem co i jak

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę