Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
28

Almotryptan. Leczenie migreny bez recepty?

Słuchaj artykułu

Tryptany, stanowiące najpopularniejszą grupę leków stosowanych w leczeniu migreny, do tej pory dostępne były jedynie na receptę. Jeden z nich – almotryptan – od niedawna dostępny jest już bez recepty. Czy leczenie migreny stanie się prostsze?

Almotryptan. Leczenie migreny bez recepty?

Migrena jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń neurologicznych. W Polsce na migrenę choruje ok. 3,6 milionów pacjentów. Niezdiagnozowanych chorych może być jednak znacznie więcej. Szacuje się, że na migrenowe bóle głowy może cierpieć nawet 8 milionów Polaków. Migrena nawet 3-krotnie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Migrenowe bóle głowy występują u 18% kobiet i 6% mężczyzn. 

Jakie są objawy migreny? 

  • Pulsujący, jednostronny ból głowy; 
  • Nasilenie bólu umiarkowane do silnego; 
  • Nudności, wymioty; 
  • Nadwrażliwość na bodźce, m.in. światło, dźwięki, zapach; 
  • Ból mogący nasilać się podczas wysiłku; 
  • Migrenie może towarzyszyć aura, czyli przemijające zaburzenia widzenia z wrażeniem błysków świetlnych. 

Jakie są przyczyny migreny? 

Jest wiele czynników wywołujących migrenę.

Do najczęstszych zalicza się: 

  • stres, 
  • zmiany hormonalne, 
  • zbyt długi lub krótki sen, 
  • niektóre leki, 
  • głodówka, 
  • niektóre produkty spożywcze, 
  • zmiany pogody, 
  • przemęczenie, 
  • wysiłek fizyczny. 

Jak wygląda napad migrenowy? 

Napad migrenowy składa się zazwyczaj z czterech faz: 

  1. Wstępna faza prodromalna – pojawia się nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, rozdrażnienie, obniżony nastrój. Faza trwa od kilku godzin do kilku dni. 
  2. Aura migrenowa – dochodzi do częściowej utraty widzenia lub jego zniekształcenia. Mogą pojawić się omamy wzrokowe, zaburzenia mowy, bóle szyi i karku. Faza aury trwa od 5 do 60 minut. Występuje u ok. 30% pacjentów. 
  3. Bóle migrenowe – oprócz bólu głowy pojawiają się dodatkowe objawy. U 90% pacjentów występują nudności, u ok. 30% wymioty, a biegunka u 16% pacjentów. Faza trwa od 4 do nawet 72 godzin. 
  4. Faza ponapadowa – występują trudności w koncentracji, drażliwość, uczucie zmęczenia, senność. 

Ból pojawia się dopiero w trzeciej fazie. Z biegiem czasu coraz trudniej go opanować. Niekiedy pacjenci obawiają się zbyt wczesnego przyjmowania leków, ale może ono ułatwić skuteczne leczenie bólu. 

Migrena czy napięciowy ból głowy? 

Migrena często bywa mylona z napięciowym bólem głowy. Jak je odróżnić? Napięciowy ból głowy jest obustronny, niepulsujący. Nie towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak nudności czy wymioty. Jego nasilenie jest zazwyczaj mniejsze. Napięciowe bóle głowy zazwyczaj umożliwiają normalne funkcjonowanie, a migrena często uniemożliwia wykonywanie nawet najprostszych czynności. Tak jak w przypadku migreny, napięciowym bólom głowy może towarzyszyć nadwrażliwość na światło i dźwięki.  

W przypadku napięciowego bólu głowy nie przyjmuj leków przeciwmigrenowych. 

Jak leczyć napady migreny? 

W bólach migrenowych można przyjmować standardowe leki przeciwbólowe dostępne w aptekach bez recepty, takie jak ibuprofen czy paracetamol. Bez recepty dostępne są też preparaty zawierające kwas tolfenamowy, który również należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i wykazuje działanie przeciwbólowe. 

Większą skuteczność w migrenie wykazują jednak tryptany, do tej pory dostępne jedynie na receptę. Tryptany nie tylko przerywają ból głowy, ale także łagodzą inne objawy migreny, takie jak nudności czy nadwrażliwość na światła i dźwięki. Niekiedy w czasie napadów pojawiają się lęki, wtedy należy stosować również leki uspokajające.


Stosowane na objawy migreny
Zakupy z doradcą Gemini

Jak działają tryptany? 

Tryptany stanowią prawie 70% wszystkich kupowanych leków na migrenę na receptę. Na rynku dostępne są trzy substancje lecznicze z tej grupy: almotryptan, sumatryptan i zolmitryptan. 

Działanie tryptanów polega na: 

  • zwężeniu naczyń krwionośnych głowy, 
  • hamowaniu zapalenia neurogennego, 
  • blokowaniu uwalniania transmiterów bólotwórczych. 

Stosuje się je w doraźnym leczeniu bólu głowy z ostrymi napadami migreny zarówno z aurą, jak i bez. Tryptanów nie stosuje się w profilaktyce migreny. 

Dlaczego warto stosować almotryptan? 

Almotryptan jest jedynym dostępnym bez recepty lekiem z grupy tryptanów. Łatwiejsza dostępność leku może poprawić komfort życia pacjentów ze stwierdzoną migreną. Almotryptan jest stosowany w leczeniu migreny już od 20 lat, a jego skuteczność została potwierdzona wieloma badaniami. Ma on największą skuteczność i najniższy wskaźnik działań niepożądanych spośród wszystkich badanych tryptanów. 

Almotryptan działa szybko – efekty odczuwalne są już po 30 minutach od zastosowania. W badaniach 51,2% pacjentów odczuło ustąpienie bólu po godzinie, a 84,2% odczuło całkowite ustąpienie lub złagodzenie bólu po 2 godzinach od przyjęcia leku. 

Almotryptan może być stosowany jedynie u pacjentów w wieku 18-65 lat, u których lekarz wcześniej zdiagnozował migrenę. Leku nie należy przyjmować w profilaktyce migreny. 

Kiedy nie stosować almotryptanu? 

Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania tego leku. Do najważniejszych zalicza się: 

  • nadwrażliwość na substancję czynną lub składniki pomocnicze preparatu; 
  • choroby ograniczające dopływ krwi do serca występujące teraz lub w przeszłości, m.in.: zawał serca, dusznica bolesna, ból klatki piersiowej po wysiłku lub w stresie, ciężkie nadciśnienie tętnicze, niekontrolowane łagodne lub umiarkowane nadciśnienie tętnicze, inne problemy sercowe; 
  • udar mózgu lub inne problemy ograniczające przepływ krwi w mózgu; 
  • niedrożność naczyń obwodowych; 
  • ciężką niewydolność wątroby. 

Almotryptan – groźne interakcje 

Almotryptanu nie można przyjmować jednocześnie z innymi lekami stosowanymi w leczeniu migreny: 

  • ergotaminą, 
  • dihydroergotaminą, 
  • metysergidem, 
  • sumatryptanem 
  • zolmitryptanem. 

Możliwe jest leczenie migreny zarówno ergotaminą, jak i almotryptanem, jednak dla bezpieczeństwa należy zachować odpowiednie odstępy czasowe. Obie substancje czynne powodują obkurczenie łożyska naczyniowego mózgu, co może doprowadzić do niebezpiecznego skumulowania tego efektu. 

Po przyjęciu almotryptanu odczekaj co najmniej 6 godzin, aby przyjąć ergotaminę. Po przyjęciu ergotaminy odczekaj co najmniej 24 godziny przed przyjęciem dawki almotryptanu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność? 

Lek stosuj jedynie wtedy, gdy lekarz wcześniej stwierdził u Ciebie migrenę, która może być leczona tryptanami.  

Almotryptanu nie stosuje się w leczeniu migreny:  

  • podstawnej (migreny z aurą, objawiającej się podwójnym widzeniem, trudnościami z mówieniem, nieskoordynowanymi, niezdarnymi ruchami, szumem usznym i obniżonym poziomem świadomości); 
  • hemiplegicznej (migreny z aurą, z jednostronnym obniżeniem siły mięśniowej); 
  • oftalmoplegicznej (migreny z udziałem jednego z nerwów oczodołu, co wywołuje osłabienie mięśni poruszających gałkami ocznymi). 

Należy zachować szczególną ostrożność: 

  • u pacjentów uczulonych na leki przeciwbakteryjne, przede wszystkim sulfonamidy, ponieważ istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo nadwrażliwości również na tryptany; 
  • u pacjentów z podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób serca: pacjentów otyłych, cukrzyków, palaczy, osób z podwyższonym poziomem cholesterolumężczyzn powyżej 40. roku życia, kobiet po okresie menopauzy; 
  • w przypadku niewydolności wątroby; 
  • u osób powyżej 65. roku życia; 
  • u pacjentów przyjmujących leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI lub SNRI.  

Almotryptan a ciąża i karmienie piersią 

Leku nie należy stosować w ciąży na własną rękę. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zostanie to zalecone przez lekarza, który ustali bilans korzyści do potencjalnego ryzyka. Stosowanie almotryptanu jest dopuszczalne u kobiet w trakcie laktacji. Podczas stosowania należy zachować ostrożność. Przez 24 godziny po przyjęciu leku należy powstrzymać się od karmienia piersią. 

Almotryptan a prowadzenie pojazdów 

Lek może powodować senność. Jeżeli po jego zażyciu czujesz się senny, dla bezpieczeństwa unikaj prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Przeczytaj również:
Migrena a ból głowy. Jak rozpoznać różnicę?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. Dodick D. W., Sandrini G., Williams P., Use of the sustained pain-free plus no adverse events endpoint in clinical trials of triptans in acute migraine, CNS drugs, 21(1), 2007, 73-82. 
  2. Pascual J., Vila C., Almotriptan: a review of 20 years’ clinical experience, Expert Rev Neurother., 2019, 759-768.  
  3. Chen L. C., Ashcroft D. M., Meta‐analysis examining the efficacy and safety of almotriptan in the acute treatment of migraine. Headache: The Journal of Head and Face Pain, 47(8), 2007, 1169-1177.  
  4. https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/migrena-a-bol-glowy-jak-rozpoznac-roznice/  
  5. https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/filmy/259876,mozg-migrenika  
  6. https://www.aflofarm.com.pl/media/produkt_zalaczniki/dezamigren-ulotka-r9.pdf
  1. 5 lutego 2023, 14:46
    Michalina

    Czy almotryptam mogę kupić przez internet?

    1. 7 lutego 2023, 13:20
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry. Tak, leki zawierające almotryptan można kupić w aptece internetowej, gdyż jest to lek wydawany bez recepty.

  2. 9 lutego 2024, 14:58
    Beata

    “Tryptany stanowią prawie 70% wszystkich kupowanych leków na receptę.” Mogę prosić o podanie źródła tej informacji?

    1. 9 lutego 2024, 15:23
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Informacja pochodzi z materiałów producenta. Uściśliliśmy, że chodzi o leki na migrenę na receptę.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę