Depilacja woskiem – wady i zalety
Depilacja woskiem należy do jednych ze sposobów pozbycia się niechcianego owłosienia. Jest to zabieg, który można wykonać zarówno w warunkach domowych, jak i w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych. Jakie są wady i zalety tego sposobu depilacji oraz na czym polega ta metoda?
Depilacja woskiem należy do jednych z najpopularniejszych mechanicznych sposobów pozbywania się niechcianego owłosienia. Metoda ta jest dość szybka, skuteczna, a także można ją stosować na różnych częściach ciała [1].
Depilacja ta polega na nakładaniu na skórę półpłynnego wosku, ogrzanego do odpowiedniej temperatury. Następnie przy pomocy paska fizelinowego odrywa się go szybkim, zdecydowanym ruchem w przeciwną stronę do wzrostu owłosienia. Skuteczność depilacji zależy od długości włosków – powinny one mierzyć około 0,5 cm [4].
Zalety i wady depilacji woskiem
Depilacja woskiem, jak każda metoda ma wady i zalety. Do plusów zdecydowanie należy cena – zabieg jest znacznie tańszy niż np. depilacja laserowa. W stosunkowo krótkim czasie pozwala pozbyć się niechcianych włosów nawet z dużych partii ciała [2]. Na uwagę zasługuje również długotrwały efekt, który utrzymuje się od 4 do nawet 30 dni (w zależności od indywidualnych cech) [4].
Włos jest bowiem wyrywany razem z cebulką, co uniemożliwia jego odrastanie [3]. Regularne stosowanie depilacji woskiem osłabia owłosienie, a każda kolejna depilacja jest mniej bolesna [2].
Niestety znane są także minusy tej metody. Przede wszystkim nie nadaje się ona dla osób wrażliwych na ból. Bezpośrednio po zabiegu pojawia się zaczerwienienie i podrażnienie skóry, dlatego lepiej unikać w tym czasie ekspozycji na promienie słoneczne. Czasem zdarza się też, że odrastające włosy wrastają w skórę, co może prowadzić do powstawania blizn. Na szczęście nie są to częste przypadki i zależą raczej od indywidualnych predyspozycji danej osoby [2].
Depilacja woskiem – w domu czy u kosmetyczki?
Depilacja woskiem jest zabiegiem, który może być wykonywany zarówno we własnym domu, jak i w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Jest to możliwe dzięki pojawianiu się coraz nowszych i bardziej profesjonalnych produktów do użytku domowego. Jednak poprawne wykonanie zabiegu może, szczególnie przy pierwszych próbach, sprawiać pewne problemy. Dlatego też warto chociaż początkowo wybrać wizytę u wykwalifikowanej kosmetyczki.
Przede wszystkim wosk do depilacji wymaga podgrzania do odpowiedniej temperatury. Niezbędne jest także poprawne nałożenie preparatu i oderwanie go już po zastygnięciu. Zbyt gwałtowne zerwanie może spowodować powstawanie siniaków lub nawet uszkodzenie skóry. Natomiast zbytnie podgrzanie wosku może doprowadzić do poparzeń.
W warunkach domowych depilację najłatwiej jest przeprowadzić przy użyciu gotowych pasków z woskiem, które w zależności od producenta trzeba wstępnie rozgrzać w dłoniach lub nie. Następnie należy nałożyć je na fragment skóry, z którego chcemy pozbyć się owłosienia i zdecydowanym ruchem zerwać. Dostępne są także zestawy z woskiem, które po rozpuszczeniu np. w gorącej wodzie możemy samodzielnie zaaplikować na wybrany obszar skóry. Potem, po przyklejeniu fizeliny, czeka się do zastygnięcia przed oderwaniem paska.
Można spotkać również zestawy z elektrycznym podgrzewaczem wosku z termostatem. Dzięki temu uzyskany preparat do depilacji ma odpowiednią temperaturę. Mając takie urządzenie, można dokupować wosk w postaci granulek lub peletek i rozpuszczać go. W zależności od rodzaju produktu, nie zawsze konieczne jest używanie fizeliny do odrywania, lecz można zrywać zastygnięty wosk bezpośrednio ze skóry [1].
Depilacja woskiem – jakie daje efekty?
Dzięki depilacji woskiem mamy możliwość usunięcia dużej ilości włosów ze znacznego obszaru ciała. Uzyskany efekt usunięcia owłosienia jest natychmiastowy i zazwyczaj bardzo zadowalający. Dodatkowo, prawie każdy obszar ciała można poddać depilacji. Sprawdzi się w przypadku miejsc takich jak nogi, okolice bikini, pachy i ręce. Przy użyciu tej metody panie mogą również usuwać niechciane owłosienie z twarzy [4].
Przez depilację woskiem uzyskuje się efekt podwójnie gładkiej skóry. Poza niechcianym owłosieniem, wosk zrywa także wierzchnią, martwą warstwę naskórka, działając jak peeling. Skóra jest dzięki temu dodatkowo oczyszczona i doskonale wchłania balsamy lub inne preparaty, które warto zastosować po depilacji.
Przeciwwskazania do stosowania depilacji woskiem
Oczywiście, jak przy każdym zabiegu, istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tej metody depilacji. Należą do nich:
- uczulenie na wosk,
- duże żylaki,
- rozszerzone naczynia włosowate,
- cukrzyca,
- świeże rany,
- blizny,
- stany zapalne i ropne skóry,
- zapalenie mieszków włosowych,
- zaawansowana ciąża,
- świeża opalenizna,
- zbyt krótkie włoski [4].
Ile kosztuje depilacja woskiem?
Cena depilacji woskiem w gabinecie kosmetycznym to koszt od 40 do 100 złotych za określoną partię ciała. Przeprowadzenie zabiegu w domu kosztuje tyle, co gotowy zestaw, którego cena zaczyna się od 20-25 złotych [1].
Przeczytaj również:
Depilacja laserowa – przygotowanie, przebieg, przeciwwskazania
Źródła:
- Orzełowska A., Depilacja woskiem w domu i gabinecie. Jaki wybrać wosk do depilacji i czym zmyć ze skóry jego pozostałości? Czy zabieg boli? [https://stronazdrowia.pl/depilacja-woskiem-w-domu-i-gabinecie-jaki-wybrac-wosk-do-depilacji-i-czym-zmyc-ze-skory-jego-pozostalosci-czy-zabieg-boli/ar/c14-14989268] publikacja 26.05.2020, dostęp 19.06.2022.
- [https://www.depilacjalaserowa.katowice.pl/depilacja-woskiem-wady-i-zalety/], dostęp 19.06.2022.
- [https://waxcenter.pl/3-najwazniejsze-efekty-depilacji-woskiem/] publikacja 16.05.2018, dostęp 19.06.2022.
- [https://www.ebeautylab.pl/pl/zabiegi/depilacja/depilacja-woskiem.php] dostęp 19.06.2022.