W jaki sposób kawa wpływa na bakterie jelitowe?
Skład kawy palonej to złożony kompleks ponad tysiąca związków bioaktywnych, z których najbardziej znane to kofeina i kwas chlorogenowy. Wiele z tych aktywnych biologicznie substancji występujących w kawie wykazuje szerokie spektrum właściwości prozdrowotnych, dzięki czemu pozwala obniżyć ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych.
Wymierne korzyści zdrowotne wynikające z regularnej konsumpcji kawy
- Zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego;
- Spadek ryzyka rozwoju nowotworów (zwłaszcza raka wątroby i trzonu macicy);
- Obniżenie ryzyka pojawienia się cukrzycy typu 2;
- Redukcja ryzyka wystąpienia przewlekłej choroby wątroby (np. zwłóknienia wątroby, niealkoholowego stłuszczenia wątroby, marskości wątroby);
- Zmniejszenie ryzyka pojawienia się zespołu metabolicznego;
- Spadek ryzyka zachorowania na depresję;
- Obniżenie ryzyka rozwoju choroby Parkinsona;
- Redukcja ryzyka pojawienia się choroby Alzheimera;
- Spadek ryzyka wystąpienia demencji starczej;
- Zmniejszenie ryzyka rozwoju otyłości;
- Poprawa funkcji poznawczych zarówno u osób młodych, jak i starszych;
- Polepszenie samopoczucia psychofizycznego;
- Obniżenie uczucia zmęczenia psychicznego i bólu głowy;
- Poprawa wyników sportowych u osób aktywnych fizycznie;
- Obniżenie częstości występowania kamicy nerkowej;
- Redukcja ryzyka zachorowania na dnę moczanową;
- Zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu chorób serca i naczyń, nowotworów i chorób zapalnych;
- Spadek ryzyka śmiertelności ze wszystkich przyczyn (bez względu na wiek, masę ciała, ilość spożywanego alkoholu, palenie papierosów i stężenie kofeiny w kawie).
Spożycie kawy a zachowanie dobrej kondycji zdrowotnej
Za najbardziej korzystne właściwości zdrowotne kawy odpowiadają fitozwiązki (tj. bioaktywne substancje pochodzenia roślinnego) inne niż popularna kofeina. Podobnie jak w przypadku warzyw i owoców, polifenole i kwasy fenolowe (czyli grupa związków nazywanych potocznie antyoksydantami) stanowią główną część fitozwiązków występujących w ziarnach kawy.
Sugeruje się obecnie, że związki polifenolowe zawarte w kawie mają podobne działanie prozdrowotne, jak te zawarte w warzywach czy owocach.
Polifenole i inne niestrawne składniki kawy, takie jak polisacharydy (np. błonnik) oraz melanoidyny mają zdolność modyfikowania składu i funkcji metabolicznej mikrobioty jelitowej, co może w pewnym zakresie odpowiadać za prozdrowotne właściwości kawy. W badaniach z udziałem ludzi zaobserwowano prebiotyczny efekt spożycia kawy, w tym wzrost Bifidobacteria, zaliczanych do pożytecznych mikroorganizmów jelitowych, które pozytywnie oddziałują na zdrowie człowieka.
W przypadku osób regularnie pijących kawę stanowi ona główne źródło fitozwiązków, takich jak kwasy fenolowe i polifenole, nawet w porównaniu z zieloną herbatą w Japonii. Jak wykazały wyniki kilku badań, w krajach rozwiniętych kawa dostarcza około 40% polifenoli i blisko 70% kwasów fenolowych, a drugim głównym ich źródłem jest herbata. Oznacza to, że wśród mieszkańców wysoko rozwiniętych krajów zachodnich kawa może wcale nierzadko dostarczać więcej antyoksydantów niż warzywa i owoce (niedostateczna podaż), zwłaszcza gdy jest spożywana codziennie w ilości co najmniej kilku filiżanek.
Wpływ kawy na przewód pokarmowy
Podczas gdy wpływ kawy i jej składników na ośrodkowy układ nerwowy został dotychczas dogłębnie zbadany przez naukowców, to jednak oddziaływaniu spożycia kawy na oś mózgowo-jelitową poświęcono stosunkowo mało uwagi.
Kawa może mieć bezpośredni wpływ na fizjologię przewodu pokarmowego człowieka poprzez zwiększenie motoryki jelit i skrócenie czasu pasażu jelitowego. Badania epidemiologiczne sugerują również, że napar kawowy może wywierać działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwproliferacyjne na błonę śluzową przewodu pokarmowego.
Czy kawa istotnie wpływa na skład mikrobioty jelitowej?
Spośród wszystkich związków bioaktywnych znajdujących się w kawie, kofeina, polifenole oraz błonnik są w stanie dotrzeć i wywierać część swojego działania w jelicie grubym, ulegając fermentacji z udziałem mikroorganizmów jelitowych. Możliwe jest zatem, że niektóre korzystne efekty składników kawy mogą być istotnie związane z udziałem mikrobioty jelitowej w metabolizmie tych związków. W badaniach interwencyjnych analizujących wpływ umiarkowanego spożycia kawy w zdrowej populacji, odnotowano wzrost szczepów bakterii z rodzaju Bifidobacterium (bakterie pożyteczne), czasami powiązany ze spadkiem Clostridium i Escherichia coli (bakterie chorobotwórcze).
Wyniki ostatnich badań z kolei wskazują, że regularne picie kawy wiąże się z bogactwem gatunkowym i równomiernością mikrobiomu jelitowego, m.in. poprzez stymulację wzrostu bakterii z rodzaju Bacteroides, które stanowią dominujący mikrobiom przewodu pokarmowego. Przyczyniają się one do zachowania równowagi wewnętrznej ustroju poprzez regulację funkcjonowania układów odpornościowego i trawiennego. Oznacza to, że nie ma w chwili obecnej podstaw do unikania spożycia kawy u zdrowych osób z obawy o potencjalnie negatywny wpływ na zdrowie przewodu pokarmowego.
Przeczytaj również:
Kawa a cholesterol – czy picie kawy go podnosi?
Substytuty kawy – których warto spróbować?
Źródła:
- Kolb H., Kempf K., Martin S., Health Effects of Coffee: Mechanism Unraveled? Nutrients. 2020 Jun 20;12(6):1842.
- González S., Salazar N., Ruiz-Saavedra S. i in., Long-Term Coffee Consumption is Associated with Fecal Microbial Composition in Humans. Nutrients. 2020 May 1;12(5):1287.
- Mansour A., Mohajeri-Tehrani M.R., Karimi S. i in., Short term effects of coffee components consumption on gut microbiota in patients with non-alcoholic fatty liver and diabetes: A pilot randomized placebo-controlled, clinical trial. EXCLI J. 2020 Mar 2; 19:241-250.
- Hussain S.K., Dong T.S., Agopian V. i in., Dietary Protein, Fiber and Coffee Are Associated with Small Intestine Microbiome Composition and Diversity in Patients with Liver Cirrhosis. Nutrients. 2020 May 13;12(5):1395.
- Iriondo-DeHond A., Uranga J.A., Del Castillo M.D. i in., Effects of Coffee and Its Components on the Gastrointestinal Tract and the Brain-Gut Axis. Nutrients. 2020 Dec 29;13(1):88.