Choroba Wilsona – przyczyny, objawy, leczenie
Choroba Wilsona to rzadka choroba genetyczna występująca u 1 na 30 000 osób. W jej wyniku dochodzi do akumulacji nadmiaru miedzi w tkankach organizmu, w szczególności w wątrobie, mózgu i narządzie wzroku.
Choroba Wilsona – przyczyny
Choroba Wilsona jest spowodowana mutacją w genie ATP7B, kodującym transportującą jony miedzi ATP-azę 2 – białko odpowiedzialne za transport miedzi z wątroby do innych obszarów organizmu. Miedź jest potrzebna do funkcjonowania komórek, jednakże w przypadku dysfunkcji białka transportującego dochodzi do upośledzenia wydalania miedzi z żółcią oraz niebezpiecznej akumulacji miedzi w wątrobie, a następnie uszkodzenia innych narządów, w szczególności mózgu, rogówki oraz nerek.
Choroba Wilsona – dziedziczenie
Choroba Wilsona jest dziedziczona autosomalnie recesywnie. Oznacza to, że aby osoba zachorowała, oboje rodziców muszą posiadać allel zmutowanego genu, przy czym sami nie muszą być chorzy.
Choroba Wilsona – objawy
Choroba jest obecna od urodzenia, jednak objawy nie występują do czasu skumulowania miedzi w narządach. Diagnoza stawiana jest zazwyczaj między 5. a 35. rokiem życia.
Choroba Wilsona – objawy wątrobowe
Występują najczęściej u dzieci i młodych dorosłych. Do symptomów choroby należą: zażółcenie skóry i/lub twardówki, zmęczenie, powiększenie wątroby i obrzęki. Ich konsekwencją może być marskość i niewydolność wątroby.
Choroba Wilsona – objawy neurologiczne
Występują najczęściej u dorosłych i młodych dorosłych. Do objawów choroby należą: niezdarność, drżenia, trudności z chodzeniem i mową.
Choroba Wilsona – objawy psychiatryczne
Chory może cierpieć na zaburzenia osobowości, depresję czy psychozę.
U niektórych pacjentów może dojść do akumulacji miedzi w rogówkach oczu, co daje charakterystyczny obraz brązowego pierścienia zwanego pierścieniem Kaysera-Fleischera.
W jaki sposób lekarz diagnozuje chorobę Wilsona?
Choroba Wilsona może sprawiać trudności diagnostyczne z powodu braku charakterystycznych objawów. Symptomy pojawiają się z czasem i mogą być trudne do skojarzenia z chorobą Wilsona.
W badaniach laboratoryjnych obserwujemy obniżone stężenie ceruloplazminy w surowicy <100 mg/l oraz zwiększone wydalanie miedzi z moczem >100 μg/24. Podstawą rozpoznania jest stężenie ceruloplazminy oraz obecność pierścienia Kaysera-Fleischera, jednak jedynie 50% chorych spełnia te warunki. W takich przypadkach do oceny stosuje się system punktowy z Lipska. Potwierdzeniem rozpoznania jest badanie genetyczne. W przypadku stwierdzenia choroby badanie wykonuje się również u krewnych pierwszego stopnia.
Jak wygląda leczenie choroby Wilsona?
W leczeniu choroby Wilsona stosujemy leki, które pozwolą na usunięciu nadmiaru miedzi z organizmu oraz takie, które będą zmniejszały jej wchłanianie z pokarmu. Głównymi lekami stosowanymi w tym celu są penicylamina lub trietylenotetramina. Substancje te mają zdolności chelatujące, czyli tworzenia nierozpuszczalnych związków z miedzią, co zwiększa jej wydalanie z moczem. Leczenie trwa przez całe życie chorego i nie może zostać przerwane. Penicylamina jest w Polsce objęta refundacją u pacjentów z chorobą Wilsona.
W celu zmniejszenia wchłaniania miedzi z przewodu pokarmowego stosowany jest cynk, często w ramach leczenia uzupełniającego lub jako jedyne leczenie u osób nietolerujących penicylaminy. W przypadku silnego uszkodzenia wątroby konieczny może okazać się przeszczep wątroby.
Choroba Wilsona – dieta
W początkowej fazie leczenia zaleca się pacjentowi ograniczenie spożycia pokarmów zawierających miedź. Należą do nich np. małże, czekolada, wątróbka, grzyby, orzechy.
Choroba Wilsona a alkohol
W przypadku choroby Wilsona konieczna jest całkowita abstynencja alkoholowa.
Czy choroba Wilsona jest uleczalna?
Choroba Wilsona jest nieuleczalna, a jej leczenie trwa całe życie. W przypadku wczesnego rozpoznania choroby oraz sumiennego stosowania się do zaleceń lekarski choroba Wilsona może być dobrze kontrolowana.
Źródła:
- Interna Szczeklika 2017, Kraków, Medycyna Praktyczna; 2017, pp. 1165–1168
- Rodriguez-Castro, K. I. (2015). Wilson’s disease: A review of what we have learned. World Journal of Hepatology, 7(29), 2859
- Tarnacka B., Członkowska A. Choroba Wilsona. Polski Przegląd Neurologiczny. 2008;4, 3: 125–128.
Tu do tych wszystkich mądrości dorzucę jeszcze jedną – to wszystko prawda, ale to tez zależy od organizmu pacjenta z chorobą Wilsona. Metodą prób i błędów można dojść do pewnych wniosków- jem wszystko, ale w granicach rozsądku, robię konsumpcję alkoholu /2-3 razy do roku/ ale w tym dniu nie biorę leków, też w granicach rozsądku i tak z tą chorobą żyję już 40 lat. Warunek jeden – tą chorobę po prostu trzeba polubić a nie z nią walczyć i nie myśleć o niej. Pozdrawiam Wilsoników!!!
Zapytam czy ma wiedze na temat genetyki tej choroby
Czy jeśli mamy chorobę Wilsona ,to jak badamy na nadaniach,miedź to wychodzi nam za dużo czy brak?
W badaniach surowicy i moczu przy chorobie Wilsona obserwujemy podwyższone stężenie miedzi.