Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
4

Codzienna pielęgnacja noworodka. Bezpieczne kosmetyki od pierwszych dni życia

Słuchaj artykułu

Jak pielęgnować noworodka, którego skóra dopiero przyzwyczaja się do nowych warunków i znacznie różni się od tej, jaką mają dorośli? Sprawdź, jakie kosmetyki wybrać do kąpieli oraz ochrony przed podrażnieniami. Dowiedz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja noworodka po urodzeniu i w pierwszym roku życia. 

Codzienna pielęgnacja noworodka. Bezpieczne kosmetyki od pierwszych dni życia

Skóra noworodka – czym się charakteryzuje? Jak powinna wyglądać pielęgnacja noworodka po urodzeniu? 

Przygotowując się do pielęgnacji noworodka, warto wiedzieć, że jego skóra różni się od tej, jaką mają osoby dorosłe. Jej budowa jest co prawda taka sama: składa się ona z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej, jednak wyróżnia się wyższym pH (po urodzeniu neutralne od 6,2 do 7,5, a od 3. tygodnia życia kwasowe 5,0-5,5). Bariera lipidowa jest słabsza, a skóra jest bardziej narażona na zakażenia. Naskórek i warstwa rogowa są cieńsze, a proces keratynizacji jeszcze trwa.

Wszystkie te różnice wpływają na szybszą przeznaskórkową utratę wody oraz wolniejszą odbudowę płaszcza lipidowego. Skutkuje to suchością skóry. Dzieci są narażone na powstawanie stanów zapalnych i podrażnienień. Skóra noworodka nie zawiera też dostatecznej ilości melaniny, która byłaby naturalną ochroną przed słońcem.  

Pielęgnacja noworodka – higiena, nawilżanie i regeneracja suchej skóry dziecka 

Pielęgnacja noworodka i niemowlaka powinna opierać się głównie na zabezpieczeniu jej przed często powstającymi podrażnieniami.  

Powinna obejmować kilka obszarów: 

  • utrzymanie higieny przy pomocy łagodnych balsamów i kremów myjących. Niewskazane jest stosowanie mydeł o zbyt wysokim pH czy kosmetyków o silnych składnikach czyszczących;
  • pielęgnację twarzy i ciała noworodka nastawioną na wsparcie regeneracji, bariery ochronnej i zabezpieczenie przed promieniowaniem UV; 
  • odpowiednią pielęgnację skóry głowy, która w tym okresie może być pokryta ciemieniuchą (wynik nadmiernej stymulacji gruczołów łojowych);
  • pielęgnację okolic pieluszkowych podatnych na podrażnienia i stany zapalne. 

Pielęgnacja twarzy noworodka 

Codzienna pielęgnacja zdrowego noworodka nie wymaga częstego stosowania kremu. Ważne jest jednak, aby zabezpieczyć skórę przed warunkami atmosferycznymi, m.in. mrozem i słońcem, oraz reagować na podrażnienia.

Jeśli zauważysz np. suche policzki u dziecka, zastosuj odpowiedni kosmetyk od pierwszego roku życia.  

Przykładem może być regenerujący balsam kojący do twarzy i ciała dla niemowląt, dzieci i dorosłych La Roche-Posay Cicaplast Baume B5+ , który nadaje się nawet do skóry z AZS i rybią łuską oraz pomaga w pozbywaniu się ciemieniuchy.

W teście obserwacyjnym oceniającym stan skóry 52 dzieci przez ich rodziców natychmiast po jego zastosowaniu aż 90% badanych uznało, że jest ona ochroniona. Po 4 tygodniach stosowania balsamu 2 razy dziennie 100% pytanych oceniło, że skóra jest zregenerowana. 

Sucha skóra u niemowlaka i dziecka – codzienna pielęgnacja 

W pierwszych tygodniach życia funkcjonowanie gruczołów łojowych u noworodka jest jeszcze nierozwinięte, co prowadzi do zanikania warstwy lipidowej. Może więc pojawiać się sucha, szorstka skóra u dziecka, nawet tego zdrowego. Łuszczenie zauważalne jest przede wszystkim na ramionach, tułowiu i nogach. 

W przypadku suchej skóry ważny jest dobór delikatnych środków do mycia i pielęgnacji ciała.

Do codziennych zabiegów higienicznych odpowiedni będzie ultradelikatny krem myjący do ciała dla skóry skłonnej do atopii La Roche-Posay Lipikar Syndet AP+ , który uzupełnia poziom lipidów, wspomaga pielęgnację ciemieniuchy i nie szczypie w oczy. Według badania przeprowadzonego na grupie 44 noworodków ze zdrową skórą aż u 93% zauważono wsparcie naturalnej równowagi skóry oraz pozostawienie jej delikatnej. 

Jeśli skóra niemowlęcia jest sucha i szorstka lub wykazano u niego objawy atopowego zapalenia skóry (AZS), odpowiednim kosmetykiem do mycia i do wlewania do wanienki od pierwszego dnia życia będzie olejek myjący, np. La Roche-Posay Lipikar Cleansing Oil AP+ przeciw podrażnieniom i swędzeniu skóry. Zawiera on emolient w postaci naturalnego masła shea o dużej dawce lipidów, które wspomagają odbudowę naturalnej bariery ochronnej.

Składnikiem pomocniczym w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia jest niacynamid oraz opatentowany Aqua Posae Filiformis. Wystarczy niewielka ilość dodana do odprężającej kąpieli lub użyta do relaksującego masażu podczas mycia noworodka i małego dziecka. Jego dodatkową zaletą jest to, że nie szczypie w oczy. Badanie kosmetokliniczne wykazało, że suchość skóry po 10 minutach pod prysznicem zostaje zmniejszona o 46%. 

Jakiego jeszcze wsparcia wymaga sucha skóra u noworodka? Czym smarować miejsca, w których łuszczy się i swędzi? Przykładem może być balsam do ciała przeciw swędzeniu i nawracającej suchości od 1. dnia życia La Roche-Posay Lipikar Baume AP+M. Produkt został stworzony dla noworodków, niemowląt, dzieci i dorosłych ze skórą suchą, bardzo suchą i skłonną do atopii. Jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne. W badaniach z udziałem 258 osób aż 90% uznało natychmiastową widoczność rezultatów.


Zakupy z doradcą Gemini

Krem do codziennej pielęgnacji pupy niemowlaka 

U noworodków i niemowląt obszarami szczególnie wrażliwymi na podrażnienia są okolice pieluszkowe, które mają kontakt z bakteriami i drażniącymi składnikami moczu i kału. Niewłaściwa pielęgnacja może przerodzić się w infekcję i stan zapalny. Dlatego przy każdej zmianie pieluszki obszar ten umyj ciepłą wodą i kremem myjącym, a następnie dokładnie osusz. Dla zapewnienia ochrony tym partiom skóry warto zastosować też kojący, natłuszczający balsam, np. wspomniany La Roche-Posay Cicaplast Baume B5+. 

Pielęgnacja niemowląt i dzieci – jakie kosmetyki wybierać?

Skóra noworodka i niemowlęcia jest szczególnie wrażliwa, ale też bardziej narażona na zwiększone wchłanianie substancji chemicznych. Wybieraj kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji od 1. roku życia, przebadane i z rekomendacją, np. Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Jakie składniki będą odpowiednie?

Zwróć uwagę na emolienty (np. masło shea) oraz składniki regenerujące (np. bezpieczny pantenol, niacynamid czy madekasozyd wyizolowany z wąkroty azjatyckiej).

Do okolic pieluszkowych przydatny będzie balsam z antybakteryjnym manganem lub cynkiem.  

Podczas doboru pielęgnacji noworodka i niemowlęcia pamiętaj, że skóra w tym okresie nie jest jeszcze dostatecznie chroniona przez naturalną warstwę lipidową. Jest narażona na wysuszenie, podrażnienia, drażniące działanie alergenów i środków chemicznych oraz promieniowania UV.

Kosmetyki do skóry noworodka muszą być przeznaczone do stosowania od 1. dnia życia, wspierać mikrobiom i zawierać bezpieczne, łagodne składniki.


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Barczykowska E. i in., Morfologiczno-czynnościowe uwarunkowania pielęgnacji skóry noworodka i małego dziecka, Medical and Biological Sciences, 2015. 
  • Sybilski A.J., Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!, Pediatr Med. Rodz., 2012. 
  • https://www.forumginekologii.pl/artykul/mikrobiom-noworodka 
  • https://www.researchgate.net/profile/Piotr-Brzezinski-2/publication/47632175_Dermatology_of_neonatal_period–skin_diseases_undemanding_of_treatment/links/0912f502933c1ee388000000/Dermatology-of-neonatal-period–skin-diseases-undemanding-of-treatment.pdf 
  • https://ppm.umb.edu.pl/docstore/download/UMBf0d5cd123c574354b725332c9ed29b66/0000067407-wcag.pdf
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę