Suchy zębodół – jakie są jego objawy?
Każda ekstrakcja zęba wiąże się z możliwością powstania powikłań. Jednym z nich jest tzw. suchy zębodół, czyli poekstrakcyjne zapalenie zębodołu objawiające się bólem o dużym nasileniu i pulsującym charakterze. Stan ten wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia przeciwbólowego i kontroli stomatologa.
Suchy zębodół – objawy
Suchy zębodół to powikłanie po ekstrakcji zębów. Występuje zwykle po usunięciu zęba z żuchwy, najczęściej jednak rozwija się po ekstrakcji „zęba mądrości”, czyli ósemki – ósmego zęba w łuku. Suchy zębodół to choroba o podłożu zapalnym objawiająca się pulsującym bólem o dużym nasileniu promieniującym w okolicę małżowiny usznej i oczodołu. Pojawia się on zwykle między 3 a 5 dobą po ekstrakcji. Niejednokrotnie dodatkowymi powikłaniami, które mu towarzyszą, są szczękościsk oraz halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust.
Czy suchy zębodół sam się zagoi?
Rana poekstrakcyjna ma tendencje do samogojenia, ale w przypadku powstania suchego zębodołu proces ten jest utrudniony. Przy wystąpieniu suchego zębodołu nierzadko potrzebna jest interwencja stomatologiczna w celu zmniejszenia bólu, który jest jego bezpośrednim objawem, i zaopatrzenia rany.
Suchodół zębowy – jak powstaje?
Schorzenie to powstaje w dwóch podstawowych mechanizmach:
- w wyniku aktywności czynników przeciwkrzepliwych (fibronolitycznych), prowadzącej do częściowego bądź całkowitego rozpuszczenia skrzepu pokrywającego lożę po usuniętym zębie i odkrycia zębodołu
- lub w wyniku mechanicznego usunięcia prawidłowego skrzepu.
Skrzep w procesie gojenia spełnia funkcję „plastra opatrunkowego”, chroniąc pusty zębodół do czasu wytworzenia się w nim tkanki uzupełniającej ubytek.
Jak już wspomniano, poekstrakcyjne zapalenie zębodołu powstaje na skutek nieprawidłowości procesu powstawaniu skrzepu w zębodole lub w wyniku jego usunięcia. W pierwszym przypadku głównymi przyczynami uniemożliwiającymi powstawanie skrzepu są bakterie, które dostały się do zębodołu po usunięciu zęba. W drugim przypadku powstający skrzep zostaje nieumyślnie wypłukany przez pacjenta z zębodołu po ekstrakcji.
Należy pamiętać, że zbyt szybkie picie napojów, jedzenie i płukanie jamy ustnej po ekstracji może powodować wypłukanie skrzepu z zębodołu i powstanie poekstrakcyjnego zapalenia zębodołu.
Suchodół zęba – czynniki ryzyka
Do głównych czynników ryzyka wystąpienia suchego zębodołu należą:
- przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych,
- palenie tytoniu,
- zatrzymany ząb mądrości,
- wrzodziejące zapalenie dziąseł,
- zaburzenia immunologiczne,
- niewłaściwa higiena jamy istnej,
- wiek powyżej 40. roku życia.
Suchy zębodół – leczenie
Zwykle proces ziarninowania i regeneracji kości zębodołu trwa od 7 do 10 dni i może mu towarzyszyć silny ból. W niektórych przypadkach do całkowitego wygojenia może upłynąć nawet miesiąc. Dlatego do głównych metod leczenia zalicza się stosowanie leków o działaniu przeciwbólowym. Przy pierwszych objawach można zastosować paracetamol lub ibuprofen. Jeżeli nie przyniosą one pożądanego efektu, należy zastosować diklofenak, ketoprofen albo naproxen, które wykazują silniejsze działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W trudnych przypadkach nieuniknione jest zastosowanie leków opioidowych takich jak tramadol albo kodeina.
Suchy zębodół a szwy
W niektórych przypadkach wskazane jest zaopatrzenie rany szwami, co w konsekwencji może zmniejszać ryzyko powikłań poekstrakcyjnych.
Suchy zębodół – domowe leczenie
Stosowanie domowych sposobów, takich jak np. płukanki z szałwii, jest zdecydowanie niewskazane.
Ekstrakcja zęba, a w szczególności zęba mądrości jest zabiegiem mocno ingerującym w ciągłość tkanek. Wiąże się ona także z możliwymi powikłaniami, do których zalicza się suchy zębodół, czyli poekstrakcyjne zapalenie zębodołu. Może on powstać po ekstrakcji, w której trakcie do zębodołu dostały się bakterie, uniemożliwiając w ten sposób wytworzenie skrzepu. Skrzep mógł też zostać nieumyślnie wypłukany przez pacjenta. W obu przypadkach należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem stomatologiem w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia minimalizującego nieprzyjemne doznania i zapewniającego gojenie ubytku.
Źródła:
- T. Kaczmarek, Poekstrakcyjne zapalenie zębodołu, Medycyna Praktyczna Stomatologia, 2012.
- Balicz, Faruga, Bogacz, Wilczewska, Wójcik, Wrzoł, Morawiec, Najczęstsze miejscowe powikłania po ekstrakcji zębów-przyczyny, diagnostyka, postępowanie wg nowych schematów. Przykłady kliniczne, Twój Przegląd Stomatologiczny.
- Szubert, Jankowski, Krajecki, Wika, Sokalski, Analiza czynników predysponujących do powikłań po chirurgicznym usunięciu zębów mądrości w żuchwie, Dental Forum, 2015 str. 45-50.
W ósmej dobie po ekstrakcji dolnej ósemki wypadł mi skrzep i dziąsło mocno krwawiło. Nie było przy tym bólu. Czy w tej sytuacji powinnam zgłosić się do dentysty?
Dzień dobry.
Zazwyczaj objawy związane z poekstrakcyjnym zapaleniem zębodołu pojawiają się do piątej doby od zabiegu. Natomiast niejednokrotnie ten czas może być lekko wydłużony. W przypadku, gdy pojawią się objawy bólowe, obrzęk oraz trudne do zahamowania krwawienia na skutek utraty skrzepu, należy zgłosić się do lekarza stomatologa.
Żeby to tylko kłopot. Powinno się usuwać jednorazowo wszystkie żeby i mieć święty spokój z tym dziadostwem.