Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
3

Trehaloza w kosmetykach – jak działa?

Słuchaj artykułu

Nawilżanie skóry to podstawa codziennej pielęgnacji. Nic więc dziwnego, że na rynku dostępnych jest coraz więcej kosmetyków mających za zadanie zapewnienie jej prawidłowego poziomu nawilżenia. Ciekawą substancją o niezwykłej skuteczności zatrzymywania wody w skórze jest trehaloza.

Trehaloza w kosmetykach – jak działa?

Trehaloza – co to jest? 

Trehaloza to dwucukier zbudowany z dwóch cząsteczek glukozy [1]. Ze względu na strukturę cząsteczek, trehaloza ma duże znaczenie fizjologiczne jako substancja zabezpieczająca błony komórkowe i białka przed ich zniszczeniem i wysuszeniem. Naturalnie cukier ten występuje w przyrodzie u większości organizmów żywych, takich jak rośliny, bakterie, grzyby, owady i pełni rolę czynnika chroniącego przed stresem środowiskowym [1-2].


Zawierają trehalozę
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Trehalozę można pozyskać ze skrobi przy użyciu technologii enzymatycznej. Unikatowe właściwości tego produktu sprawiły, że trehaloza stosowana jest w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Cukier ten został również dopuszczony jako dodatek do żywności w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej [2]. Trehaloza stanowi zamiennik sacharozy przy produkcji napojów, wyrobów cukierniczych, serwatki, mrożonek i konserw. Składnik ten stosuje się także w kroplach do oczu z uwagi na jego właściwości filmujące i ochronne. 

Trehaloza – właściwości w kosmetyce 

Trehaloza wykazuje zdolność przywrócenia fizjologicznego filmu hydrolipidowego i odbudowuje strukturę bariery ochronnej skóry, zapewniając jednocześnie zdrowy poziom nawilżenia poprzez zmniejszenie transepidermalnej utraty wody [2, 4].  

Ten naturalny dwucukier naśladuje cukry znajdujące się w skórze jako naturalny czynnik nawilżający (NMF), przez co idealnie ją nawilża i dotlenia. Substancja ta zapobiega utracie szczelności błon komórkowych i chroni je przed utratą cennych składników, stąd jej działanie restrukturyzujące i nawilżające jest szeroko wykorzystywane w kosmetologii. Trehaloza chroni także lipidy przed ich utlenianiem, działając jako „zmiatacz” wolnych rodników.  

Jej właściwości filmotwórcze skutkują działaniem łagodzącym i ochronnym przed swędzeniem, pieczeniem i agresją czynników zewnętrznych, co sprawia, że jest to idealny związek do łagodzenia objawów atopowego zapalenia skóry [3-4].  

Wyniki badań pokazują, że trehaloza może być również przydatna w fotoprotekcji skóry, chroniąc ją przed promieniowaniem UVB [3].  

Trehaloza zmniejsza zawartość androgenów skórnych, przez co może w sposób widoczny wpłynąć na poprawę wyglądu skóry w przypadku trądziku u dorosłych.  

Trehaloza – jak działa na skórę? 

Trehaloza wykazuje działanie bioprotekcyjne i ze względu na tę właściwość jest uważana za naturalny środek nawilżający skórę. Jest zdolna do stabilizowania białek, pomagając zachować im ich strukturę podczas odwodnienia, dlatego skutecznie wpływa na poprawę nawilżenia oraz odżywienia skóry [2, 4]. Magazynuje wodę, zapobiegając przeznaskórkowej utracie wody, wygładza drobne zmarszczki, poprawia elastyczność skóry.

Poza właściwościami nawilżającymi, substancja ta posiada szereg innych zalet. Jest ona antyoksydantem, zwalcza wolne rodniki, dzięki czemu hamuje procesy starzenia się skóry. W dodatku chroni przed odwodnieniem komórki odpowiedzialne za syntezę kolagenu i elastyny. Co więcej kosmetyki na bazie trehalozy mogą być pomocne w walce z atopowym zapaleniem skóry, ponieważ są zdolne do szybkiego nawilżenia i odbudowy bariery skórnej, umożliwiając jej lepsze zatrzymanie wody obecnej w jej zewnętrznych warstwach [4].  

Jej działanie łagodzące i ochronne sprawia, że jest to interesujący składnik w leczeniu zapalenia skóry, w tym objawów takich jak obrzęk, opuchlizna, wysypka, zaczerwienienie i swędzenie [4].  

Trehaloza idealnie sprawdzi się w przypadku pielęgnacji skóry wymagającej nawilżenia, głównie suchej, odwodnionej i wrażliwej, ale kosmetyki z trehalozą, z uwagi na jej niekomedogenne właściwości, są również godne polecenia dla skóry tłustej i mieszanej.

Składnik ten jest substancją bezpieczną dla skóry, niezaliczaną do alergenów i niewywołującą podrażnień.  

Trehaloza – w jakich kosmetykach można ją znaleźć? 

Trehaloza jest stosowana w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym jako substancja ochronna. Stanowi dodatek np. do kremów ze względu na stabilizację składników liposomalnych oraz jej naturalne właściwości konserwujące [2]. Obecność tej substancji w kosmetykach wpływa na ochronę lipidów i białek w skórze. Jest ona składnikiem maseczek oraz serów nawilżających do twarzy, możemy znaleźć ją również w odżywkach i maskach do włosów, bo doskonale odżywia i regeneruje oraz sprawia, że są one mniej podatne na uszkodzenia. Chętnie wykorzystywana jest w kremach anti-aging, jak również w kosmetykach dezodorujących.

Przeczytaj również:
Składniki kosmetyczne, które warto łączyć


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Wolska-Mitaszko B., Trehaloza – substancja przedziwna. Właściwości, występowanie, zastosowania. Prace przeglądowe. Zakład Biologii Molekularnej, Instytut Mikrobiologii i Biotechnologii, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin. 
  2. Pietrow O., Przydatność enzymów z niektórych ekstremofilnych bakterii typu Deinococcus-Thermus, Gdańsk 2013. 
  3. Giovannel L. i in., Effect of Methyl–β–Cyclodextrin and Trehalose on the Freeze-Drying and Spray-Drying of Sericin for Cosmetic Purposes, Pharmaceuticals 2021, 14, 262. 
  4. Greco L. i in., Evaluation of the Filming and Protective Properties of a New Trehalose and Ceramides Based Ingredient, Cosmetics 2019, 6, 62.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę