Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
10

Glejak mózgu – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Słuchaj artykułu

Guzy mózgu stanowią różnorodną grupę, w której wyróżnia się zarówno łagodne, jak i złośliwe zmiany. Jedną z podgrup tych nowotworów są glejaki mózgu, powstające z komórek gleju. Jakie dają objawy? Jak wygląda diagnostyka i w jaki sposób przebiega leczenie?

Glejak mózgu – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Czym jest glejak mózgu? 

Glejaki mózgu to grupa guzów powstających w wyniku nieprawidłowego rozrostu gleju. Komórki glejowe są uznawane za komórki podporowe dla neuronów, z którymi tworzą tkankę mózgową. Zapewniają one odżywienie dla komórek nerwowych, tworzą barierę krew-mózg i wytwarzają wiele enzymów. Jeżeli zaczyna dochodzić do nieprawidłowych podziałów komórek glejowych, to wówczas następuję tzw. transformacja nowotworowa i powstaje guz.


Żywienie w chorobach nowotworowych
Zakupy z doradcą Gemini

W zależności od tego, czy ma on zdolność do rozprzestrzeniania się (naciekania) na sąsiednie tkanki i dawania przerzutów odległych, wyróżnia się nowotwory łagodne (bez takich cech) i złośliwe. Glejaki stanowią około 70% pierwotnych nowotworów mózgu, są więc najczęstszymi guzami w tej lokalizacji. Występują z większą częstością u dzieci niż u dorosłych [1-3].

Rodzaje glejaków mózgu 

Glejak mózgu to nie tylko jeden nowotwór, ale grupa guzów o różnym potencjale złośliwości i wywodzących się z różnego typu komórek gleju. Ze względu na rodzaj komórek glejowych, z których powstaje glejak mózgu, wyróżnia się następujące rodzaje nowotworów: 

  • komórek astrocytarnych (gwiaździaki), 
  • komórek wyścielających komory mózgu (wyściółczaki), 
  • komórek skąpowypustkowych (skąpodrzewiaki). 

Ze względu na agresywność nowotworu, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dokonała podziału nowotworów ośrodkowego układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego) na cztery stopnie złośliwości, gdzie stopień I to nowotwory łagodne, a IV – najbardziej złośliwe. Taki podział odnosi się także do glejaków mózgu, który dzieli się na glejaki: 

  • I stopnia – gwiaździak włosowatokomórkowy; 
  • II stopnia – gwiaździak włókienkowy, skąpodrzewiak, wyściółczak; 
  • III stopnia – gwiaździak, skąpodrzewiak i wyściółczak anaplastyczny; 
  • IV stopnia – glejak wielopostaciowy. 

Co ważne, niektóre glejaki, jeżeli nie zostaną usunięte, mają skłonność do zezłośliwienia, tzn. do przejścia na wyższy stopień złośliwości wraz z upływem czasu. Dość częste jest przejście gwiaździaka anaplastycznego (III stopień złośliwości) w glejaka wielopostaciowego (IV stopień złośliwości). Ten ostatni nowotwór jest jednym z najbardziej agresywnych i zwykle powoduje szybki zgon pacjenta od momentu zdiagnozowania [1-5].  

Glejak mózgu – przyczyny 

Przyczyny powstawania glejaków mózgu nie są w pełni poznane. Prawdopodobnie związane są z określonymi mutacjami genetycznymi i występowaniem guzów mózgu w rodzinie. Niektóre choroby genetyczne, takie jak m.in. nerwiakowłókniakowatość typu 1 i 2 czy stwardnienie guzowate, zwiększają ryzyko glejaków. Czynnikami ryzyka są także długotrwałe narażenie na promieniowanie jonizujące (radioaktywne) czy długotrwały kontakt z chemikaliami. W zdecydowanej większości przypadków zachorowań nie udaje się jednak ustalić przyczyny [1-5].  

Glejak mózgu – objawy 

Objawy glejaków mózgu mogą być różnorodne. Większość guzów przez długi czas lub nigdy nie wywołuje żadnych dolegliwości. Pojawienie się symptomów zwykle związane jest z powiększaniem się nowotworu i naciekaniem przez niego ważnych struktur w obrębie mózgu i/lub ma związek ze wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Przewlekłe nadciśnienie wewnątrz czaszki powoduje występowanie następujących objawów: 

  • ból głowy – to najczęstszy objaw; jest najsilniejszy rano i narasta wraz z powiększaniem się guza;  
  • senność; 
  • zaburzenia świadomości; 
  • pogorszenie widzenia (związane z występowaniem obrzęku tarczy nerwu wzrokowego); 
  • nudności i wymioty, pojawiające się zwłaszcza rano; 
  • zaburzenia równowagi. 

Występujące objawy są zależne także od lokalizacji, w której dochodzi do rozrostu guza.  

Nowotwory zlokalizowane w płatach czołowych 

Najbardziej charakterystycznymi dolegliwościami są zmiany w charakterze i zachowaniu. U chorego pojawiają się niechęć do działania, brak inicjatywy i apatia. Mogą się także pojawić spowolnienie intelektualne i problemy z koncentracją, co razem może się przyczyniać do trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków. Pojawiają się problemy z pamięcią i planowaniem.  

Z drugiej jednak strony w guzach zlokalizowanych u podstawy płatów czołowych obserwuje się u chorych impulsywność, wesołkowaty nastrój i dużą chwiejność emocjonalną. Czasem stwierdza się zanik węchu i pogorszenie widzenia. Niekiedy rosnący guz może powodować niedowłady kończyn lub osłabienie siły mięśniowej. 

Nowotwory zlokalizowane w płatach skroniowych  

Mogą powodować problemy z wysławianiem się (co jest określane mianem afazji). Powoduje to albo problemy z rozumieniem mowy (przy zachowanej zdolności do mówienia) albo z wysławianiem się (przy rozumieniu mowy). Mogą pojawiać się także ubytki w polu widzenia, problemy z rozumieniem muzyki i zawartości emocjonalnej wypowiedzi. Jednym z częstszych objawów nowotworów rozwijających się w tej okolicy są napady padaczki, które występują po raz pierwszy w życiu.  

Nowotwory zlokalizowane w płatach ciemieniowych 

Dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń odczuwania po stronie przeciwnej do guza. Mogą pojawić się problemy z lokalizowaniem bodźca dotykowego na skórze, rozróżnianiem bodźca pojedynczego od podwójnego, rozpoznawaniem przedmiotów trzymanych w dłoni i ułożenia kończyny. Nie raz chory nie daje zdaje sobie sprawy z objawów zaburzenia czucia czy niedowładów. Pojawiają się problemy z wykonywaniem złożonych czynności (np. samodzielnym ubieraniem się), kłopoty z rozpoznawaniem twarzy czy trudności w rozróżnianiu stron.  

Nowotwory zlokalizowane w płacie potylicznym  

Objawiają się zaburzeniami w polu widzenia. W zależności od lokalizacji nowotworu mogą występować połowicze ubytki widzenia, po stronie przeciwnej do guza. W niektórych przypadkach rozrost guza może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.  

Glejak mózgu – diagnostyka 

Diagnostyką i leczeniem glejaków mózgu zajmują się lekarze neurolodzy, neurochirurdzy i onkolodzy. Rozpoczęcie procesu diagnostycznego wynika zwykle z zaobserwowania przez chorego lub osoby z jego otoczenia objawów opisanych powyżej. Podstawą rozpoznania glejaków mózgu są badania obrazowe. Wykonuje się zarówno tomografię komputerową (TK), jak i rezonans magnetyczny (MRI). Oba badania mają różne zastosowania, przy czym to MRI pozwala na dokładniejszą ocenę mózgu i jest testem radiologicznym z wyboru w glejakach mózgu. Ważna jest także ocena mikroskopowa tkanki guza, pozwalająca na ustalenie ostatecznego rozpoznania, wykonywana po operacji usunięcia nowotworu lub pobrania biopsji (rzadziej). 

Glejak mózgu – leczenie 

Podstawę leczenia w glejakach mózgu stanowi operacja, która ma na celu usunięcie masy nowotworowej, ustalenie podtypu glejaka, a niekiedy zmniejszenie ucisku i ciśnienia wewnątrzczaszkowego. W zależności od stopnia złośliwości guza, oprócz leczenia chirurgicznego stosuje się także samo naświetlanie (radioterapia) lub połączone z chemioterapią (radiochemioterapia). Glejaki mózgu stanowią zróżnicowaną pod względem budowy i złośliwości grupę nowotworów. W zależności od lokalizacji i stopnia zaawansowania są zupełnie bezobjawowymi, niegroźnymi zmianami lub szybko rozrastającymi się, zagrażającymi życiu guzami. W przypadku nowotworów mózgu ważna jest czujność i szybkie zgłoszenie się do lekarza w przypadku występowania niepokojących objawów. Pozwala to na podjęcie sprawnej diagnostyki i zastosowanie skutecznego leczenia.

Przeczytaj również:
Czy witamina C może pomóc w leczeniu raka?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Kozubski W., Neurologia, Warszawa 2014. 
  2. Hanif F., Muzaffar K., Perveen K. i in., Glioblastoma Multiforme: A Review of its Epidemiology and Pathogenesis through Clinical Presentation and Treatment, Asian Pac J Cancer Prev., 2017. 
  3. Ostrom Q.T., Bauchet L., Davis F.G. i in., The epidemiology of glioma in adults: a “state of the science” review, Neuro Oncol., 2014. 
  4. Omuro A., DeAngelis L.M., Glioblastoma and other malignant gliomas: a clinical review, JAMA, 2013. 
  5. Weller M., Wick W., Aldape K. I in., Glioma, Nat Rev Dis Primers, 2015. 
  6. Brown T.J., Bota D.A., van Den Bent M.J. i in., Management of low-grade glioma: a systematic review and meta-analysis, Neuro-Oncology Pract., 2019.
  1. 17 października 2023, 03:28
    Piotr S.

    Bardzo ciekawy artykuł. Zainteresowałem się tym problemem po tym, jak wykryto glejaka u kolegi szwagra.Obecnie czytam i szukam artykułów na ten temat. Może coś znajdę i będę mógł pomóc w jakiś sposób w tej strasznej chorobie

  2. 29 marca 2024, 16:44
    Ewa

    Bardzo ciekawie napisany artykuł. U mojego męża zdiagnozowano glejaka wielopostaciwego płatu skroniowego 19 miesięcy temu. To okropna choroba, nie tylko dla chorych, ale i dla ich rodzin. Do końca czekałam na cud, ale się nie udało. Odszedł kilka dni temu. Był świadomy, że umiera. Ostatnie miesiące to była walka z ogromnym bólem całego jego ciała.

    1. 2 kwietnia 2024, 08:15
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Wyrazy współczucia. Życzymy dużo siły!

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę