Ból brzucha u dziecka. O czym może świadczyć?
Ból brzucha najczęściej jest oznaką zatrucia pokarmowego, ale nie tylko. O czym może świadczyć ból brzucha u dziecka i jak możemy mu zaradzić?
Ból brzucha u dziecka – przyczyny
Przyczyny bólu brzucha u dzieci są bardzo zróżnicowane.
Aby odnaleźć tę właściwą, zwróć uwagę na kilka istotnych szczegółów:
- Gdzie dokładnie boli?
- Czy poza bólem brzucha występują też inne objawy, np. nudności, biegunka, podwyższona temperatura ciała?
- Jak długo trwa ból?
Odpowiedzi na te pytania pomogą wstępnie określić, czy ból brzucha spowodowany jest zatruciem pokarmowym (któremu często towarzyszą dodatkowe objawy ze strony przewodu pokarmowego) czy może oznaczać coś poważniejszego.
Do najczęstszych przyczyn bólu brzucha u dzieci zaliczamy:
- zatrucie pokarmowe,
- alergie pokarmowe;
- zaparcia,
- stres,
- zakażenia układu moczowego,
- zakażenia pasożytnicze,
- zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit,
- infekcje wirusowe lub rotawirusowe, które mogą wywołać tzw. grypę żołądkową,
- urazy i stłuczenia,
- zapalenie wyrostka robaczkowego, które dotyczy najczęściej dzieci powyżej 12. roku życia.
Kiedy ból brzucha u dziecka powinien niepokoić?
Objawy alarmujące, które towarzyszą bólowi brzucha, to:
- biegunka z krwią lub śluzem,
- promieniowanie bólu w kierunku do pleców lub nóg,
- nasilanie się bólu przy zmianie pozycji,
- problemy z zasypianiem lub częste budzenie się w nocy z powodu silnego bólu brzucha,
- obrzęk brzucha,
- gorączka,
- zażółcenie skóry,
- tkliwość brzucha,
- uciążliwe wymioty i nudności,
- brak wypróżniania.
W każdym z takich przypadków jak najszybciej udaj się z dzieckiem na pilną konsultacje lekarską. Dodatkowo zawsze hospitalizacji wymaga ostry, silny ból brzucha pojawiający się nagle, a także przewlekłe bóle brzucha, które zazwyczaj trwają długo, są tępe i trudno zlokalizować ich źródło.
Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka
Ból brzucha w okolicy pępka jest zwykle objawem, który niepokoi rodziców. Często jest to sygnał sugerujący choroby jelit.
Do możliwych przyczyn bólu w okolicy pępka należą:
- zapalenie wyrostka robaczkowego – ból w okolicy pępka występuje we wczesnej fazie zapalenia; następnie przesuwa się w dół, w kierunku prawego dołu biodrowego; brzuch staje się twardy, mogą pojawić się wymioty i gorączka;
- przepuklina pępkowa – dotyczy zazwyczaj noworodków; w okolicy pępka pojawia się małe, widoczne wypuklenie, które znika po naciśnięciu; ból w tej okolicy pojawia się, gdy dojdzie do uwięźnięcia przepukliny; wtedy trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem;
- zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego – jest to stan, którego przyczyna nie została ustalona; oprócz bólu pojawiają się zaparcia, biegunki, wzdęcia; często jest to stan przewlekły, który może trwać kilka/kilkanaście tygodni.
Jeśli u Twojego dziecka pojawi się ból brzucha w okolicy pępka skonsultuj się z lekarzem pediatrą. Niektóre przyczyny tego bólu mogą wymagać interwencji lekarza i doboru odpowiedniego leczenia.
Ból brzucha po lewej stronie u dziecka
Najczęstszą przyczyną bólu brzucha po lewej stronie u dziecka są niestrawność i problemy z pasażem pokarmu przez jelito. Jeśli ból pojawia się w dole brzucha i występuje zazwyczaj po jedzeniu, może być objawem choroby Leśniowskiego-Crohna, zapalenia jelita grubego. Jeśli pojawiają się takie objawy u dziecka, skonsultuj się z lekarzem.
U starszych dziewczynek ból po lewej stronie brzucha, który lokalizuje się na dole brzucha, może być związany z miesiączką i skurczami macicy.
Po lewej stronie ciała człowieka znajdują się narządy takie jak trzustka, śledziona czy nerka. Ból w tej okolicy ciała, który promieniuje na plecy może wskazywać na zaburzenia funkcjonowania tych narządów.
Ból brzucha u dziecka – diagnostyka i leczenie
Diagnostyka oparta jest na szczegółowym wywiadzie lekarskim, w którym nieocenioną rolę pełni dokładna obserwacja dziecka. W zależności od występowania objawów współistniejących i ich charakteru, lekarz może zlecić przeprowadzenie dalszych badań diagnostycznych, do których zaliczamy morfologię krwi, badanie moczu i kału, RTG brzucha czy nawet tomografię komputerową.
Leczenie bólu brzucha u dziecka zawsze powinno być uzależnione od jego przyczyny. Nie podawaj dziecku leków przeciwbólowych i rozkurczowych bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Specjaliści pomogą dobrać odpowiedni środek oraz precyzyjnie określą jego dawkowanie z uwzględnieniem wieku i wagi dziecka.
Jeśli dolegliwości bólowe mają charakter łagodny i nie towarzyszą im inne dodatkowe objawy, to możemy sami, poprzez wykorzystanie kilku prostych domowych sposobów, złagodzić ich przebieg.
Domowe sposoby na ból brzucha u dziecka
- Delikatny masaż brzucha,
- ciepłe (ale nie gorące) okłady lub ogrzewanie brzucha ciepłym termoforem,
- lekkostrawna dieta,
- podawanie dziecku probiotyku i elektrolitów,
- odpowiednie nawadnianie,
- podanie herbatek o działaniu rozkurczowym, np. rumiankowej.
Wszystkie te czynności powinny pomóc zmniejszyć łagodny ból brzucha związany z zatruciem pokarmowym. Czasem ból brzucha u dziecka może być spowodowany nadmiernym stresem. Rozmowa z dzieckiem i wizyta u psychologa pomogą odnaleźć czynnik stresogenny, który wywołuje powtarzające się bóle brzucha.
Przeczytaj również:
Sab Simplex. Czy to faktycznie skuteczny lek na kolkę?
- Grata-Borkowska U., Pokorna-Kałwak D., Mastalerz-Migas A., Bóle brzucha u dzieci – diagnostyka różnicowa i postępowanie terapeutyczne w POZ, Lekarz POZ, 2016.
- https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/stomachache-in-children-how-to-know-if-its-serious.
- https://www.health.harvard.edu/blog/10-signs-that-a-childs-stomachache-could-be-something-serious-2017112112781.
Byłam u lekarza bo córka 3 lata skarży się na ból brzucha od 3 dni lekarz powiedział że to są emocje
Dodam córka chodzi do przedszkola
Ja nawet nie krzyknę
Mam jeszcze dwoje dzieci czy to może być że córka tęskni za bratem który wyjeżdża w poniedziałek do internatu i wraca w piątek o 18 dopiero widzą się rano w sobotę