Aloes. Sposób na nawilżenie skóry!
Niezwykłe właściwości aloesu były znane już w starożytności – Egipcjanie nazywali go „magiczną rośliną nieśmiertelności”. Stosowano go głównie do leczenia ran i oparzeń oraz dolegliwości żołądkowych. Składano go nawet jako dar podczas ceremonii pogrzebowych i wykorzystywano do balsamowania ciał zmarłych. Obecnie aloes ma szerokie zastosowanie w dermatologii, kosmetologii oraz jako suplement diety. Dlaczego warto sięgnąć po ten składnik? Odpowiadam w artykule.
Czym jest aloes?
Pod nazwą aloes występuje ok. 400 gatunków roślin. W lecznictwie jednak mogą być wykorzystywane tylko niektóre gatunki tego sukulentu.
Wśród nich najważniejsze są:
- aloes zwyczajny, czyli dobrze znany Aloe vera,
- aloes drzewiasty.
Aloes jest rośliną wieloletnią, bardzo odporną na susze, jednak nie jest w stanie przetrwać mrozów. Roślina ma zazwyczaj od 12 do 16 liści, które są bardzo charakterystyczne i ostro zakończone. Aloes jest przez to nazywany również „pustynnym kaktusem”. Rośnie głównie na terenach Afryki, Półwyspu Arabskiego oraz Azji Mniejszej, ale z powodzeniem można go uprawiać także w warunkach szklarniowych lub domowych
Jakie części rośliny są wykorzystywane w lecznictwie? .
Aloes zawiera około 96% wody, a jego pH wynosi 4,5. Najważniejszym surowcem pozyskiwanym z rośliny jest miąższ, zwany także żelem aloesowym. Otrzymujemy go po usunięciu skórki z liści, a następnie wykorzystujemy w bezpośredniej formie lub jako składnik różnorodnych produktów.
Miąższ aloesowy należy chronić przed czynnikami utleniającymi. W przeciwnym razie straci on swoje prozdrowotne działanie.
W skórce liści znajdują się duże ilości aloiny i emodyny, które mają silne właściwości przeczyszczające. Cecha ta była wykorzystywana w starożytności do leczenia zaparć i dolegliwości żołądkowo-jelitowych.
Aloes – skład
Miąższ aloesowy zawiera około 270 różnych składników aktywnych, które wykazują właściwości prozdrowotne i lecznicze. Należą do nich polisacharydy, które są głównym komponentem żelu aloesowego. Działają one delikatnie przeczyszczająco, detoksykująco i przeciwnowotworowo. Wspierają funkcjonowanie układu odpornościowego i stymulują proces pochłaniania bakterii przez leukocyty. Poza nimi w aloesie znajdują się m.in. aminokwasy, substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe, związki przeciwbakteryjne, witaminy i składniki mineralne.
Aloes – właściwości
Aloes wykazuje wiele cennych właściwości, z których warto skorzystać podczas codziennej pielęgnacji:
- nawilża, regeneruje i ujędrnia skórę,
- chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi,
- opóźnia procesy starzenia i działa przeciwzmarszczkowo,
- stymuluje formowanie włókien kolagenowych,
- wzmacnia barierę ochronną naskórka i poprawia procesy naprawcze w skórze,
- utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową skóry,
- działa przeciwzapalnie i delikatnie ściągająco,
- ma działanie keratolityczne, przez co delikatnie złuszcza naskórek,
- pomaga w leczeniu łuszczycy, egzemy i innych chorób skóry,
- usuwa zanieczyszczania z porów,
- poprawia mikrokrążenie i odżywia skórę,
- przyspiesza gojenie ran po oparzeniach lub odmrożeniach,
- wspiera leczenie trądziku różowatego i młodzieńczego,
- pomaga pozbyć się cellulitu,
- chroni dziąsła przed krwawieniem i zmniejsza obrzęk tkanek miękkich,
- łagodzi ból mięśni i stawów.
Aloes na twarz
Dzięki właściwościom nawilżającym i przeciwstarzeniowym miąższ aloesowy z powodzeniem zastąpi krem nawilżający, serum czy maseczkę na twarz.
Aloes na ciało
Aloes jest również składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji ciała. Znajdziesz go w żelach pod prysznic, balsamach czy maściach na zmiany skórne. Ponieważ dobrze łagodzi podrażnienia, znalazł zastosowanie także w preparatach po opalaniu.
Aloes na włosy
Aloes to również cenny składnik dla naszych włosów. Jako humektant silnie wiąże wodę w naskórku. Dzięki temu doskonale nawilża włosy i skórę głowy, a także wygładza je i nabłyszcza.
Ponadto:
- pomaga w walce z łupieżem,
- łagodzi podrażnienia skóry głowy,
- przywraca skórze głowy odpowiednie pH,
- wzmacnia cebulki włosów i pobudza ich wzrost,
- ułatwia rozczesywanie włosów.
Aloes jako suplement diety
Aloe vera możemy przyjmować również doustnie w postaci suplementu diety. Na rynku dostępne są żele, soki, płyny, syropy, tabletki i kapsułki zawierające miąższ aloesowy.
Jak aloes może wpłynąć na nasze zdrowie?
- Wspiera działanie układu immunologicznego,
- odtruwa i działa przeciwzapalnie,
- reguluje przemianę materii,
- zapobiega występowaniu zaparć,
- poprawia trawienie,
- chroni przed stresem oksydacyjnym,
- działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo,
- wspomaga leczenie zakażeń bakterią Helicobacter pylori,
- wykazuje prawdopodobne działanie przeciwnowotworowe,
- obniża stężenie glukozy i zwiększa stężenie insuliny,
- działa hepatoprotekcyjnie (ochronnie na wątrobę).
Aloes – przeciwwskazania
Stosując aloes, powinniśmy opierać się na zaleceniach producenta danego suplementu lub kosmetyku. W niektórych przypadkach składnik ten może powodować reakcje alergiczne obejmujące wysypkę, swędzenie czy zmiany skórne.
Preparatów zawierających wyciąg z aloesu nie powinny przyjmować:
- kobiety w ciąży i karmiące piersią,
- pacjenci z zapaleniem jelita,
- osoby uczulone na rośliny z rodziny Liliaceae, np. czosnek, cebulę i tulipany (ze względu na reakcję krzyżową).
Należy również zachować ostrożność przy podaniu preparatów z aloesem dzieciom poniżej 12. roku życia.
Nadzór nad produktami zawierającymi aloes sprawuje Międzynarodowa Rada Naukowa ds. Aloesu (IASC). W jej skład wchodzą nie tylko naukowcy i lekarze, ale także producenci, plantatorzy czy dystrybutorzy. Organizacja prowadzi szczegółowe analizy produktów zawierających aloes i przyznaje odpowiedni certyfikat jakości, który potwierdza autentyczność i bezpieczeństwo stosowanych preparatów. W przypadku produktów i surowców certyfikat nadany przez IASC jest ważny przez rok. Po tym okresie należy ponowić badania jakości.
Kosmetyki z aloesem? Zrób to sam!
Żel aloesowy możesz stosować bezpośrednio na skórę lub jako składnik złożonych preparatów. W zaciszu własnej łazienki przygotujesz kosmetyki, które doskonale odżywią i nawilżą Twoją skórę.
Aloesowy peeling nawilżający do twarzy i ciała
Składniki:
- łyżka miąższu aloesowego,
- łyżeczka kawy sypanej,
- 2 łyżeczki zmielonych płatków owsianych.
Przygotowanie: Wymieszaj wszystkie składniki w szklanym naczyniu. Następnie nanieś preparat na skórę i wykonaj masaż. Pozostaw go na skórze na ok. 5 minut i zmyj ciepłą wodą.
Łagodząco-nawilżający preparat po opalaniu
Składniki:
- 2 łyżki miąższu aloesowego,
- 2 łyżki kefiru naturalnego,
- 2 łyżki startych świeżych ogórków.
Przygotowanie: Wymieszaj wszystkie składniki w szklanym naczyniu i schłodź je przez kilka minut w lodówce. Nanieść preparat na skórę. Po 10 minutach delikatnie zmyj go mokrą bawełnianą ściereczką. Zabieg można powtórzyć.
Przeczytaj również:
Czym nawilżyć skórę przy ekspozycji na słońce?
- Czerwonka W. (2016), Aloes w kosmetologii i dermatologii. Kosmetologia Estetyczna; 3(5); 263-267.
- Kukułowicz A., Steinka I. (2010), Aloes–możliwość wykorzystania jako suplementu diety. Probl. Hig. Epidemiol, 91(4), 632-636.
- Matejczyk M., Golonko A., Chilmon E. (2017), Aloe vera–wybrane właściwości biologiczne. Budownictwo i Inżynieria Środowiska, 8(4).
- Sánchez-Machado D. I., López-Cervantes J., Sendón R., Sanches-Silva A. (2017), Aloe vera: Ancient knowledge with new frontiers. Trends in Food Science & Technology, 61, 94-102.
- https://www.iasc.org/Certification/ProgramDetails.aspx (data dostępu: 25.06.2020).
Witam. Dlaczego aloes jest nie wskazany dla dzieci poniżej 12 roku życia? I czy może go picie dziecko ze stwierdzoną celiakią?
Pani Dominiko, przy podawaniu aloesu dzieciom poniżej 12 roku życia należy zachować ostrożność, ponieważ mogą wystąpić u nich silne biegunki, skurcze oraz bóle brzucha. Jeśli chodzi o celiakię, najlepiej skonsultować się w tym przypadku z lekarzem.
Silne biegunki czy bóle brzucha moga wystąpić kiedy sok aloesowy pochodzi ze zmieloną razem z miąższem skórą lub kiedy nie jest on dobrze oczyszczony. Dlatego trzeba szukać sprawdzonych produktów i osób, które je rekomendują.