Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
2

Cholesterol w kosmetykach – jakie ma zastosowanie?

Słuchaj artykułu

Cholesterol to składnik, który jest znany w odniesieniu do stanu zdrowia, jednak może również przynieść wiele korzyści dla urody. Jaki wpływ ma cholesterol na stan skóry i w jakich produktach się znajduje?  

Cholesterol w kosmetykach – jakie ma zastosowanie?

Procesom starzenia towarzyszy najczęściej problem suchej skóry. W zawiązku z tym warto zwrócić uwagę na skład kosmetyków i stosować do pielęgnacji preparaty zawierające cholesterol, który zatrzymuje wodę w skórze, spowalniając tym samym proces starzenia. Badania wykazały, że cholesterol zawarty w kosmetykach jest bezpieczny.


Kosmetyki z cholesterolem
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Co to jest cholesterol? 

Cholesterol klasyfikowany jest jako sterol, rodzaj cząsteczki lipidowej lub olejowej. Jest syntetyzowany przez wszystkie komórki zwierzęce, może być również wyizolowany z roślin. Stanowi podstawowy składnik strukturalny wszystkich błon komórkowych zwierząt, jego celem jest utrzymania integralności strukturalnej błony i jej płynności. Cholesterol jest również wykorzystywany do syntezy wielu ważnych hormonów w organizmie – służy do tworzenia hormonów steroidowych, kwasu żółciowego i witaminy D

Właściwości cholesterolu jako składnika kosmetyków  

Obecny w skórze cholesterol odgrywa ważną rolę we wzmacnianiu funkcji barierowej – chroni głębsze warstwy skóry przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, ponadto zatrzymuje wodę w skórze, zapobiegając jej nadmiernej utracie. Uszkodzona bariera powoduje, że skóra jest bardziej podatna na przesuszenie, nadwrażliwość, zmarszczki i przebarwienia. Niestety wraz z wiekiem poziom cholesterolu w naszej skórze spada – większość osób zaczyna dostrzegać te objawy już po 30. roku życia. Suchość, matowość i wiotkość są wskaźnikami obniżonego poziomu cholesterolu w skórze.

Cholesterol uzupełniany wraz z kosmetykami działa jak środek kondycjonujący skórę i emulgator, zatrzymuje wodę w skórze i spowalnia proces jej starzenia. Kosmetyki z cholesterolem nadają połysk oraz zmiękczają skórę i włosy

Cholesterol jako składnik kosmetyków dodatkowo chroni przed rozwarstwieniem produktu oraz zwiększa lepkość, wydłużając tym samym jego trwałość. 

Produkty, w których składzie znajdziemy cholesterol 

Preparaty kosmetyczne mogą zawierać do 5% cholesterolu, jednak zazwyczaj jest to zawartość od 0,1% do 1%. Cholesterol jest stosowany przede wszystkim w produktach:  

  • do pielęgnacji skóry,  
  • do makijażu oczu i twarzy,  
  • do pielęgnacji włosów, 
  • do golenia.  

Na etykietach produktów w większości znajdziemy nazwę „cholesterol”. Może być on również wymieniony jako ekstrakt z wełny owczej lub ekstrakt z lanoliny, ponieważ pochodzi z obu tych składników. Cholesterol roślinny pochodzi przede wszystkim ze skwalenu, który jest prekursorem syntezy cholesterolu w roślinach. 

Bezpieczeństwo stosowania cholesterolu 

Istnieje bardzo niewiele skutków ubocznych związanych z cholesterolem w kosmetykach, jednak zalecane jest wykonanie testu na małym fragmencie skóry w przypadku pierwszej aplikacji.  

Ze względu na szereg korzyści, które wynikają ze stosowania kosmetyków z cholesterolem zaleca się ich regularne stosowanie. Badania kliniczne sugerują, że tylko w niewielkim stopniu produkty te mogą powodować podrażnienia skóry, jednak nie wykazują potencjału uczulającego. Cholesterol można zatem bezpiecznie stosować w produktach kosmetycznych.

Przeczytaj również:
Zabieg C-Peel – na czym polega złuszczanie skóry witaminą C?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Probl Hig Epidemiol 2008, 89(4): 471-475. 
  2. Martini M.C., Kosmetologia i farmakologia skóry. Wyd. Lek PZWL, Warszawa 2007. 
  3. Allison A. C., Squalene and squalane emulsions as adjuvants. Methods, 19(1), 87-93. 
  4. Kelly G. S. (1999). Squalene and its potential clinical uses. Alternative medicine review: a journal of clinical therapeutic, 4(1), 29-36. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę