Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
64

Niepokalanek mnisi. Sposób na kobiecy PMS

Słuchaj artykułu

Niepokalanek mnisi od wielu pokoleń jest używany jako środek stabilizujący poziom hormonów, dlatego też właściwości tego zioła doceniają głównie kobiety. Dodatkowo niepokalanek mnisi wykazuje właściwości moczopędne, napotne, przeciwgorączkowe, rozkurczowe, odkażające, uspokajające i żółciopędne. Jak go stosować?

Niepokalanek mnisi. Sposób na kobiecy PMS

Niepokalanek mnisi a objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) związany jest z cyklem miesiączkowym, polegającym przede wszystkim na wahaniach żeńskich hormonów. W pierwszej połowie cyklu wzrasta poziom estrogenów, zaś w drugiej progesteronu. W sytuacji, w której poziom progesteronu nie dorównuje estrogenowi, może dojść do zaburzenia równowagi hormonalnej, a w konsekwencji odczuwania przykrych dolegliwości.

Należą do nich między innymi:

  • bóle i zawroty głowy,
  • rozchwianie emocjonalne,
  • bolesność piersi,
  • bóle krzyżowe,
  • bóle podbrzusza,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • biegunka,
  • uczucie rozbicia,
  • osłabienie.

Mimo że niepokalanek mnisi nie zawiera w swoim składzie hormonów i substancji o składzie podobnym do hormonów, to wpływa ona kojąco na gospodarkę hormonalną i reguluje cykl miesiączkowy u kobiet. Badania naukowe udowodniły, iż wyciąg z  niepokalanka mnisiego powoduje blokadę wydzielania prolaktyny z przysadki mózgowej. Prolaktyna to hormon peptydowy odpowiadającym za poziom hormonów płciowych. Oznacza to, iż niepokalanek mnisi poprzez hamowanie produkcji prolaktyny jednocześnie reguluje poziom hormonów płciowych – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W konsekwencji dochodzi do unormowania stężenia progesteronu i II fazy cyklu miesiączkowego, a co za tym idzie łagodzi zaburzenia rytmu miesiączkowego i objawy napięcia przedmiesiączkowego. Zażywanie zioła pozytywnie wpływa na zmniejszenie drażliwości, poprawia nastrój oraz niweluje bóle towarzyszące w przebiegu PMS.

Niepokalanek mnisi – skutki uboczne oraz przeciwwskazania

Niezwykle rzadko w pierwszym tygodniu stosowania kuracji niepokalankiem mnisim mogą pojawić się nudności. Dodatkowo, gdy w tym samym czasie przyjmujemy środki zawierające progesteron lub gestageny (np. środków antykoncepcyjnych), mogą one wzmagać działanie niepokalanka mnisiego.

Nie zaleca się także przyjmowania niepokalanka w trakcie ciąży, gdyż dotychczas nie przeprowadzono badań, które potwierdzałyby bezpieczeństwo przyjmowania go u kobiet ciężarnych.

Niepokalanek mnisi a objawy menopauzy

W okresie klimakterium u kobiet następuje spadek poziomu produkcji produkowanych hormonów płciowych, przez co odczuwają one nieprzyjemne dolegliwości w tej fazie życia. Pierwsze oznaki menopauzy mogą odczuwać kobiety już około 45. roku życia. Do pierwszych objawów menopauzy należą:

  • nieregularne krwawienia miesiączkowe,
  • uderzenia gorąca,
  • rozdrażnienie,
  • kołatanie serca,
  • wahania nastroju,
  • szybkie męczenie się,
  • bezsenność.

Dotychczas przeprowadzono szereg badań z udziałem zwierząt, które potwierdzają zbawienne działanie zioła na leczenie objawów menopauzy, natomiast w dalszym ciągu brak badań, które potwierdzałyby takie rezultaty na organizmie ludzkim. W związku z powyższym wyciąg z niepokalanka mnisiego może przywracać równowagę hormonalną, a przez to pomóc w złagodzeniu dolegliwości związanych z menopauzą u kobiet.


Produkty z niepokalankiem
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Niepokalanek mnisi a niepłodność

Niepokalanek mnisi stymuluje wydzielanie  hormonów płciowych, dlatego też może być stosowany w leczeniu niepłodności. Skuteczność niepokalanka mnisiego w podnoszeniu płodności i leczeniu zaburzeń związanych z niepłodnością potwierdziły badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców z Universitäts-Frauenklinik w Heidelberg. U pacjentek poddanych badaniu znacznie poprawił się poziom progesteronu w fazie lutealnej, jak również pojawiła się wcześniejsza owulacja, a także odnotowano przypadki zajścia w ciążę.

Niepokalanek mnisi a laktacja

Niepokalanek mnisi stymulując uwalnianie prolaktyny, przyczynia się do zmian w produkcji mleka w gruczołach mlekowych. Pamiętajmy, iż w czasie karmienia piersią niepokalanek mnisi powinien być stosowany wyłącznie po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Niepokalanek mnisi – jego wpływ na zdrowie u mężczyzn

Wbrew obiegowej opinii, iż jest to zioło dla kobiet, może być również stosowane z powodzeniem u mężczyzn. Wyciąg z niepokalanka mnisiego pobudza bowiem wytwarzanie i uwalnianie testosteronu przez komórki jąder, dzięki czemu podnosi poziom płodności. Dodatkowo znacznie podnosi jakość męskiego nasienia. Korzystnie działa także w stanach nadmiernego napięcia seksualnego oraz w okresie andropauzy.

Niepokalanek mnisi – jego wpływ na cerę i włosy

Zażywanie niepokalanka mnisiego, który powoduje stabilizację wydzielania prolaktyny oraz estrogenów i progesteronu, przyczynia się także do poprawy kondycji skóry i włosów. Regularne przyjmowanie tego zioła ogranicza powstawanie wyprysków i reguluje pracę gruczołów łojowych, przez co wspomaga leczenie trądziku. Niepokalanek stosowany systematycznie poprawia wygląd włosów, ogranicza ich wypadanie, a także sprawia, że stają się mocniejsze i bardziej błyszczące.  

Niepokalanek mnisi – gdzie kupić?

Ekstrakt z niepokalanka mnisiego jest dostępny w postaci różnych preparatów dostępnych w aptekach oraz sklepach zielarskich. Należą do nich nalewki, wyciągi, preparaty homeopatyczne oraz tabletki.

Jak widać, niepokalanek to kolejna roślina o niezwykłych leczniczych właściwościach. Poprawia płodność u mężczyzn oraz kobiet, wzmacnia kondycję włosów i skóry oraz zapobiega nieprzyjemnym skutkom menopauzy.

Przeczytaj również:
Jak przetrwać PMS i nie zwariować?

  1. 4 sierpnia 2021, 11:12
    Ewa

    Jak stosować niepokalanka jako wyciąg czy nalewkę. Ile i jak długo go stosować

    1. 5 sierpnia 2021, 10:16
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry.
      Wygodniejszą do stosowania postacią są tabletki zawierające ekstrakt z niepokalanka. Nalewka ze względu na zawartość alkoholu nie dla każdego będzie odpowiednia. Aby zauważyć efekt działania, wskazana jest 3-miesięczna kuracja, następnie warto zrobić przerwę. Badania wykazały, że działanie niepokalanka utrzymuje się nawet przez 3 miesiące od zakończenia cyklu kuracji.

  2. 23 listopada 2022, 11:00
    Martyna

    W jednym miejscu artykułu jest napisane, że niepokalak zmniejsza wydzielanie prolaktyny z przysadki, a później napisano, że stymuluje uwalnianie prolaktyny. Proszę o wyjaśnienie tej nieścisłości.

    1. 24 listopada 2022, 14:55
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Wpływ niepokalanka na wydzielanie prolaktyny zależy od jego dawki. Małe dawki pobudzają uwalnianie prolaktyny, wysokie zaś hamują ten proces.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę