Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
14

Przedwczesny wytrysk. Jak wydłużyć stosunek?

Słuchaj artykułu

Przedwczesny wytrysk dotyczy około 30% mężczyzn, jednak wielu z nich czuje opór przed konsultacją z lekarzem. Ze względu na to, że zaburzenie ma zarówno podłoże psychologiczne, jak i biologiczne, dostępnych jest wiele opcji terapeutycznych, które mogą poprawić satysfakcję ze współżycia. 

Przedwczesny wytrysk. Jak wydłużyć stosunek?

Czym jest przedwczesny wytrysk?

Przedwczesny wytrysk(przedwczesna ejakulacja, PE) jest uważany za najczęstsze zaburzenie funkcji seksualnych w populacji męskiej. 

Istnieje wiele różnych definicji tego zaburzenia. Według WHO i Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 jest to niezdolność do kontrolowania wytrysku w stopniu zapewniającym obu partnerom satysfakcjonujący stosunek seksualny. Amerykańskie Towarzystwa Psychiatryczne w DSM-5 określa je bardziej szczegółowo, opisując, że w PE ejakulacja podczas aktywności seksualnej zachodzi przed upływem minuty po rozpoczęciu penetracji waginalnej i przed tym, jak chce tego pacjent przez większość (75-100%) prób aktywności seksualnej. Objawy trwają powyżej 6 miesięcy i powodują niepokój i frustrację. 

Problem dotyczy około 30% mężczyzn, a według niektórych badań nawet 75%. U 30% z nich przedwczesna ejakulacja współistnieje z zaburzeniami erekcji. O ile zaburzenia erekcji są obecne głównie u starszych mężczyzn i są związane z innymi chorobami, przedwczesny wytrysk dotyczy wszystkich grup wiekowych. 

Sporadyczna utrata kontroli nad wytryskiem jest normalna. Najczęściej zdarza się przy pierwszym stosunku lub po dłuższej abstynencji seksualnej. Z przedwczesną ejakulacją mamy do czynienia, gdy zdarza się to notorycznie, wywołując frustrację i napięcie u partnerów. 

Przedwczesny wytrysk – przyczyny

Dokładne przyczyny przedwczesnego wytrysku nie są znane. Można jednak wyróżnić kilka możliwych czynników ryzyka. Dzieli się je na:

  • czynniki psychogenne:
    • stres,
    • zaburzenia lękowe,
    • depresja,
    • problemy w relacji partnerskiej,
    • dłuższa abstynencja seksualna,
    • niska samoocena i nierealistyczne oczekiwania,
    • epizody przemocy seksualnej,
    • niedobory snu,
    • brak stałego partnera i nieregularne współżycie;
  • czynniki somatyczne:
    • obniżenie poziomu serotoniny,
    • zaburzenia hormonalne (np. prolaktyny, TSH, LH),
    • zapalenie i/lub infekcja prostaty lub cewki moczowej,
    • zaburzenia erekcji,
    • cukrzyca,
    • przebyty udar,
    • nadczynność tarczycy,
    • nadciśnienie,
    • nadużywanie alkoholu i innych używek.

Przedwczesny wytrysk – do jakiego lekarza zgłosić się z tym problemem? 

Jedno z badań pokazuje, że 90% mężczyzn nigdy nie rozmawiało ze swoim lekarzem o leczeniu przedwczesnego wytrysku.  

Zdrowie seksualne nie zawsze jest tematem poruszanym podczas wizyty lekarskiej. Diagnoza opiera się najczęściej na dokładnym wywiadzie i wykonaniu badań, które ewentualnie wykluczą przyczyny somatyczne. Leczenie może rozpocząć lekarz pierwszego kontaktu, jednak oprócz farmakoterapii niekiedy wskazana jest również terapia behawioralna, dlatego wówczas niezbędna jest konsultacja z psychiatrą i seksuologiem. Jeśli występuje podejrzenie chorób urologicznych, konieczna może okazać się konsultacja z urologiem

Przedwczesny wytrysk – leczenie 

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz powinien przedstawić pacjentowi skuteczność i ryzyko wynikające z każdego sposobu leczenia. O wyborze terapii decyduje lekarz, biorąc pod uwagę potrzeby i preferencje pacjenta. 

W leczeniu przedwczesnego wytrysku stosuje się: 

  • farmakoterapię: 
    • farmakoterapia doustna obejmuje leki z grupy SSRI, inhibitorów 5-fosfodiestrazy i antagonistów receptorów alfa-1. Po zakończeniu leczenia zaburzenia często wracają. Najlepsze efekty daje połączenie farmakoterapii z psychoterapią pary, 
    • środki działające znieczulająco do stosowania na powierzchnię prącia – należą do nich kremy, żele lub spraye. Zawierają lidokainę i prilokainę. Stosuje się je 20-30 minut przed stosunkiem. Zmniejszają wrażliwość prącia na bodźce, co skutkuje opóźnieniem ejakulacji. Ich skuteczność jest umiarkowana. Dodatkowe stosowanie prezerwatywy wzmacnia działanie leku i zapobiega znieczuleniu pochwy; 
  • terapia seksuologiczna i psychologiczno-behawioralna – psychoterapia jest stosowana u osób z czynnikami psychogennymi, takimi jak stany lękowe, zaburzenia nastroju czy problemy w związku. Psychoterapia wymaga determinacji od pacjenta (oraz od partnera w przypadku psychoterapii par), czasu i jest mniej efektywna niż leczenie farmakologiczne. Aby zwiększyć skuteczność leczenia, seksuolodzy najczęściej łączą psychoterapię z ćwiczeniami behawioralnymi. 

Tabletki na przedwczesny wytrysk

Lekami stosowanymi w leczeniu przewczesnego wytrysku są: 

  • inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – są to leki stosowane zwykle na depresję, ale efektem ubocznym ich stosowania jest potwierdzone w badaniach działanie opóźniające ejakulację. Przy przewlekłym stosowaniu działanie następuje po 5-10 dniach. Można stosować je 4-6 godzin przed stosunkiem, ale ich efektywność jest wówczas mniejsza. W leczeniu stosuje się paroksetynę, sertralinę, fluoksetynę i dapoksetynę. Dapoksetyna to nowy lek stworzony specjalnie w celu leczenia przedwczesnej ejakulacji. Cechuje się szybkim czasem wchłaniania i działania oraz krótkim okresem półtrwania. 
  • tramadol – podejmowano próby leczenia przedwczesnej ejakulacji tramadolem. W porównaniu do paroksetyny po 6 tygodniach oba leki wykazywały podobną skuteczność. Po 12 tygodniach skuteczność tramadolu spadała, natomiast paroksetyny się zwiększyła; 
  • inhibitory fosfodiestrazy typu 5 (PDE-5) – do tej grupy leków należą sildenafil, tadalafil i wardenafil. Są one stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji, ale mogą być również skuteczne w leczeniu przedwczesnej ejakulacji. Z tego powodu zaleca się je pacjentom, u których przedwczesny wytrysk współistnieje z zaburzeniami erekcji; 
  • antagoniści receptorów alfa-1 – stosuje się je u pacjentów ze współistnieniem przedwczesnego wytrysku i objawów ze strony dolnego odcinka układu moczowego. Tamsulozyna jest zwykle stosowana w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty (BPH), jednak może opóźniać ejakulację. Zmniejsza ona również objętość ejakulatu. 

Produkty przedłużające stosunek
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przedwczesny wytrysk – ćwiczenia

Doradztwo psychologiczne i seksuologiczne stanowi ważny element leczenia przedwczesnego wytrysku. Oprócz technik relaksacyjnych i hipnoterapii stosuje się również terapię behawioralną, do której należą: 

  • technika „stop-start” – w tej technice partner stymuluje prącie do momentu tuż przed ejakulacją. W tym momencie przerywa się stymulację („stop”) i czeka na zmniejszenie odczucia, po czym wznawia stymulację („start”). Ma to wydłużyć fazę plateau i pozytywnie wpłynąć na kontrolę bodźców; 
  • technika uciskania Mastersa-Johnson – jest to modyfikacja techniki „start-stop”. Polega na uciskaniu żołędzi prącia przez kilka sekund. Ucisk skutkuje skurczem mięśnia opuszkowo-gąbczastego, zmniejszając parcie na ejakulację, a tym samym wydłużając aktywność seksualną. 

Terapia behawioralna najlepiej sprawdza się u młodych, zmotywowanych pacjentów, którzy są w stabilnych związkach, a ich partner wykazuje chęć do współpracy. Metody początkowo są skuteczne, ale po czasie następuje nawrót zaburzeń. 

Przedwczesny wytrysk jest częstą dysfunkcją seksualną prowadzącą do frustracji pacjenta i jego partnera. Przyczyny nie są do końca znane, a mechanizm zaburzenia jest złożony. Diagnoza polega na klinicznej ocenie i zebraniu wywiadu oraz wykluczenia przyczyn organicznych. W leczeniu stosuje się zarówno psychoterapię, ćwiczenia, jak i farmakoterapię.

Przeczytaj również:
Tadalafil – lek na potencję bez recepty


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/104131,wytrysk-przedwczesny. 
  2. https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/leczenie/104120,wytrysk-przedwczesny-leczenie-farmakologiczne. 
  3. Jarczewska D., Przedwczesny wytrysk, Medycyna po Dyplomie 2010; (19); 10 (175): 121-133. 
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546701/. 
  5. Raveendran A.V., Agarwal A., Premature ejaculation – current concepts in the management: A narrative review, Int J Reprod Biomed, 2021 Jan 25;19(1):5-22, DOI: 10.18502/ijrm.v19i1.8176. 
  6. https://www.betterhealth.vic.gov.au/. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę