Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
1

Czy o krwi wiemy już wszystko? Odkrycie wolnych mitochondriów w osoczu

Słuchaj artykułu

W 119 lat po opublikowaniu pierwszego atlasu hematologicznego, gdy myślano, że o składnikach krwi wiadomo już wszystko, pojawiła się informacja o kolejnym elemencie. Informacja byłaby mniej spektakularna, gdyby chodziło o nieznane dotąd niewielkie białko, obecne w niewielkich ilościach. Ale odkrycie dotyczy struktur, obserwowanych pod mikroskopem od dekad i to w niebagatelnych ilościach. 

Czy o krwi wiemy już wszystko? Odkrycie wolnych mitochondriów w osoczu

Naukowcy z Uniwersytetu w Montpellier oraz Montpellier Cancer Research Institute (IRCM), wykorzystali wcześniej odkryte informacje o wysokiej zawartości mitochondrialnego DNA we krwi zdrowych ludzi (około 50 tysięcy razy wyższą niż DNA jądrowego). 


Na zaburzenia poziomu żelaza
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Próby odnalezienia przyczyny obecności tak dużej ilości DNA mitochondrialnego w osoczu wykazały, że we krwi obecne jest średnio 3,7 miliona wolno pływających mitochondriów na każdy mililitr. Organelle te (tak nazywa się struktury budujące komórki), są obecne w niemal każdej komórce człowieka, gdzie odpowiadają za produkcję energii w procesie tzw. oddychania tlenowego. 

Naukowcy na ten moment nie potrafią wyjaśnić, jakie znaczenie ma obecność odkrytych struktur w osoczu, jednak prawdopodobnie uczestniczą one w komunikacji międzykomórkowej bądź procesach zapalnych. 

Odkrycie może mieć duży wpływ na diagnostykę różnych chorób, ich monitorowanie oraz sposób terapii, bowiem stężenie niemal każdej obecnej we krwi substancji, komórek lub ich elementów zmienia się w różnych procesach patologicznych, co ułatwia określenie choroby i jej leczenie. 

Przeczytaj również:
Krew i jej składniki


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

https://presse.inserm.fr/en/a-new-blood-component-revealed/37905/ 

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę