Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
6

Higiena intymna a jej wpływ na środowisko. Jak być bardziej eko?

Słuchaj artykułu

Na świecie żyje ponad 7,8 mld ludzi, z czego kilkaset milionów to miesiączkujące kobiety. Rocznie zużywają one ponad 45 mld sztuk środków do higieny intymnej. Pochodzący z nich plastik rozłoży się dopiero po 300 latach. Czy istnieje bardziej przyjazna naturze alternatywa? 

Higiena intymna a jej wpływ na środowisko. Jak być bardziej eko?

Czy wiesz, że podpaski i tampony są jednymi z odpadów najczęściej znajdowanych na plażach? Warto poszukać środków przeznaczonych do higieny intymnej, które będą mniej obciążające dla środowiska. Na rynku znajdziemy obecnie środki wykonane z naturalnych materiałów, które ulegają rozkładowi (biodegradacji). W warunkach domowych w ciągu kilku tygodni zamieniają się w kompost. 

Ekologiczne podpaski  biodegradowalne czy kompostowalne? 

Te dwa sformułowania bardzo często używane są zamiennie. W świetle obowiązujących norm nie oznaczają jednak tego samego. Kompostowalność jest pojęciem węższym i bardziej precyzyjnym. M.in. dlatego, że w normie, która definiuje ten proces (PN-EN 13432 Opakowania) został dokładnie wskazany czas rozkładu materiału. Zaznaczono również, że proces ten nie oddziałuje negatywnie na środowisko.

W przypadku ekologicznych podpasek i wkładek higienicznych ważne jest, aby wszystkie ich elementy były wykonane z materiałów kompostowalnych. Również klej i elementy zabezpieczające warstwę klejącą. Ekologiczne produkty wyrzucone do pojemnika z odpadami zmieszanymi ulegną rozkładowi i nie będą zalegały na wysypiskach przez setki lat.  


Ekologiczne podpaski i wkładki
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Zrównoważony rozwój i certyfikaty 

Skąd wiadomo, że ekologiczne produkty są bezpieczne dla środowiska? Mówią o tym certyfikaty na opakowaniach. Warto zwrócić uwagę na te, które mają oznakowanie EU Ecolabel. Ten niezależny program certyfikacji potwierdza, że produkty są wytwarzane przy ograniczeniu do minimum negatywnego wpływu na środowisko. Dotyczy to nie tylko gotowego produktu, ale całego cyklu jego życia” : od pozyskania surowców po ich utylizację. Aby produkty mogły otrzymać to oznakowanie, muszą być przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla użytkownika.  

Warto również zwrócić uwagę na to, czy surowce wykorzystane do produkcji pochodzą ze zrównoważonych upraw. Co to znaczy? Np. warstwa chłonna ekologicznych podpasek może być wykonana z celulozy roślinnej pochodzącej z drewna. 

Higiena intymna dla alergików

Zanieczyszczenie środowiska niesie za sobą również szybko rosnącą liczbę alergii. Bardzo często nasze uczulenia na substancje znajdujące się w produktach do higieny intymnej, kosmetykach, środkach do prania czy sprzątania mają swoje źródło w życiu w zanieczyszczonym środowisku. Ich konsekwencją mogą być podrażnienia, wysypki, swędzenie i pieczenie. Coraz częściej występują również poważniejsze konsekwencje takie jak duszności czy astma.  

Stosowanie konwencjonalnych środków do higieny intymnej bardzo często przyczynia się też do podrażnień delikatnych okolic intymnych. Aby ich uniknąć, wybierz naturalne, niebielone i bezzapachowe materiały.

Na opakowaniach środków do higieny intymnej producenci nie mają obowiązku umieszczania pełnego składu. Zwróć więc uwagę na certyfikaty wydane przez organy zajmujące się tematami alergii (np. Fińska Federacja Astmy i Alergii). Potwierdzają one, że ekologiczne podpaski, wkładki i tampony są również hipoalergiczne.  

Nasze codzienne wybory mają duże znaczenie dla środowiska. Wybór kompostowalnych, ekologicznych produktów do higieny intymnej sprawia, że możemy realnie zmniejszyć ilość odpadów trafiających każdego dnia na wysypiska. Stosowanie takich produktów jest tak samo wygodne i skuteczne, jak w przypadku ich konwencjonalnych odpowiedników.


Ekologiczne chusteczki i żele do higieny intymnej

Nowoczesną, ekologiczną alternatywą dla podpasek i tamponów jest również kubeczek menstruacyjny. Dowiedz się, jak z niego korzystać: Kubeczek menstruacyjny. Poznaj jego wady i zalety

  1. 18 grudnia 2020, 10:59
    Asia

    polecam również podpaski i wkładki wielorazowe oraz kubeczki menstruacyjne 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę