Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
4

Barwinek różowy – właściwości lecznicze

Słuchaj artykułu

Pochodzący z Madagaskaru katarantus różowy (barwinek różowy) jest popularną rośliną ozdobną, którą spotkać można w domach i ogrodach. Z uwagi na obecność alkaloidów, barwinek różowy jest też obecnie szeroko stosowany w terapiach wspomagających leczenie różnych schorzeń.

Barwinek różowy – właściwości lecznicze

Oprócz alkaloidów, barwinek różowy zawiera również węglowodany, flawonoidy, saponiny i antocyjany, jednak to alkaloidy są najbardziej potencjalnie aktywnymi składnikami w tej roślinie. Naukowcy badający jego właściwości lecznicze odkryli, że zawiera on winkrystynę i winblastynę, które mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu nowotworów.


Produkty wzmacniające organizm
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Ludowe zastosowania lecznicze barwinka różowego

  • W Indiach – sok z liści jest używany w okładach na użądlenia pszczoły/ osy; 
  • Na Filipinach – odwar z liści stosowany jest w cukrzycy, przy skurczach żołądka; odwar z korzenia jest używany przy chorobach pasożytniczych jelit; surowe ekstrakty z liści i korzenia mają działanie przeciwnowotworowe; 
  • Na Madagaskarze – gorzkie i ściągające liście używane są jako lekarstwo na ból zęba; 
  • Na Mauritiusie – sok z liści używany jest jako środek na niestrawność;
  • W Indiach Zachodnich i Nigerii – roślina używana jest w cukrzycy;
  • Na Kubie i Jamajce – wyciąg z kwiatów stosowany jest do płukania oczu u niemowląt;
  • Na Bahamach – odwar z kwiatów stosowany jest w astmie i gruźlicy;
  • W Malezji – roślinę wykorzystuje się w leczeniu cukrzycy, nadciśnienia, bezsenności i nowotworów;

Działanie farmakologiczne barwinka różowego 

Aktywność przeciwnowotworowa 

Winblastyna i winkrystyna to alkaloidy pozyskiwane z łodygi i liści barwinka różowego. Alkaloidy te wykazują działanie hamujące wzrost niektórych nowotworów. Winblastyna jest stosowana eksperymentalnie w leczeniu nowotworów i zalecana jest w przypadku choroby Hodgkina i raka kosmówki. Winkrystyna używana jest w przypadku białaczki u dzieci, w szczególności największą aktywność stwierdzono wobec wielolekoopornych typów nowotworów. 

Aktywność przeciwcukrzycowa 

Ekstrakty etanolowe z liści i kwiatu barwinka wykazały działanie obniżające poziom cukru we krwi, porównywalne do leku przeciwcukrzycowego. Obniżenie poziomu cukru we krwi jest porównywalne do standardowego leku – glibenklamidu.  

Aktywność przeciwbakteryjna 

Aktywność przeciwbakteryjna ekstraktu z liści rośliny została sprawdzona przeciwko mikroorganizmom Pseudomonas aeruginosa, Salmonella typhimurium, Staphylococcus aureus. Stwierdzono, że ekstrakty mogą być stosowane jako środek profilaktyczny w leczeniu chorób związanych z powyższymi bakteriami. 

Właściwości przeciwwrzodowe 

Winkamina obecna w liściach rośliny posiada właściwości przeciwwrzodowe. 

Właściwości hipotensyjne 

Ekstrakt z liści roślin wykazuje znaczące właściwości obniżające ciśnienie. 

Ponadto, katarantus różowy ma działanie antyoksydacyjne, przeciwpasożytnicze, przeciwbiegunkowe i posiada właściwości sprzyjające szybszemu gojeniu się ran.

Przeczytaj również:
Jakie właściwości ma sosna zwyczajna?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Sain M.: Catharanthus roseus (An anticancer drug yielding plant). A Review of Potential Therapeutic Properties. Int. J. Pure App Biosci, 2013, 1(6): 139-142. 
  2. Singh S.: Effect of an antidiabetic extract of Catharanthus roseus on enzymic activities in streptozotocin induced diabetic rats.Journal of Ethnopharmacology, 2001, 76: 269-77. 
  3. Babulova A: Protective action of vinpocetine against experimentally induced gastric damage in rats. Arzneimittel forschung, 2003, 43:981-985. 
  4. Mithun S: Evaluation of Antidiarrheal Activity of Aerial Parts of Vinca major in Experimental Animals. Middle-East Journal of Scientific Research.2011, 7 (5): 784-788. 
  1. 23 listopada 2023, 16:55
    Mieczysław

    Niezwykle interesująca sprawa

    1. 24 listopada 2023, 13:03
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł Pana zainteresował 🙂

  2. 27 czerwca 2024, 11:25
    Elzbieta

    Jak używać ten kwiatek w leczeniu

    1. 27 czerwca 2024, 12:48
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Z barwinka można przygotować napar. Wystarczy zaparzyć 1 łyżkę ziela i odczekać około 10 minut. Napar wypić po ostudzeniu.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę