Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 22.04-05.05
X - Sale do -50%
X - Aurovitas UniGel Procto
X - Matura na maxa
X - Światowy Dzień Higieny Rąk
X - Strefa opalania
5

Ból łydek. Jaka może być przyczyna?

Słuchaj artykułu

Bolesne skurcze czy mrowienie łydek to dolegliwości, które zdarzają się wielu osobom. Ból łydek może być oznaką zmęczenia. Istnieją jednak sygnały, które mogą świadczyć o poważnej chorobie. Kiedy warto udać się do lekarza? 

Ból łydek. Jaka może być przyczyna?

Ból łydek – przyczyny  

Ból łydek a przewlekła niewydolność żylna 

Przewlekła niewydolność żylna (żylaki) to choroba, która obejmuje naczynia żylne kończyn dolnych. Na powstanie żylaków wpływają uwarunkowania genetyczne związane z nieprawidłowościami zastawek oraz osłabienie ścian naczyń. W zależności od stopnia nasilenia choroby pojawiają się pajączki naczyniowe (teleangiektazje), żylaki siatkowate i żylaki pni. Te ostatnie są widoczne w postaci uwypukleń skóry w przebiegu żyły. Mogą one wywoływać ból, zwłaszcza po całym dniu aktywności.  

W przypadku zaawansowanych żylaków wzrasta ryzyko pojawienia się stanu zapalnego, który dotyka żył powierzchownych. 

Objawia się: 

  • silnym bólem,  
  • pojawieniem się twardych, wyczuwalnych punktów w zajętym naczyniu, 
  • zaczerwienieniem skóry w przebiegu żyły.  

Leczenie polega na podawaniu heparyny i leków przeciwzapalnych. 


Na żylaki i obrzęki

Ból łydek a zakrzepica żylna 

Zapalenie żył głębokich (zakrzepica żylna) to poważne schorzenie, które może zagrażać życiu. Zaczyna się ono zwykle w naczyniach żylnych znajdujących się w łydkach i polega na tworzeniu się zakrzepów krwi. W niektórych przypadkach zakrzep może się oderwać i wędrować naczyniem w górę. Może to prowadzić do zatorowości płucnej, która jest niebezpieczna dla życia.  

Do objawów zakrzepicy kończyn dolnych należą:  

  • ból łydki podczas chodzenia,  
  • obrzęk (zwykle jednostronny),  
  • ocieplenie kończyny,  
  • ból podczas spoczynku. 

Aby stwierdzić przyczynę dolegliwości, pacjent powinien wykonać badanie USG.  

Leczenie polega na zmianie trybu życia. Pacjent powinien przede wszystkim zmniejszyć swoją wagę, zmienić nawyki żywieniowe i pamiętać o codziennej dawce ruchu. Oprócz tego konieczne może być włączenie farmakoterapii w postaci preparatów zawierających diosminę oraz wyciąg z ruszczyka kolczastego i kasztanowca.  Pomocne mogą okazać się również pończochy lub rajstopy uciskowe.   


Rajstopy przeciwuciskowe

Pacjent powinien przyjmować także leki przeciwzakrzepowe – w pierwszej kolejności podskórnie heparyny drobnocząsteczkowe, a następnie leki doustne.

Żylaki można również usunąć.  

Ból łydek a zaburzenia elektrolitowe 

Zaburzenia elektrolitowe mogą być jedną z przyczyn bolesnych skurczy łydek. Dotyczy to przede wszystkim magnezu, potasu i wapnia. Aby określić ewentualne niedobory, musimy zbadać ich poziom w laboratorium. Badania nie potwierdzają, że suplementacja magnezem zmniejsza częstotliwość i siłę skurczu mięśni szkieletowych. Jedyne dane uzasadniające stosowanie cytrynianu lub mleczanu magnezu dotyczą kobiet w ciąży cierpiących na skurcze nóg oraz osób z potwierdzonymi badaniami niedoborami. 


Na skurcze łydek

Ból łydek przy chodzeniu a chromanie przestankowe  

Jest to schorzenie objawiające się bólem nóg, zwłaszcza łydek, który pojawia się podczas chodzenia i zmusza chorego do zatrzymywania się. Po chwilowym odpoczynku ból ustępuje. Wynika to z czasowego niedokrwienia kończyn dolnych, czyli dostarczenia zbyt małej ilości tlenu do tkanek. Nieleczone chromanie przestankowe może prowadzić do martwicy.  

Przyczyną pojawienia się dolegliwości jest najczęściej miażdżyca naczyń – tętnic udowych i/lub podkolanowych. Początkowo choroba rozwija się bezobjawowo. Z czasem pojawiają się pierwsze symptomy, które się nasilają. W zaawansowanym stadium ból utrzymuje się mimo odpoczynku i występuje również w nocy. Kończyna jest blada, zimna i mogą się na niej pojawiać owrzodzenia, pęknięcia skóry i zsinienia.  Chromanie przestankowe wymaga wizyty u lekarza i przeprowadzenia odpowiednich badań. 

Do czynników ryzyka rozwoju niedokrwienia kończyn dolnych należą:  

  • wiek,  
  • palenie papierosów,  
  • nadciśnienie tętnicze,  
  • cukrzyca,  
  • otyłość,  
  • zaburzenia gospodarki lipidowej,  
  • miażdżyca innych naczyń. 

U pacjentów, u których zmiany nie są jeszcze bardzo zaawansowane (nie doszło do zmian martwiczych czy owrzodzeń), można wprowadzić trening marszowy pod okiem specjalisty. Polega on na zwiększaniu dystansu, który pacjent może przejść bez odczuwania bólu. 

Ból łydek a zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa  

Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa mogą powodować ból nóg, w tym łydek. Rwa kulszowa to częste schorzenie obejmujące zapalenie nerwu kulszowego, który unerwia całą nogę. Jeśli jej objawy nie przechodzą po 3 dniach, pacjent powinien udać się do lekarza. 

Ból łydek w nocy a zespół niespokojnych nóg  

Mrowienie, drętwienie, pieczenie i dyskomfort, rzadziej ból w obrębie łydki i całych nóg mogą być spowodowane przez zespół niespokojnych nóg (Restless Legs Syndrome – RLS). Objawy pojawiają się wieczorem lub w nocy i przechodzą po poruszaniu nogami. Ich przyczyna nie jest znana.  

Aby zapobiec wystąpieniu RLS, musimy zadbać o prawidłową higienę snu i regularnie ćwiczyć. W przypadku nasilenia dolegliwości konieczna może być wizyta u lekarza. 

Ból łydek a bóle wzrostowe  

Bóle wzrostowe pojawiają się u dzieci między 3. a 12. rokiem życia. Występują zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek. Dotyczą podudzi i ud obu nóg, a pojawiają się wieczorem i nocą, nigdy w ciągu dnia i nie codziennie. Mogą nasilać się po wysiłku fizycznym. Przechodzą po rozmasowaniu kończyny, ewentualnie przy silniejszych dolegliwościach możemy podać dziecku leki przeciwbólowe.  

Jeżeli bóle są mocno nasilone, należy udać się do lekarza w celu wykluczenia chorób.


Ulga w bólu

Ból łydek a przetrenowanie  

Jedną z przyczyn bólu łydek w przypadku osób intensywnie uprawiających sport (bieganie, ćwiczenia z dużą ilością podskoków) jest przetrenowanie. Mięśnie pracują intensywnie podczas treningu, skracają się i rozciągają. Powstają w nich tzw. zakwasy, czyli mikrourazy, które zwykle same się regenerują. Pamiętajmy, by po intensywnym wysiłku dać sobie czas na odpoczynek. 


Maści przeciwbólowe

Ból łydek a łydka tenisisty  

To uraz mięśni łydki związany z intensywną aktywnością fizyczną (np. grą w tenisa) lub ciężką pracą. Dochodzi wówczas do gwałtownego napięcia mięśni łydki i oderwania ich od ścięgna. Może pojawić się krwiak.  

Jest to dosyć częste uszkodzenie, które wymaga konsultacji lekarskiej. Rokowania są zwykle dobre. 

Ból łydek a praca stojąca lub siedząca  

Długotrwałe pozostawanie w tej samej pozycji może doprowadzić do tzw. uśpienia mięśni. Takie czasowe parestezje, czyli uczucia mrowienia i drętwienia mięśni, mogą być związane z uciskiem mięśni i nerwów. Zwykle ustępują po chwili i jeśli nie powtarzają się często, nie powinny nas niepokoić. 

Ból łydek – objawy  

Wśród dodatkowych dolegliwości związanych z bólem łydek można wymienić:  

  • skurcze i drętwienie łydek,   
  • wzmożone napięcie mięśni łydek, 
  • uczucie zmęczenia i ciężkości po długim staniu lub siedzeniu,  
  • obrzęk,   
  • ocieplenie nogi.  

Na zmęczone nogi

Ból łydek – leczenie  

Leczenie bólu łydek musi być adekwatne do przyczyny. Jeśli jest to ból związany z przetrenowaniem, odpowiedni odpoczynek i regeneracja powinny pomóc. W przypadku zaburzeń elektrolitowych systematyczne uzupełnienie niedoborów powinno złagodzić dolegliwości.  

Pojawienie się długotrwałego i dokuczliwego bólu łydek z towarzyszącymi mu obrzękami, zasinieniem, zaczerwienieniem czy bólem podczas chodzenia powinno skłonić nas do wizyty u lekarza w celu postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia. 

Domowe sposoby na ból łydek  

Domowe sposoby radzenia sobie z bólem łydek mogą złagodzić niezbyt nasilone dolegliwości. Pomóc może rezygnacja z codziennego zakładania butów na wysokim obcasie lub wykonywanie mniej intensywnych ćwiczeń.    W przypadku przetrenowania możemy zastosować:  

  • masaż,  
  • rolowanie mięśni,  
  • kinesiotaping. 

Taśmy kinezjologiczne

Ból łydek może wiązać się z szybko przemijającymi dolegliwościami, ale również świadczyć o rozwijającej się choroby. Nie bagatelizuj go zatem, a w przypadku nasilenia objawów skonsultuj się z lekarzem.  W wielu przypadkach ulgę przyniosą preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne np. w postaci żeli czy plastrów. 

Przeczytaj również:
Domowe sposoby na żylaki. Czy są skuteczne?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki  
  • https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/zakrzepicazylna/55377,zakrzepica-zylna  
  • https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/zakrzepicazylna/54308,zakrzepica-zyl-glebokich-konczyn-dolnych  
  • https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/profilaktyka/56224,jak-prawidlowo-stosowac-wyroby-uciskowe  
  • https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/66180,przewlekla-niewydolnosc-zylna  
  • https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/163502,przewlekle-niedokrwienie-konczyn-dolnych  
  • Garrison S.R., Korownyk C.S., Kolber M.R., Allan G.M., Musini V.M., Sekhon R.K., Dugré N. Magnesium for skeletal muscle cramps. Cochrane Database of Systematic Reviews 2020, Issue 9. Art. No.: CD009402. DOI: 10.1002/14651858.CD009402.pub3. Accessed 23 April 2023. Online https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD009402.pub3/full  
  • Young G., Jewell D., Interwencje na skurcze nóg w ciąży. Baza danych przeglądów systematycznych Cochrane 2002, wydanie 1. art. Nr: CD000121. DOI: 10.1002/14651858.CD000121. Online https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD000121/abstract [Dostęp 23 kwietnia 2023 r.].  
  • Sebo P., Cerutti B., Haller D.M., Effect of magnesium therapy on nocturnal leg cramps: a systematic review of randomized controlled trials with meta-analysis using simulations. Fam Pract. 2014 Feb;31(1):7-19. doi: 10.1093/fampra/cmt065. Epub 2013. PMID: 24280947. Online https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24280947/  
  • https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/311000,bol-nog-i-stop  
  • https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/150605,rwa-kulszowa  
  • https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.17.2.2.  
  • https://podyplomie.pl/medical-tribune/18502,jak-wazna-jest-diagnostyka-roznicowa-bolow-kostnych?page=2  
  • https://www.health.harvard.edu/blog/hands-or-feet-asleep-what-to-do-2020022118924  
  • https://www.magazynbieganie.pl/porady-od-trenera-zakwasy-po-bieganiu-jak-sie-z-nimi-obchodzic/  
  • https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/273494,lydka-tenisisty  
  • https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/163502,przewlekle-niedokrwienie-konczyn-dolnych  
  • http://www.fizjoterapiaonline.pl/kinesiotaping_w_bolach_lydki__nadwyrezenie_lydki,379,m.html  
  • https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/twarde-i-napiete-lydki-o-czym-moga-swiadczyc/  
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę