Bulimia. Niebezpieczne napady wilczego głodu
Bulimia to jedno z najczęściej występujących zaburzeń odżywiania. Nieleczona może prowadzić do rozwoju groźnych dla zdrowia powikłań. Jakie są objawy bulimii? Jak ją leczyć?
Bulimia – co to za choroba?
Bulimia (żarłoczność psychiczna) to zaburzenie odżywiania. Polega ono na napadach tzw. wilczego głodu, co skutkuje epizodami objadania się. Osoba zmagająca się z bulimią po epizodzie objadania się odczuwa silny lęk przed przytyciem, dlatego stosuje zachowania kompensacyjne.
Należą do nich m.in.
- prowokowanie wymiotów,
- głodzenie się,
- używanie leków przeczyszczających i diuretyków,
- wykonywanie lewatyw,
- intensywny wysiłek fizyczny.
Bulimia zwykle rozwija się później niż anoreksja, a jej pierwsze objawy pojawiają się około 20. roku życia. Osoby zmagające się z bulimią to przeważnie kobiety. Bardziej podatne są na nią osoby przesadnie dbające o wygląd i uprawiające sport w sposób kompulsywny.
Objawy nieleczonej bulimii mogą utrzymywać się przez długi czas i powodować w organizmie ogromne spustoszenie, doprowadzając do przykrych następstw zdrowotnych.
Bulimia – objawy
- Życie pacjenta coraz bardziej skupia się wokół odżywiania i wagi. Pojawiają się napady objadania się, których pacjent nie może kontrolować (bardzo duże porcje, niekiedy jest ich nawet kilka, a zjadane produkty są zwykle wysokokaloryczne).
- Osoba z bulimią stosuje różnego rodzaju działania kompensacyjne po napadach objadania się. W ten sposób kontroluje swoją masę ciała i pozbywa się uczucia wstydu spowodowanego zjedzeniem dużych ilości kalorii.
- Pacjentowi ciągle towarzyszy strach przed otyłością. W przeciwieństwie do osób zmagających się z anoreksją osoby z bulimią często zachowują prawidłową wagę.
- Epizody objadania się i zachowania kompensacyjne występują od co najmniej 3 miesięcy minimum 2 razy w tygodniu.
Bulimia – przyczyny
Specjalistom nie udało się jeszcze ustalić przyczyn bulimii. Wskazują oni jednak na kilka czynników, które mogą wpływać na rozwój tego zaburzenia.
Należą do nich:
- osobowość – osoby zmagające się z bulimią często nie potrafią radzić sobie ze stresem, są bardzo impulsywne i podatne na odczuwanie negatywnych emocji;
- czynniki biologiczne – występowanie w rodzinie zaburzeń odżywiania, nastroju lub nadwagi sprzyja pojawieniu się bulimii;
- sytuacja rodzinna – nieprawidłowe relacje w rodzinie, w tym problemy z komunikacją, uzależnienia i przemoc, mogą zwiększyć ryzyko rozwoju bulimii;
- obowiązujący w kulturze zachodniej kanon piękna kładący nacisk na posiadanie szczupłej sylwetki.
Bulimia – skutki zdrowotne
Bulimia może prowadzić do wystąpienia wielu powikłań somatycznych, a także sprzyjać rozwojowi innych zaburzeń psychicznych.
Do skutków bulimii należą m.in.:
- objawy depresji, zaburzenia lękowe czy uzależnienia,
- niedobory pokarmowe (awitaminoza, zaburzenie równowagi elektrolitowej),
- uszkodzenie zębów (ubytki szkliwa),
- złe samopoczucie (ospałość, zmęczenie, bóle głowy i brzucha),
- zapalenie ślinianek (powodujące opuchliznę twarzy),
- osłabienie serca i wątroby,
- częste zaparcia i biegunki,
- uszkodzenie gardła i przełyku,
- rany i blizny na dłoniach (od prowokowania wymiotów).
Bulimia – leczenie
Podstawą leczenia bulimii jest psychoterapia, a w szczególności terapia poznawczo-behawioralna. Opiera się ona przede wszystkim na nauce kontrolowania objawów zaburzenia oraz zmianie sposobu postrzegania własnego ciała. Ważne są również działania, które pomogą stworzyć u pacjenta pozytywną samoocenę.
W leczeniu bulimii można również stosować farmakologię. Leki mogą zmniejszyć nadmierny apetyt lub pomóc w walce ze współistniejącymi zaburzeniami, np. depresją.
Przeczytaj również:
Anoreksja – diagnoza, konsekwencje zdrowotne i leczenie
- Cooper M., Todd G., Wells A., Bulimia – program terapii. Wydawnictwo: Zysk i S-ka, 2005.
- Brytek-Matera A., Predyktory dążenia do szczupłości w anoreksji i bulimii psychicznej. Polskie Forum Psychologiczne, 2008, 13(2), s. 157-165.
- https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/bulimia/
- Klasyfikacja zaburzeń psychicznych DSM-V.