Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
41

Cienie pod oczami. Jak je zmniejszyć?

Słuchaj artykułu

Cienie, inaczej sińce pod oczami, to powszechny problem natury estetycznej. Pojawiają się jako skutek złego stylu życia, niektórych chorób, ale często są również uwarunkowane genetycznie. Za pojawienie się cieni pod oczami odpowiedzialna jest głównie utrata gęstości skóry i co za tym idzie – zwiększona widoczność drobnych naczyń krwionośnych. Co na nie zaradzić?

Cienie pod oczami. Jak je zmniejszyć?

Czym są cienie pod oczami? 

Cienie pod oczami to określenie zjawiska, kiedy delikatna skóra pod oczami traci sprężystość i staje się bardziej przezroczysta. W wyniku tego widoczne stają się naczynia krwionośne i skóra wydaje się nabierać sinego, brązowego lub szarego koloru.

Cienie pod oczami mogą pojawić się w wyniku: 

  • choroby (np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy), 
  • anemii, 
  • alergii, 
  • niewyspania, 
  • odwodnienia, 
  • palenia tytoniu, 
  • nieprawidłowej pielęgnacji skóry pod oczami. 

Powstawaniu cieni pod oczami mocno sprzyja nieprawidłowy styl życia, np. 

  • nieprawidłowa dieta, 
  • zła higiena snu, 
  • ciągłe narażenie na stres. 

Kosmetyki na cienie pod oczami
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Naturalna utrata jędrności w procesie starzenia się skóry jest również jedną z głównych naturalnych przyczyn powstawania cieni pod oczami. Warto już wcześniej prewencyjnie zastosować odpowiednią pielęgnację w postaci mocno nawilżających kremów pod oczy, jak również wybierać preparaty przeciwstarzeniowe.

Jak naturalnie rozjaśnić cienie pod oczami? 

Pierwszym naturalnym sposobem na poprawienie kolorytu skóry pod oczami jest prawidłowa dieta bogata w nieprzetworzone warzywa. Dostarcza ona do organizmu wiele składników mineralnych wpływających na wygląd skóry, ale również przede wszystkim sprzyja jej nawodnieniu. Odpowiednio nawodniona skóra wokół oczu odwdzięczy się zmniejszeniem widoczności drobnych naczyń krwionośnych, będzie bardziej elastyczna i jędrna.  

Powszechnie wiadomo, że również odpowiednia higiena snu wpływa dobroczynnie na zdrowie oraz wygląd skóry. Stały rytm dobowy i spanie minimum 8 godzin na dobę powinno pomóc zapobiec powstawaniu cieni pod oczami. Warto systematycznie stosować przed snem głęboko nawilżające kremy oraz dokładnie wykonywać zabieg demakijażu.  

Kosmetyki rozjaśniające cienie pod oczami 

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry z widocznymi cieniami pod oczami. Mają one postać żeli, kremów i płatków nasączonych preparatem. Przed zastosowaniem żeli lub płatków pod oczy warto włożyć je na jakiś czas do lodówki i zastosować na skórę schłodzone. Efekt zimna dodatkowo spowoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych pod skórą wokół oczu. 

Żel z arniki górskiej dzięki działaniu uszczelniającemu naczynia krwionośne zmniejsza obrzęki i krwiaki. Na rynku dostępne są żele przeznaczone specjalnie do stosowania w okolice oczu, ale też preparaty złożone, gdzie wyciąg z arniki górskiej zajmuje wysoką pozycję w składzie INCI.  


Kolejnym roślinnym składnikiem mającym zastosowanie w kosmetologii przy problemie sińców pod oczami są wyciągi z kasztanowca. Zawierają m.in. escynę, która podobnie do arniki wykazuje działanie uszczelniające naczynia krwionośne i zmniejszające obrzęki. 

Medycyna estetyczna na cienie pod oczami 

Oprócz produktów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry wokół oczu istnieją również skuteczne zabiegi medycyny estetycznej, pomagające w walce z cieniami pod oczami. Są to m.in.  

  • mezoterapia igłowa, 
  • kwas hialuronowy, 
  • przeszczep własnego tłuszczu.

Makijaż korygujący widoczność cieni pod oczami 

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do korygowania niedoskonałości skóry pod oczami. W większości przypadków są one przeznaczone właśnie do korekcji koloru skóry oraz maskowania zmarszczek wokół oczu. Wybierając odpowiedni korektor pod oczy, należy pamiętać, by nie przesuszał dodatkowo delikatnej skóry pod oczami. Warto wybrać preparat nawilżający i rozświetlający. Kolor korektora pod oczy powinien być o jeden lub dwa tony jaśniejszy od koloru stosowanego podkładu.   


Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 25 września 2022, 16:13
    dorotka

    mi bardzo pomogała na cienie m.in. kofeina, olej z nasion śliwek, skwalan, masło shea, masło Cupuacu, olej z nasion ogórka siewnego, olej z opuncji figowej , witamina C, witamina E, niacynamid. stosowałam codziennie rano i wieczorem

    1. 26 kwietnia 2023, 01:13
      Wika Cz

      A gdzie ja coś takiego znajdę w jednym kosmetyku albo chociaż żeby część tego była w jednym kremie czy serum pod oczy?

    2. 29 maja 2023, 15:42
      dorotka

      co ja mogę powiedzieć. nie chcę polecać tego co ja mam bo nie wiadomo czy wszystko będzie ci odpowiadało co u mnie też działa. w moim przypadku lusime jest skuteczne i te składniki się tam znajdują. najlepiej by było też poczytać sobie więcej czy te składniki by cię w tym kremie interesowały pod kątem działania.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę