Jakie właściwości lecznicze wykazuje pieprz?
Najpopularniejszym gatunkiem jest pieprz czarny (Piper nigrum). Roślina ta wywodzi się z Indii i jest uprawiana w wielu krajach o ciepłym i wilgotnym klimacie. Cenną częścią rośliny są owoce pestkowce, z których otrzymuje się znaną wszystkim przyprawę.
Pieprz jest to rodzaj roślin z rodziny pieprzowatych, obejmującej wiele gatunków porastających głównie obszar o klimacie zwrotnikowym i równikowym. Rośliny z rodzaju Piper wymagają do prawidłowego wzrostu wysokiej wilgotności i stosunkowo wysokiej temperatury.
Pieprz jako przyprawa
Pieprz znany nam jako przyprawa zawiera olejki eteryczne oraz alkaloid – piperynę. Te składniki odpowiadają za charakterystyczny smak przyprawy. Pieprz dzielimy na rodzaje ze względu na sposób otrzymywania. Wyróżniamy pieprz czarny, który otrzymujemy z niedojrzałych oraz fermentowanych owoców rośliny, pieprz biały charakteryzujący się bardziej łagodnym smakiem, który pochodzi z dojrzałych owoców gatunku, a także pieprz zielony – otrzymywany z niedojrzałych zielonych nasion suszonych na słońcu. Pieprz zielony zwykle poddaje się marynowaniu lub konserwacji. Pieprz uznaje się za „króla przypraw”. Jest szeroko stosowany poprzez rozmaite kultury z całego świata.
Odchudzające właściwości pieprzu
W związku z zawartością alkaloidu piperyny, pieprz wykazuje właściwości odchudzające. Piperyna nasila emisję energii cieplnej, a skutkiem jest wzrost zużycia zasobów organizmu, takich jak tkanka tłuszczowa. Pod wpływem piperyny spowolniona zostaje także produkcja nowych komórek tłuszczowych.
Czy pieprz ma wpływ na układ pokarmowy?
Pieprz jako przyprawa powoduje wzmożone wydzielanie soków trawiennych. Ma to zarówno swoje pozytywne, jak i negatywne aspekty. Zdecydowanie poprawia to trawienie, jednakże może również zaszkodzić osobom borykającym się z nawracającą i uporczywą zgagą. W związku z tym, osoby z nadkwasotą nie powinny dodawać zbyt dużo pieprzu do swoich dań. Pamiętajmy o zasadzie dopasowania środka do organizmu. Pieprz jest idealnym przykładem czynnika, który może pomagać jednym, a szkodzić innym, gdy stosowany jest w nadmiarze.
Inne cenne właściwości pieprzu
Pieprz, znany od lat jako przyprawa, jest obecnie obiektem wielu badań naukowych. Okazuje się, iż wyniki są obiecujące i wciąż odkrywamy nowe cenne właściwości tej przyprawy.
- Pieprz ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.
- Piperyna wpływa wzmacniająco na wchłanianie innych substancji – chociażby kurkuminy zawartej w kurkumie – substancji o właściwościach przeciwnowotworowych.
- Omawiana przyprawa wykazuje także działanie przeciwbiegunkowe.
- Pieprz sam w sobie działa przeciwnowotworowo – badania wykazały, iż przyprawa spowalnia wzrost guza oraz zwiększa szanse na przeżycie chorego.
- Gatunek korzystnie wpływa na cukrzycę – obniża poziom cukru we krwi oraz zwiększa wydzielanie insuliny.
- W przypadku chorób wątroby – obniża poziom enzymów aminotransferaz, których wysoki poziom wskazuje na uszkodzenie wątroby.
- Pozytywnie wpływa na choroby układu krążenia – zmniejsza ryzyko zawałów serca na skutek spowolnienia zmian miażdżycowych, a także zapobiega nieprawidłowościom w pracy mięśnia sercowego.
- Pieprz pozytywnie wpływa na osoby starsze, poprawiając koordynację ruchową oraz zachowanie równowagi. Łagodzi deficyty motoryczne oraz poprawia funkcje poznawcze u seniorów.
- Pozytywnie wpływa na alergię, hamując jej rozwój na skutek hamowania uwalniania histaminy.
Pieprz jest cennym gatunkiem, który już dzisiaj znany jest z wielu potencjalnie korzystnych właściwości. Przyprawa znana od lat jest obecnie obiektem wielu badań – być może w przyszłości nauka pozwoli odnaleźć w nim jeszcze więcej korzystnych cech, które zaowocują w postaci nowych produktów leczniczych i suplementów diety.
Przeczytaj również:
Sezam – czy warto włączyć go do diety?
Źródła:
- Meghwal M., Gaswami T. K., Piper nigrum and Piperine: An Update. Phytotherapy Research 27 (2013) 1121-1130.
- Iatisham-Ul H., Muhammad I., Muhammad N., et al. Piperine: A review of its biological effects. Phytotherapy research (2020) 1-21.
- Takooree H., Aumeeruddy M. Z., Rengasamy K., A systematic review on black pepper (Piper nigrum L.): from folk uses to pharmacological applications. Critical reviews in food science and nutrition (2019) https://doi.org/10.1080/10408398.2019.1565489
- Crescent Bloom: Systematyka rodzaju Piper (ang.). The Compleat Botanica.
Dowiedziałem sie wiele ciekawych rzeczy
Cieszymy się, że artykuł jest pomocny 🙂
To bardzo ciekawe. Od dziś więcej pieprzu! Lubię ostre przyprawy. Myślałam, że sobie szkodzę a tu taka niespodzianka!!!
Cieszymy się, że znalazła Pani w artykule interesujące informacje 🙂
Super! Mniej soli więcej pieprzu!!!