Choroba refluksowa – czy może wpływać na głos?
Choroba refluksowa jest obecnie jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń gastroenterologicznych. Dotyka pacjentów niezależnie od wieku, również najmłodszych. Obok typowych objawów refluks może wpływać także na głos.
Refluks – czym jest?
Refluks, czyli choroba refluksowa przełyku (GERD, gastroesophageal reflux disease) polega na patologicznym cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, powodując tym samym uciążliwe dolegliwości i powikłania. Zarzucana treść pokarmowa może mieć różne pH – kwaśne lub słabo alkaliczne. Do częstych symptomów choroby refluksowej zalicza się objawy przełykowe i zespoły pozaprzełykowe.
Do typowych objawów przełykowych zalicza się:
- odbijanie;
- zmiany głosu;
- uczucie obecności ciała obcego w gardle;
- zgagę (uczucie palenia za mostkiem);
- bóle w okolicach nadbrzusza, klatki piersiowej;
- kaszel po posiłku;
- chrypkę (zwłaszcza rano);
- pochrząkiwanie;
- regurgitację – cofanie się treści żołądkowej do przełyku.
Do zespołów pozaprzełykowych o ścisłym związku z refluksem zalicza się:
- refluksowe zapalenie krtani,
- kaszel refluksowy,
- refluksowy zespół astmatyczny,
- obecność nadżerek szkliwa zębowego,
- próchnicę,
- nieprzyjemny zapach z buzi.
Do zespołów pozaprzełykowych o prawdopodobnym związku z chorobą refluksową zalicza się:
- idiopatyczne zapalenie płuc,
- stany zapalne gardła,
- nawracające zapalenie ucha środkowego,
- zapalenie zatok przynosowych.
Objawy alarmowe, które wymagają niezwłocznej diagnostyki gastroskopijnej to:
- nasilenie objawów choroby,
- wymioty,
- krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego,
- ból przy połykaniu,
- trudności w przełykaniu,
- utrata znacznej masy ciała w krótkim czasie,
- obecność wyczuwalnego guza w nadbrzuszu,
- brak efektów leczenia farmakologicznego,
- niedokrwistość.
Refluks – przyczyny
Najczęstsze przyczyny choroby refluksowej to niedomykanie się dolnego zwieracza żołądka, słaba praca przełyku (słaba perystaltyka i kurczliwość) oraz inne czynniki żołądkowe (np. wzrost ciśnienia w jamie brzusznej). Dodatkowo na jego występowanie wpływają czynniki zewnętrzne, takie jak: sposób odżywiania, używki, choroby współistniejące (np. cukrzyca, otyłość) oraz stres.
Refluks – możliwe powikłania
W przypadku przewlekłej choroby refluksowej może dojść (obok przedłużających się stanów zapalnych) do powikłań, m.in.:
- zwężenia przełyku (wskutek bliznowacenia tkanek),
- nadżerki (ubytków w błonie śluzowej),
- wrzodów,
- krwawienia,
- przebicia wrzodu,
- przełyku Barretta (stanu przedrakowego),
- raka przełyku.
Jaki wpływ na głos ma choroba refluksowa?
Objawy choroby refluksowej przełyku mają realny wpływ na stan i pracę aparatu głosowego pacjenta. Badania wykazują, że w krtani osoby dotkniętej refluksem dochodzi do widocznych zmian. Można zaobserwować m.in.:
- ziarniniaki fałdów głosowych,
- zaczerwienienie fałdów głosowych wraz z obrzękiem,
- zwężenie tylnego odcinka szpary głośni,
- ziarniniaki chrząstek nalewkowatych,
- zapalenie stawu pierścienno-nalewkowego,
- zwężenia pod- i nadgłośniowe,
- obrzęki.
Refluks treści żołądkowej do gardła dolnego i krtani stanowi przyczynę zmian morfologicznych w tych narządach. Zmiany w głosie wynikają ze zmian śluzówkowych, a także z napięcia zewnętrznych i wewnętrznych mięśni krtaniowych, które powoduje refluks. We wczesnych stadiach choroby problemy głosowe są wynikiem nadmiernej ilości wydzieliny lub śliny znajdujących się w nagłośni. Wynikiem tego jest podwyższone napięcie mięśniowe krtani. Taki stan utrzymujący się długotrwale może doprowadzić do wtórnych zmian organicznych będących wynikiem nieprawidłowej emisji głosu i wysiłku głosowego. Obrzęk fałdów głosowych i patologicznie zwiększona ich masa z wydzieliną wpływają na wysokość i barwę głosu.
Zaburzenia głosu powstałe w wyniku choroby refluksowej mogą prowadzić do wtórnych zmian w narządzie głosu (zwłaszcza przy nieleczonym schorzeniu). Dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia. Bóle gardła, chrypka, częste odkrztuszanie, kaszel – to tylko niektóre z objawów zaburzeń, które wpływają na jakość głosu. Stale podrażniane i przeciążone fałdy głosowe mogą się „zbuntować” – zwłaszcza u osób, które pracują głosem.
Refluks – leczenie
Chorobę refluksową leczy się kompleksowo, czyli nie tylko farmakologicznie. Zwalczanie tego schorzenia wymaga zaangażowania ze strony pacjenta – nierzadko całkowitej zmiany stylu życia. Na zdrowie pacjenta w dużym stopniu wpływa przestrzeganie diety.
Osoby z chorobą refluksową powinny wyeliminować z diety:
- używki (alkohol, papierosy);
- czekoladę;
- napoje gazowane;
- tłuste, ciężkie i ostre potrawy;
- kawę i herbatę.
W przypadku otyłości zaleca się zrzucenie zbędnych kilogramów.
W złagodzeniu objawów choroby refluksowej mogą pomóc:
- uniesienie wezgłowia łóżka,
- unikanie kładzenia się bezpośrednio po posiłku (najlepiej odczekać 2 godziny).
Podczas leczenia farmakologicznego pacjenci najczęściej przyjmują leki mające na celu zmniejszenie wydzielania kwasu solnego, a także leki alkalizujące i prokinetyczne. Podstawowe leczenie trwa około 6-8 tygodni, jednak w zależności od stanu pacjenta i jego zaangażowania może się przedłużyć.
Choroba refluksowa jest nieprzyjemnym i uciążliwym schorzeniem, z którym należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Warto zmienić swoje żywieniowe przyzwyczajenia, aby polepszyć zdrowie i realnie wpłynąć na stan głosu.
Przeczytaj również:
Choroba refluksowa przełyku – współczesne możliwości farmakoterapii
Źródła:
- Korzonek M., Dziergas A., Kuczyńska M., Choroba refluksowa przełyku (GERD) – problem wciąż aktualny [w:] Forum medycyny rodzinnej 2014; 8(5).
- Domeracka-Kołodziej A., Refluks krtaniowo-gardłowy w praktyce foniatrycznej [w:] Polski przegląd otolaryngologiczny 2 (2013).
- Smith T., Zgaga i refluks żołądkowy, PZWL, 2011.
Mam dolegliwości ze strony refluksu.
W moim przypadku jego intensyfikacja następuje podczas długotrwałego stresu.
Trudno utrzymać dietę gdyż polegała by ona na zbyt dużej restrykcyjność. Inaczej mówiąc chodziłbym ciągle głodnym. Inna sprawa to niskie ciśnienie tętnicze, które mi towarzyszy. Nie jestem zwolennikiem picia kawy a jestem świadom,że to pogłębia mój gastryczny problem. Kiedy nie wypije kawy jestem dosłownie śpiący tak bardzo, że znów temu zachowaniu nie mogę się oprzeć i kładę się spać w ciągu dnia. Niestety to ma znów swoje skutki uboczne ,bo mam problem ze spaniem w nocy. Brałem kiedyś przez dłuższy okres czasu lek Controloc ale i on powodował skutki uboczne w postaci blokowania wchłaniania wotamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu. Jestem jak widać w zaklętym kręgu. Co by nie zastosować to wywołuje skutki ujemne, które ograniczają by były stosowane na dłuższy czas. Podstawowym zjawiskiem mającym wpływ na wiele tych zdarzeń to ciągłe życie w stresie. Niestety moja osobista wrażliwość charakteru i otaczające mnie środowisko nie pozwala mi egzystować w klimatach ,które by tych stresów nie powodować. A tu pojawia się niemoc i wszelkie dalsze rozważania kończą się.
Piszę o tym wszystkim ponieważ ktoś kto przeczyta moją wypowiedź nie zdaje sobie sprawy,że jego problemy gastryczne może wywoływać stres. I tu nie tylko chodzi o refluks ,ale również praca wątroby czy jelit.
Człowiek to nie głaz skalny. Potrafi wiele znieść, ale jest też gdzieś próg ludzkiej możliwości i po przekroczeniu tego progu organizm mówi,,dość,,.
Masz dużo racji, stres, szczególnie w przypadku osoby wrażliwej emocjonalnie ma wielki wpływ na zdrowie. Potwierdzam to na sobie.
Istnieje nerw błędny, który rejestruje stany naszej psychiki i wysyła sygnały do wielu narządów ciała.
Wywołuje symptomy chorobowe, niekoniecznie samą chorobę. Ważne jest, aby to rozróżnić.
Życzę zdrowia.