Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
8

Chcesz rzucić palenie? Wypróbuj terapię łączoną!

Słuchaj artykułu

Każdy palacz wie, że rzucenie papierosów nie jest proste. Już samo myślenie o tym procesie potrafi przestraszyć i zmęczyć. Z drugiej strony większość palaczy deklaruje chęć rzucenia nałogu. Jeśli chcesz się zmotywować lub przygotować do rzucenia palenia – ten artykuł jest dla Ciebie!

Chcesz rzucić palenie? Wypróbuj terapię łączoną!

KROK 1: Znajdź swoją motywację

Nieważne, czy chcesz przebiec maraton, czy po prostu nie lubisz, jak cokolwiek w życiu Cię ogranicza. Każdy powód jest dobry, aby rzucić palenie. A najważniejszy jest ten Twój. Dlatego szczerze odpowiedz sobie na pytanie: Dlaczego chcesz rzucić palenie?

Nawet jeśli jakiś głos podpowiada, że nie chcesz, bo lubisz palić – to tylko strach przed rzuceniem. Uświadomienie sobie powodów do walki pomoże Ci za każdym razem, kiedy chcesz sięgnąć po papierosa.  

KROK 2: Przemyśl swoją strategię   

Podstawa to dobre przygotowanie. Stwórz zatem swój plan rzucania palenia. W czym Ci to pomoże? Kiedy sam dajesz sobie pewne wytyczne, łatwiej się ich trzymać.  

  • Zdecyduj, czy przestajesz palić od razu, czy stopniowo ograniczasz liczbę wypalanych papierosów. 
  • Określ czas stopniowego odstawiania. 
  • Pomyśl, co odwróci Twoją uwagę od chęci zapalenia papierosa. 
  • Zastanów się nad farmakologicznym wsparciem. 
  • Zaplanuj nagradzanie się po każdym etapie lub małych sukcesach. 

KROK 3: Wspieraj silną wolę

Nikotyna zawarta w papierosach jest substancją uzależniającą, która wpływa na układ nagrody w mózgu. Proces uzależniania się od nikotyny jest stopniowy. To dlatego palenie, choć zaczyna się często z ciekawości lub dla przyjemności, z czasem przeradza się w nawyk i fizyczną konieczność.

Nagłe ograniczenie lub przerwanie dostarczania nikotyny może prowadzić do nieprzyjemnych objawów odstawienia, takich jak niepokój, drażliwość oraz problemy ze snem, koncentracją czy uwagą. Te symptomy lub strach przed nimi często utrudniają proces rzucania palenia. 

Przy rzucaniu palenia najważniejsza jest silna wola. Żeby ją skutecznie wspierać, musisz mieć plan i zawsze możesz wrócić do swoich motywacji.

Jeśli odczuwasz silną potrzebę zapalenia papierosa, możesz wesprzeć się środkiem, który pomoże Ci łagodniej przejść przez proces odstawienia. Możesz wybrać te zawierające cytyzynę, której działanie jest zbliżone do nikotyny, ale bez efektu uzależniającego.


Zakupy z doradcą Gemini

Nikotynowa terapia zastępcza (NTZ) – kiedy może pomóc? 

NTZ to metoda polegająca na kontrolowanym dostarczaniu organizmowi coraz mniejszych dawek terapeutycznej nikotyny, aż do całkowitego wyzwolenia się z uzależnienia. Dzięki temu zminimalizujesz nieprzyjemne objawy odstawienia papierosów zwłaszcza w pierwszym, najtrudniejszym etapie rzucania palenia. Na początku musisz wyeliminować nie tylko swoje uzależnienia, ale też przyzwyczajenia. Kawa = papieros. Spacer z psem = dwa papierosy. Przerwa w pracy na zebranie myśli = wyjście na papierosa. Co robisz, jak czekasz na autobus albo na znajomych? 

Jak każdy, masz swoje rutyny i przyzwyczajenia tak silne jak uzależnienie od nikotyny. Żeby przetrwać ten pierwszy etap rzucania palenia i wyrobić w sobie nowe nawyki, powyższe sytuacje nie powinny Ci się kojarzyć wyłącznie z wielką chęcią zapalenia papierosa. Dlatego warto wdrożyć terapię łączoną, która wesprze Cię przez cały dzień. Rano przyklejasz plaster, a kiedy bardzo chce Ci się palić, możesz sięgnąć po dodatkowy produkt, np. spray, gumę lub tabletkę. 

Nawet ¾ osób, które samodzielnie rzucają palenie, poddaje się już w pierwszym tygodniu wyzwania. Terapia łączona zmniejsza ryzyko sięgnięcia po papierosa w momentach, gdy silna chęć zapalenia przesłania Ci inne myśli. Pomyśl o niej, szczególnie gdy dużo palisz lub masz za sobą nieudane próby z użyciem jednego produktu nikotynowej terapii zastępczej albo innej terapii. 



Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Combined use of nicotine patch and gum in smoking cessation: a placebo-controlled clinical trial, Preventive Medicine 24, 1995. 
  • Maseeh G., 2 x większa skuteczność niż placebo, A Review of Smoking Cessation Interventions, 2005.
  • Hughes J.R., Keely J., Naud S., Shape of the relapse curve and long-term abstinence among untreated smokers. Addiction, 2004. 
  • Different doses, durations and modes of delivery of nicotine replacement therapy for smoking cessation, Cochrane Database Syst Rev., 2019.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę