Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
4

Czy kocanka piaskowa ma właściwości zdrowotne?

Słuchaj artykułu

Kocanka piaskowa może być stosowana jako uzupełnienie diety u osób mających problemy gastryczne o różnej etiologii. Jest skuteczna w chorobach jelit, dróg żółciowych oraz wątroby. Nie jest jednak bez wad, o czym powinny pamiętać osoby cierpiące na niedrożność dróg żółciowych.

Czy kocanka piaskowa ma właściwości zdrowotne?

Czym jest kocanka piaskowa? 

Kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium) jest rośliną należącą do rodziny astrowatych (Asteraceae) i tak jak inni przedstawiciele tej grupy charakteryzuje się niskimi wymaganiami środowiskowymi, co sprawia, że jest gatunkiem kosmopolitycznym. Możemy ją spotkać dziko rosnącą, zwłaszcza na glebach piaszczystych, praktycznie w całej Europie oraz niektórych obszarach Rosji. Jest byliną osiągającą maksymalnie 30 cm wysokości. Zazwyczaj porasta gleby ubogie w surowce mineralne, takie jak wydmy, skarpy, zbocza lasów i nieużytki. Poza oczywistym zastosowaniem w medycynie ludowej jest także dodawana jako składnik produktów kosmetycznych, ale również często wykorzystywana w bukietach ozdobnych ze względu na swoje charakterystyczne żółto-złociste koszyczki, które po ususzeniu bardzo długo zachowują swój kolor.


Produkty zawierające kocankę
Zakupy z doradcą Gemini

Kocanka piaskowa – właściwości lecznicze 

Kocanka piaskowa jest surowcem, który zawiera wiele związków o działaniu prozdrowotnym. Do tej grupy zaliczamy m.in.:

  • związki flawonoidowe,
  • olejek eteryczny,
  • kwasy fenolowe,
  • kumaryny,

Główne substancje aktywne kwiatostanów kocanek to związki flawonoidowe (0,8%), w tym glikozydy naryngeniny, apigeniny, kwercytyny, żółte barwniki takie jak arenol i homoarenol oraz olejek eteryczny (0,05%), odpowiadający m.in. za charakterystyczny zapach kocanki piaskowej.

Kocanka piaskowa – zastosowanie 

Ze względu na zawartość wielu związków leczniczych kocanka piaskowa (Helichrystum arenarium) znajduje zastosowanie w stanach, gdy mięśnie gładkie przewodu pokarmowego działają nieprawidłowo. Przykładem są m.in. stany zapalne jelit i problemy trawienne. Regularne stosowanie preparatów z kocanką piaskową wpływa na poprawę perystaltyki całego układu pokarmowego, jak również niweluje wzdęcia i zaparcia.

Kwiatostany kocanki są bogatym źródłem olejku eterycznego oraz różnych kwasów, co łagodnie wspomaga wydzielanie soków trawiennych na całej długości układu pokarmowego. To z kolei normalizuje jego pracę.

Podobny efekt możemy zaobserwować w przypadku dróg żółciowych. Wyciągi z tej rośliny mają działanie żółciopędne i żółciotwórcze, co może być wykorzystywane w stanach zaburzenia trawienia tłuszczów, a także przeciwdziałać stanom zapalnym i skurczowym pęcherzyka żółciowego.

Co prawda kocanka ułatwia odpływ drobnych złogów, ale nie powinna być stosowana przy stwierdzonej kamicy żółciowej. 

Oprócz tego kocanka wspomaga utrzymywanie fizjologicznego stanu miąższu wątroby. Dzięki zawartości kwasów fenolowych wykazuje łagodne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Na co działa kocanka?

Jak już wspomniano kocanka piaskowa (Helichrystum arenarium) znajduje zastosowanie jako roślina lecznicza w przypadku przede wszystkim nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak zaburzone procesy trawienne czy stany zapalne przewodów żółciowych. Ze względu na swoje właściwości rozkurczowe sprawdzi się również w zapaleniu dróg moczowych oraz nerwicach żołądka. Roślina ta może być także zalecana do stosowania jako wspomaganie organizmu po operacji dróg żółciowych.

W medycynie ludowej picie naparów z koszyczków kocanki naturalnie zawierających flawonoidy, zalecane jest jako wspomaganie fizjologicznych procesów oczyszczania wątroby poprzez wpływ na prawidłowy przepływ żółci. W usuwaniu toksyn pomaga również działanie moczopędne rośliny. Dzięki tym ostatnim kocanka sprawdzi się w schorzeniach układu moczowego, w tym pęcherza, dróg i cewki moczowej.

Przeczytaj również:
Zioła wspomagające pracę wątroby

Jak parzyć kocankę?

Najbardziej popularnym zastosowaniem Helichrystum arenarium i sposobem na skorzystanie z jej właściwości jest picie naparów z kwiatów kocanki. W celu przygotowania naparu należy zalać łyżkę suszonej kocanki szklanką wody i doprowadzić do wrzenia. Następnie wyciąg pozostawia się do ostygnięcia i odcedza.

Aby roślina zaczęła działać na nasz organizm, w tym wspomogła przemianę materii, czy pracę woreczka żółciowego, zaleca się picie naparu wieczorem 2-3 razy w tygodniu przez okres 3 tygodni.

Kocanka piaskowa jako składnik kosmetyków? 

Kocankę piaskową stosuje się również zewnętrznie. Jest składnikiem kosmetyków o różnorodnym zastosowaniu. Dzięki obecności kumaryn i karotenoidów wpływa pozytywnie na mikroprocesy regeneracyjne skóry. Sprawdzi się w przypadku sińców, stłuczeń i w obrzmieniach, poprawiając w widoczny sposób kondycję skóry.

Dzięki właściwościom rozkurczającym mięśnie gładkie kocanka piaskowa jest stosowana również w kosmetykach do pielęgnacji skóry naczynkowej. Obecności olejków eterycznych wpływa na wygładzenie i regenerację skóry. Kocanka jest wykorzystywana podczas tworzenia kosmetyków pełniących funkcję filtrów ochronnych, np. w kremach do opalania. W tym przypadku wykorzystuje się zawartość kumaryn, które mają zdolność do absorbowania światła ultrafioletowego.

Ziele kocanki piaskowej może być także doskonałym środkiem na blizny, siniaki i krosty ze względu na swoje właściwości wygładzające, nawilżające, przeciwtrądzikowe, przeciwstarzeniowe, antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe. Jej kwiatostany w naturalny sposób mogą wspierać regenerację naskórka, a tym samym opóźniać procesy starzenia.

Kocanka piaskowa – przeciwwskazania 

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania kocanki piaskowej jest kamica dróg żółciowych. Związki zawarte w tym surowcu dają efekt rozkurczania mięśni gładkich, co może powodować, że złogi wapniowe zaczną się przesuwać. To z kolei może skutkować bólem w nadbrzuszu, kolką żółciową i stanami zapalnymi.

Oprócz tego kocanki piaskowej nie powinny stosować osoby uczulone na inne rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae), a także kobiety ciężarne oraz karmiące piersią, dla których przetwory zawierające kwiatostan kocanek są przeciwwskazane.

Kocanka piaskowa jest przykładem rośliny, która może pomóc nam w przeróżnych dolegliwościach. Choć kwiaty kocanki znane są już od wieków w medycynie ludowej jako środek moczopędny i przeciwreumatyczny, to dopiero współczesne badania określają jej właściwe zastosowanie, czyli wspomaganie leczenia w stanach skurczowych i zapalnych dróg żółciowych, a także wątroby i jelit.

Przeczytaj również:
Jagody acai – jak wpływają na nasze zdrowie?

Data aktualizacji: 17.09.2022 r.


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Czinner E., Kery A., Hagymasi K., Blazovics A., Lugasi A., Szoke E., Lemberkovics.E, Biologically active compounds of Helichrysum arenarium (L.) Moench, Europen Journal of drug metabolism and pharmacokinetics, 1999. 
  2. Pljevljakusić D., Bigović D., Janković T., Jelacić S., Savikin K., Sandy Everlasting (Helichrysum arenarium (L.) Moench): Botanical, Chemical and Biological Propertiesi, Friontiers in plant science, 2018. 
  3. Babota M., Mocan A., Vlase L., Crisan O., Lelciu I., Gheldiu A., Phytochemical Analysis, Antioxidant and Antimicrobial Activities of Helichrysum arenarium (L.) Moench and Antennaria dioica (L.) Gaertn. Flowers, Molecules, 2018. 
  4. Różański H., Kocanki jeszcze kwitną. Helichrysum (Flos Helichrysi = Flores Stoechados) w fitoterapii. 
  1. 8 lutego 2023, 10:49
    Elżbieta

    Artykul przygotowany przejrzyście,zrozumiale,zwięźle za co serdecznie dziękuję

    1. 8 lutego 2023, 12:57
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Bardzo nam miło 🙂 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę