Soplówka jeżowata. Właściwości i zastosowanie
Soplówka jeżowata (łac. Hericium erinaceus) jest grzybem pasożytniczym o niezwykle efektownym wyglądzie przypominającym lwią grzywę albo bujną brodę. Występuje pod różnymi nazwami: Lion’s Mane, Yamabushitake czy Hou Tou Gu. Grzyb ten w Polsce występuje bardzo rzadko i jest pod ścisłą ochroną gatunkową. Jakie właściwości prozdrowotne posiada soplówka jeżowata?
Soplówka jeżowata – właściwości
Soplówka jeżowata jest niezwykle ciekawym grzybem, w którym odkryto wiele substancji bioaktywnych. Jej właściwości znane są od wielu lat w medycynie chińskiej i japońskiej.
Do najważniejszych z nich zaliczamy:
- 13 rodzajów erinacyn, czyli substancji odpowiedzialnych za pracę mózgu i wpływających na wytwarzanie komórek nerwowych;
- hericenony, a więc związki wspomagające produkcję czynnika wzrostu nerwów (NGF);
- polisacharydy (w tym beta-glukan);
- aminokwasy;
- kwasy tłuszczowe;
- liczne związki mineralne (fosfor, potas, cynk, german, żelazo, selen);
- witaminę D.
Soplówka jeżowata – działanie i zastosowanie
Soplówka jeżowata ze względu na bogactwo aktywnych składników wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych, które obejmują wsparcie terapii licznych chorób cywilizacyjnych.
Substancje zawarte w ekstrakcie z soplówki jeżowatej pomagają:
- zapobiegać rozwojowi demencji;
- zmniejszać skutki choroby Parkinsona i Alzheimera;
- przyśpieszać proces gojenia ran;
- obniżać ciśnienie tętnicze;
- zmniejszać poziom złego cholesterolu;
- aktywnie stymulować pracę układu nerwowego poprzez wspomaganie wytwarzania komórek nerwowych;
- chronić układ pokarmowy, wzmacniając pracę wątroby i żołądka;
- zmniejszać ryzyko rozwoju choroby wrzodowej;
- obniżyć poziom cukru we krwi;
- poprawić funkcjonowanie mózgu, zwłaszcza w obszarze koncentracji i pamięci;
- wzmocnić układ odpornościowy;
- wspierać proces leczenia niektórych nowotworów, np. białaczek.
Soplówka jeżowata – jak jeść?
Soplówka jeżowata jest grzybem jadalnym. Posiada delikatny, lekko słodkawy smak, który przypomina smak mięsa z kraba lub homara. Można ją spożywać na surowo, w postaci ugotowanej czy suszonej albo usmażyć w panierce na patelni. Niektórzy zalewają ją wrzątkiem i spożywają jako herbatę.
W aptekach czy drogeriach można kupić różne suplementy diety zawierające ekstrakt z soplówki jeżowatej. Przyjmują one formę tabletek, kapsułek lub proszku.
Soplówka jeżowata – przeciwwskazania
Soplówka jeżowata jest zaliczana do bezpiecznych, jadalnych grzybów, które nie posiadają wielu przeciwwskazań. Na podstawie licznych badań i obserwacji stwierdzono, że osoby uczulone oraz wrażliwe na grzyby powinny jej unikać. Ponadto suplementacja oparta na ekstrakcie z soplówki jeżowatej nie jest rekomendowana pacjentom po przeszczepach organów.
Soplówka jeżowata – skutki uboczne
Liczne badania na zwierzętach potwierdziły bezpieczeństwo stosowania preparatów powstałych z ekstraktu z soplówki jeżowatej. Nie odnotowano żadnych znaczących skutków ubocznych, choć u osób ze skłonnością do reakcji alergicznej na grzyby zaobserwowano wysypki skórne i trudności z oddychaniem.
Soplówka jeżowata – uprawa
Uprawa tego ciekawego grzyba nie jest trudna i nie wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. W sklepach internetowych można kupić specjalne kołki, które są zaszczepione grzybnią soplówki jeżowatej. Kolejnym krokiem jest wywiercenie niedużych otworów w pniu zdrowego drzewa liściastego, które powinno znajdować się w zacienionym miejscu, a następnie należy umieścić w nich kołki z grzybnią. Zaszczepione miejsca na pniu należy owinąć folią ochronną, a optymalna temperatura dla rozwoju grzybni to 20°C.
Soplówka jeżowata jest wyjątkowym grzybem posiadającym wiele właściwości prozdrowotnych. Dlatego warto, po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, wzbogacić swoją dietę o produkty zawierające w swoim składzie ekstrakt z Lion’s Mane.
Przeczytaj również:
Cordyceps – właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sabaratnam V., Kah-Hui W., Naidu M., Neuronal health – Can culinary and medicinal mushrooms help? J Tradit Complement Med 2013; 3(1): 62-68.
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/323400.
- https://www.healthline.com/nutrition/lions-mane-mushroom.
- https://ttbuczak.eu/soplowka-jezowata/.
- https://neuroexpert.org/wiki/soplowka-jezowata-hericium-erinaceus/.