1
26 listopada 2021

Jak dbać o prawidłowe pH skóry?

Za warunkowanie kluczowych funkcji, jakie pełni skóra jest odpowiedzialne jej pH. W zależności od stosowanych przez nas kosmetyków, jego wartości mogą się jednak wahać. Mają na nie wpływ preparaty do mycia, pielęgnacji, dezodoranty, a nawet leki do stosowania miejscowego. Jak dbać o prawidłowe pH skóry? Jakie składniki kosmetyków należy bezwzględnie wykluczyć, by zachować fizjologiczne pH skóry?

Odpowiednie pH skóry warunkuje jej zdrowy wygląd. Poza tym wpływa na zachowanie funkcji ochronnej, jakie pełni skóra – jest mechaniczną barierą dla potencjalnych ciał obcych, bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów. Oprócz tego warunkuje jej poprawne nawilżenie, regulację rogowacenia i złuszczania oraz utrzymanie prawidłowego poziomu lipidów. 

Zachwianie fizjologicznego – lekko kwaśnego pH skóry może skutkować jej nadmiernym przesuszeniem, zwiększoną podatnością na zakażenia, a nawet rozwojem atopowego zapalenia skóry, egzem, dermatoz czy zaostrzeniem zmian trądzikowych.

Rynek kosmetyczny proponuje wiele rozwiązań, które mają ułatwiać zachowanie prawidłowego pH skóry. Często na opakowaniach preparatów do kąpieli czy pielęgnacji możemy znaleźć slogany takie jak: „Pozwala zachować naturalne pH skóry”, „Nie wpływa na pH skóry”, „Stanowi neutralne pH dla skóry”. Wszystkie wymienione sformułowania należy głębiej przeanalizować, gdyż w większości przypadków nie są zgodne z prawdą. Jak zatem zweryfikować wiarygodność twierdzenia na opakowaniu? Jakich składników unikać, a których poszukiwać?  

Preparaty do kąpieli 

Kosmetyki do higieny, np. żele pod prysznic, w swoich składach zawierają mydła, a obok nich silne detergenty np. SLS, SLeS.  Pierwotnym zastosowaniem tych środków powierzchniowo czynnych było usuwanie smarów silnikowych. Mimo tego producenci kosmetyków używają ich często w składach swych produktów. Ich zaletą jest niska cena, mocne oczyszczanie, właściwości pianotwórcze. Wymienione wyżej mydła oraz SLS-y wysuszają skórę oraz zaburzają jej naturalne (lekko kwaśne) pH, nawet na 3-4 h po zastosowaniu. Przyczyną tego jest alkaliczne pH mydeł (10) oraz szereg reakcji chemicznych, w które wchodzą SLS-y.  

Dla zachowania fizjologicznego pH polecane jest stosowanie preparatów do kąpieli w postaci syndetów. Należą one do środków powierzchniowo czynnych, lecz nie zawierają w swym składzie mydła. Ich pH jest lekko kwaśne lub neutralne (≤ pH 7), przez co nie powodują zachwiania fizjologicznego pH skóry.  

Obecność hydroksykwasów  

Hydroksykwasy są substancjami organicznymi oraz powszechnie występują w naturze np. w owocach. Przykładami ów kwasów są: kwas cytrynowy, glikolowy, migdałowy, mlekowy, jabłkowy, winowy. Kwasy te dobroczynnie wpływają na skórę, gdyż regulują proces jej keratynizacji, zwiększają produkcję ceramidów, wzmacniają funkcję barierową.  Ich pH jest zazwyczaj kwaśne. Z kolei pH preparatu o szerszym składzie (w którym również występują hydroksykwasy) może przyjmować różne wartości.  

Wybierając preparat z hydroksykwasami pamiętaj by jednocześnie nie zawierał mydeł bądź SLSu. Zwracaj uwagę na ilość oraz obecność naturalnych ekstraktów z roślin i owoców. Im bardziej naturalny preparat oraz im mniej składników syntetycznych bądź agresywnych dla skóry, tym większa pewność, iż taki kosmetyk nie wpłynie znacząco na pH skóry.  

Po umyciu twarzy np. żelem, zastosuj tonik. Jego zadaniem jest przywrócenie fizjologicznego pH tuż po myciu. Pamiętaj, by wybierać preparaty z naturalnymi składnikami, ekstraktami z owoców, roślin oraz unikać substancji wysuszających (np. alkohole), konserwujących czy silnie aromatyzujących.  

Nawilżanie twarzy i ciała 

Stosuj kremy do twarzy i ciała, które zawierają składniki nawilżające i natłuszczające, a więc odbudowujące naturalny płaszcz lipidowy skóry. W kremach do twarzy możesz również poszukiwać hydroksykwasów – będą dobrze nawilżały skórę, a także wzmacniały napływ wody do komórek. W preparatach do ciała obecność hydroksykwasów jest również jak najbardziej pożądana. Dzięki nim zmniejszy się suchość skóry, swędzenie, łuszczenie, a nawet zrogowacenia. W preparatach do nawilżania ciała poszukuj np. kwasu mlekowego, gdyż jest on najpopularniejszym hydroksykwasem w tego typu kosmetykach.  

Częste zaburzenia, takie jak suchość czy trądzik wynikają z zachwiania fizjologicznego pH. Dlatego tak ważnym jest analizowanie składów preparatów dostępnych na półkach drogeryjnych czy aptecznych. 

Przeczytaj również:
Pielęgnacja skóry suchej krok po kroku

Źródła:  

  • Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetologicznym, Svitlana Stasiorowska, Izabela Rodak, 2020.  
  • The Relation of pH and Skin Cleansing, Surber C., Abels C., Maibach H., 2018. 
  • Skin pH: From Basic Science to Basic Skin Care, Saba A., Gil Yosipovitch, 2013. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Olej z wiesiołka a odbudowa warstwy lipidowej skóry

Olej z wiesiołka zawiera w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (takie jak gamma-linolenowy, linolenowy), fitosterole i witaminę E. Olej…

Zobacz więcej

Jakie składniki kremu dla kobiety 60+?

Pani Dominiko, dla kobiety w wieku 60+ warto wybrać kremy, które będą zwiększać gęstość skóry. Charakteryzują się one wzmacnianiem ochronnej…

Zobacz więcej

Oleje do skóry tłustej i mieszanej

Do cery tłustej i mieszanej doskonale sprawdzają się oleje: jojoba, z czarnuszki, arganowy, lniany, z pestek malin, z wiesiołka, konopny.…

Zobacz więcej

Co na przebarwienia skóry i blizny?

Przede wszystkim radziłabym udać się do specjalisty, lekarza dermatologa lub do kliniki medycyny estetycznej. Określą oni przyczynę złego stanu Pani…

Zobacz więcej

Czym smarować lekkie poparzenie skóry?

W pierwszej fazie oparzenia, gdy uszkodzona skóra bardzo boli, powinno się zastosować żele chłodzące, pianki z pantenolem lub opatrunki hydrożelowe.…

Zobacz więcej

Jaka maść na blizny?

Maści na blizny wykazują największą skuteczność, gdy są stosowane zaraz po wygojeniu się rany. Mogą one zawierać wyciągi roślinne, alantoinę…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
12 marca 2021 mgr farm. Natalia Sadowska
15 stycznia 2021 mgr farm. Natalia Sadowska
13 stycznia 2021 mgr Ewelina Pietrzak
30 czerwca 2020 dr Ewa Fiedorowicz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)