Samoopalacz w ciąży – czy to bezpieczne?
Substancją aktywną w samoopalaczach, która nadaje koloryt skórze, jest dihydroksyaceton (DHA). Jest to nietoksyczna substancja wiążąca się do aminokwasów w warstwie rogowej naskórka, w przebiegu reakcji Maillarda. Tworzące się pigmenty polimerów nazywane melanoidynami nadają skórze charakterystyczny kolor opalenizny.
Samoopalacze zawierają dihydroksyaceton w stężeniu wahającym się między 1% a 15%. Przy stosowaniu takiego kosmetyku na skórę, przenikanie do organizmu jest minimalne (około 0,5%), dlatego stosowanie samoopalaczy w ciąży jest uznawane za bezpieczne. Nie zaleca się jednak stosowania samoopalaczy w spray’u, ponieważ nie są znane skutki wdychania zawartych w nich substancji.
Chociaż nie ma udowodnionego ryzyka szkodliwości samoopalaczy podczas ciąży, w tym czasie u ciężarnej występuje wiele zmian hormonalnych. Często skóra staje się wtedy wrażliwsza i bardziej podatna na podrażnienia, więc po użyciu samoopalacza może wystąpić reakcja alergiczna. Przed każdym użyciem kosmetyku należy zrobić próbę alergiczną na małym obszarze skóry.
Przeczytaj również:
Samoopalacze – skład, charakterystyka i zastosowanie