Jak dbać o skórę na pośladkach? 5 sprawdzonych zabiegów pielęgnacyjnych
Wiele osób boryka się z problemami skórnymi w okolicy ud i pośladków i zastanawia się, jak poprawić wygląd skóry w tym miejscu. Krostki, suchość, cellulit czy rozstępy to bardzo powszechne problemy pojawiające się na dolnych partiach naszego ciała. Na szczęście kosmetologia obfituje w zabiegi pielęgnacyjne przeznaczone do polepszania wyglądu skóry zarówno na udach, jak i pośladkach.
Najczęstsze problemy ze skórą na pośladkach
Negatywny wpływ na wygląd i stan skóry na pośladkach ma praca siedząca oraz szeroko pojęty siedzący tryb życia. Dodatkowo niekorzystnie na skórę pośladków działa noszenie obcisłych ubrań i odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów, zarówno bielizny, jak i spodni czy spódnic. Skóra nie oddycha i poci się, wskutek czego powstają niedoskonałości w postaci zapchanych gruczołów łojowych i krostek. Latem w pozbyciu się problemu nie pomagają kąpiele w basenach, jeziorze czy morzu, ponieważ zmiany skórne mogą ulegać nadkażeniu bakteryjnemu, co może doprowadzić do pogorszenia się ich stanu i powstania miejscowych stanów zapalnych.
Najczęstsze problemy skórne występujące na pośladkach to:
- rogowacenie okołomieszkowe (czerwone krostki) i stany zapalne powstałe na skutek zatkania się ujść gruczołów łojowych na skórze,
- czyraki,
- przesuszona skóra,
- cellulit,
- rozstępy.
5 najlepszych sposobów na pielęgnację skóry na pośladkach
Profilaktyczne dbanie o skórę na pośladkach przez cały rok zapobiegnie nerwowym próbom poradzenia sobie z problemem tuż przed sezonem letnim. Dodatkowo systematyczne złuszczanie naskórka zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania nieestetycznych krostek. Poniżej znajdziesz kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym skóra na pośladkach będzie zdrowa i gładka.
Peeling gruboziarnisty
Powinien być wykonywany minimum raz w tygodniu pod prysznicem. Regularnie złuszczany martwy naskórek nie przyczyni się do zatykania porów skóry, dzięki czemu ryzyko powstawania niedoskonałości będzie mniejsze. Warto wybierać peelingi gruboziarniste składające się z mieszanki olejków i soli lub cukru. Olejki zawarte w peelingu nawilżą skórę i nie trzeba będzie stosować balsamu lub masła do ciała.
Szczotkowanie na sucho
Szczotkowanie skóry ud na sucho, podobnie jak cotygodniowy peeling gruboziarnisty zapobiegnie powstawaniu niedoskonałości. Zabieg można wykonywać zarówno rano, jak i wieczorem. Oprócz uniknięcia problemów z niedoskonałościami szczotkowanie skóry na sucho poprawia mikrokrążenie oraz zmniejsza cellulit. Powinno się je wykonywać codziennie minimum przez minutę okrężnymi ruchami. Warto wybrać szczotkę z naturalnego włosia.
Kremy z kwasami i mocznikiem
Przy obfitym rogowaceniu okołomieszkowym sprawdzają się kremy zawierające w swoim składzie kwasy alfa-hydroksylowe oraz mocznik w stężeniu od 15% w górę. Kremy te stosuje się na noc. Skóra po zastosowaniu kremów z alfa-hydroksykwasami wymaga zabezpieczenia w postaci filtrów przeciwsłonecznych. Warto pamiętać o tym w sezonie letnim.
Masaż rękawicą pod prysznicem
Zabieg ten daje efekty podobne do zastosowania peelingów gruboziarnistych oraz szczotkowania ciała na sucho. Przed wykonaniem masażu należy nałożyć na rękawicę odrobinę olejku lub żelu pod prysznic. Po prysznicu warto nałożyć na skórę balsam lub masło nawilżające.
Stosowanie preparatów antycellulitowych
Kosmetyki przeznaczone do niwelowania cellulitu na udach i pośladkach należy nakładać na skórę w formie masażu, ruchami od dołu w górę, by dodatkowo pobudzić przepływ limfy.
Dodatkowo powinniśmy pamiętać o piciu dużej ilości wody! Odpowiednie nawodnienie organizmu sprzyja dobremu nawilżeniu skóry ciała.