CBG. Czego jeszcze nie wiemy o konopiach?
Konopie siewne były stosowane już w starożytnych Chinach jako remedium na problemy trawienne, ból menstruacyjny czy podagrę. Obecnie konopie siewne i pozyskiwane z nich związki aktywne, w tym CBG, są badane pod kątem wpływu na choroby neurologiczne, stres czy nawet hamowanie rozwoju nowotworów.
Po wyizolowaniu THC z konopi siewnych badacze odnaleźli w nich jeszcze ponad 100 fitokanabinoidów. Jednym z nich jest kannabigerol (CBG). Nie występuje on wyłącznie w konopiach siewnych, ale również w jednym z gatunków kocanki (Helichrysum umbraculigerum). W konopiach CBG jest prekursorem innych fitokanabinoidów w tym THC i CBD, dlatego często jest nazywany „matką wszystkich kannabinoidów”.
Jak działa CBG?
CBG działa na podobne receptory co CBD i tak jak ten związek nie ma działania psychoaktywnego.
W badaniach laboratoryjnych oraz na zwierzętach związek działał:
- przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie,
- przeciwnowotworowo,
- neuroochronnie,
- przeciwlękowo, wyciszająco,
- przeciwwymiotnie,
- przeciwtrądzikowo,
- przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo.
Według badań CBG może w przyszłości znaleźć zastosowanie w leczeniu:
- lęku i depresji,
- przewlekłego bólu,
- zespołu jelita drażliwego,
- jaskry,
- choroby Huntingtona (neurodegeneracyjnej choroby genetycznej powodującej obumieranie komórek w mózgu),
- zakażenia bakteriami MRSA (Staphylococcus aureus).
CBG w kosmetykach
Według przeprowadzonych badań CBG działa pozytywnie na skórę. Ma właściwości przeciwbakteryjne, w związku z tym może być stosowany w kosmetykach przeznaczonych do cery trądzikowej. Oprócz działania przeciwbakteryjnego CBG ma silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia, zmniejsza wydzielanie sebum.
Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu CBG chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem, poprawia elastyczność i napięcie. Warto włączyć kosmetyki z tym składnikiem do codziennej pielęgnacji.
Skutki uboczne stosowania CBG
Do tej pory w badaniach nie odnotowano, aby CBG wywoływał jakiekolwiek skutki uboczne. Można zatem stwierdzić, że jest to związek bezpieczny. Warto jednak skonsultować stosowanie doustne CBG z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza gdy stosujesz jakiekolwiek leki.
Przeczytaj również:
Olejek CBD. Jak wpływa na zdrowie?
- Calapai F. i in., Pharmacological Aspects and Biological Effects of Cannabigerol and Its Synthetic Derivatives Evid Based Complement, Alternat Med., 2022.
- https://practicaldermatology.com/news/is-cbg-the-next-cbd-for-skincare
- https://doi.org/10.3389/fmicb.2021.656471
- https://www.verywellmind.com/cannabigerol-cbg-uses-and-benefits-5085266