Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Pomysł na prezent 3
X - Niezbędnik zimowy
x - Aurovitas ApoD3
X - Aurovitas LipiForma 3
X - Dermaprofi Cutis
X - Zimowe nowości
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Kalendarz adwentowy 2023
2

Czy preparat TUDCA wspiera regenerację wątroby?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Damiana
Czy warto przyjmować preparat TUDCA? Podobno to jakieś świetne tabletki na wątrobę.

TUDCA, czyli kwas tauroursodeoksycholowy to kompleks tauryny z kwasem ursodeoksycholowym. Jest on jednym z hydrofilowych kwasów żółciowych produkowanych przez wątrobę.  

Kwas tauroursodeoksycholowy od lat był badany pod kątem różnych właściwości prozdrowotnych. Już pod koniec XX wieku naukowcy zaczęli analizować, czy analogicznie do kwasu ursodeoksycholowego także TUDCA może być lekiem stosowanym w różnych stadiach niewydolności wątroby. 

Liczne analizy sugerowały efektywność kwasu taurodeoksycholowego w zaburzeniach wątrobowo-żółciowych, jednak badania kliniczne nie potwierdziły pełnej skuteczności u pacjentów z takimi dolegliwościami. 

Badacze udowodnili jednak, że ten związek hamuje apoptozę (śmierć komórek) i redukuje stres retikulum endoplazmatycznego. Wykazuje tym samym aktywność cytoprotekcyjną. To z tego względu naukowcy zainteresowali się także innymi potencjalnymi zastosowaniami TUDCA. Okazało się, że może być pomocny w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych (choroba Alzheimera, Parkinsona czy Huntingtona), zaburzeń siatkówki, cukrzycy, otyłości czy chorób układu krążenia. W 2017 na mocy rozporządzenia Komisja Europejska dopuściła stosowanie kwasu tauroursodeoksycholowego jako leku sierocego w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego. Wszystkie pozostałe ewentualne wskazania są w dalszym ciągu szeroko analizowane. 

Suplementy diety zawierające kwas taurodeoksycholowy są na ten moment dostępne wyłącznie w obrocie pozaaptecznym. Reklamowane jako tabletki na regenerację wątroby wprowadzają potencjalnych odbiorców w błąd.  

Z założenia suplementy diety nie wykazują jakichkolwiek właściwości leczniczych, a ich rolą jest uzupełnienie diety w brakujące składniki.   

Przeczytaj również:
Jak zregenerować wątrobę?


Preparaty wspierające pracę wątroby
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę