Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Mikołajki 2023
X - Projekt mama 5
X - Adamed Hialeye
X - Aurovitas Fosydyna
X - Makijaż i demakijaż
X - Porządek w domu
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Aurovitas Tributron
14

Dermatillomania. Niszczy nie tylko skórę!

Słuchaj artykułu

Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu podrapać się po skórze. Dzieci często rozdrapują rany, a dorośli nie mogą oprzeć się pokusie podrapania miejsca po ukąszeniu komara. Jednak są osoby, u których czynność drapania i skubania skóry nosi znamiona zaburzenia i prowadzi do przykrych konsekwencji zdrowotnych, emocjonalnych i społecznych. Dermatillomania to zaburzenie, które nie powinno być bagatelizowane. Kiedy zwrócić się po pomoc?

Dermatillomania. Niszczy nie tylko skórę!

Dermatillomania – co to jest?

Dermatillomania, zwana także patologicznym skubaniem skóry, to zaburzenie natury psychicznej. Polega ono na powtarzających się w czasie epizodach uszkadzania skóry poprzez jej skubanie, drapanie, pocieranie, kłucie, dłubanie czy szczypanie. 

Czynności te nabierają często charakteru rytuałów ze względu na: 

 • powtarzalność,  
 • wybór konkretnych miejsc, np. u jednej osoby będzie to twarz, u innej skóra głowy, 
 • określone sytuacje i nastroje towarzyszące epizodom skubania, np. skubanie skóry w trakcie wykonywania czynności wymagających skupienia (nauka), podczas odpoczynku (oglądanie telewizji) lub w sytuacji doświadczania stresu i negatywnych emocji (po kłótni, przed sprawdzianem).

Preparaty na rany i blizny
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Dermatillomania może przybierać wiele postaci: 

 • rozdrapywanie zmian trądzikowych na twarzy, 
 • dłubanie/ drapanie skóry głowy, 
 • skubanie skóry brwi, 
 • obgryzanie skórek paznokci, 
 • pocieranie ukąszeń owadów, 
 • dłubanie gojących się ran/ rozdrapywanie strupów (powstałych na skutek wcześniejszego drapania zdrowych miejsc). 

Dermatillomania prowadzi do uszkodzenia skóry, która wcześniej była zdrowa. Nie można jej stwierdzić u osoby, u której występują schorzenia dermatologiczne.  

W przebiegu dermatillomanii skóra ulega uszkodzeniu, ponieważ epizody skubania pojawiają się bardzo często lub samą czynność wykonujemy bardzo intensywnie.

Dermatillomania i pogłębianie się problemów skórnych może prowadzić do pogorszenia jakości życia. Osoby cierpiące na to zaburzenie mogą rezygnować ze spotkań towarzyskich, zaniedbywać obowiązki zawodowe, stracić zadowolenie z własnego ciała i podważać własną atrakcyjność fizyczną. To z kolei może prowadzić do zaniżonej samooceny, a także obniżonego nastroju. 

Dermatillomania – rodzaje

Impulsywna

Pacjent skubie skórę zupełnie nieświadomie i automatycznie. W ten sposób pozbywa się napięcia i odczuwa ulgę. Nie próbuje jednak przestać skubać. Może nawet nie zdawać sobie sprawy, że wykonuje taką czynność. Impulsywna dermatillomania często występuje u osób, które uszkadzają skórę podczas wykonywania czynności wymagających skupienia lub w ramach relaksu.

Kompulsywna

Pacjent zdaje sobie sprawę z tego, że skubie skórę i może ją uszkodzić. Bezskutecznie próbuje przerwać tę czynność. Pojawiają się u niego natrętne myśli na temat skóry i jej wyglądu, które powodują lęk, napięcie i stres, a uszkadzanie skóry redukuje to napięcie i przykre emocje. Zachodzi tutaj mechanizm błędnego koła – po zaangażowaniu się w kompulsyjne drapanie zanika napięcie i negatywne emocje, ale tylko na chwilę. Epizod drapania znowu kończy się uszkodzeniem skóry, które z kolei powoduje falę poczucia winy, wstydu itp.  

Dermatillomania – przyczyny 

Dermatillomania może pojawić się u osób w każdym wieku. Najczęściej jednak rozpoznaje się ją u pacjentów w wieku 12-16 i 30-40 lat. Współczesna literatura nie wskazuje jej dokładnej przyczyny.

Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń psychicznych na jej występowanie wpływają czynniki biologiczne i środowiskowe:

 • predyspozycje genetyczne – jeśli w rodzinie pacjenta występuje dermatillomania, jest on w grupie ryzyka rozwoju tego zaburzenia. Dermatillomanii mogą sprzyjać również inne zaburzenia psychiczne, ponieważ jest ona często następstwem zaburzeń nastroju czy zaburzeń lękowych;
 • zmiany hormonalne – u kobiet objawy nasilają się tuż przed lub w trakcie miesiączki;
 • traumatyczne doświadczenia życiowe, np. śmierć bliskiej osoby, rozwód, zmiana pracy, uzależnienie od alkoholu bliskiego członka rodziny. 

Dermatillomania – objawy

Dermatillomania nie została ujęta w klasyfikacjach medycznych jako odrębne zaburzenie. Zaliczana jest do grupy zaburzeń nawyków i popędów niezaklasyfikowanych nigdzie indziej. Pojawiają się w niej zachowania powtarzające się w czasie, które nie podlegają kontroli angażującej się w niej osoby. Występują one bez uzasadnionej przyczyny (motywacji) i prowadzą do przykrych następstw (np. uszkodzenia ciała czy problemów w relacjach interpersonalnych i zawodowych).

Do tej grupy zaburzeń, oprócz patologicznego skubania skóry, należą także:  

 • trichotillomania (kompulsywne wyrywanie włosów),  
 • kleptomania (chory nie może powstrzymać się od kradzieży),  
 • piromania (kompulsywna chęć podpalania). 

Niektórzy specjaliści proponują, aby dermatillomanie, trichotillomanie, obgryzanie paznokci, warg i policzków zaliczyć do osobnej kategorii – zachowań repetytywnych dotyczących ciała.

Wszystkie powyższe zaburzenia i ich objawy łączy skupienie na ciele oraz podobny mechanizm rozwoju:

 • Osoba cierpiąca na dermatillomanię powtarza epizody skubania, drapania, dłubania, pocierania lub kłucia skóry powodujące jej uszkodzenie. Może podejmować tę czynność za pomocą dłoni/paznokci lub narzędzi, np. pęsety, pilniczka, noża. Brudne dłonie i narzędzia mogą z kolei powodować dodatkowe zakażenie ran. Epizody skubania mogą pojawiać się nawet kilka razy dziennie i trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. 
 • Pacjent próbuje zaprzestać lub zmniejszyć intensywność tych czynności – niestety bez trwałych rezultatów.
 • Następuje pogorszenie funkcjonowania psychospołecznego. Na skutek zmian i uszkodzeń powstałych poprzez skubanie skóry może pojawić się dyskomfort, obniżenie nastroju, niezadowolenie z własnego wyglądu i obawa przed reakcją osób z otoczenia na poranioną skórę. Chory może zacząć izolować się od innych – odwoływać spotkań ze znajomymi i rodziną, unikać pracy lub szkoły. 
 • Skubanie skóry nie wynika z chorób somatycznych ani nadużywania substancji psychoaktywnych. 
 • Objawów dermatillomanii nie można tłumaczyć innym zaburzeniem psychicznym. Dermatillomania może współwystępować z innymi zaburzeniami psychicznymi. Nie powinna być jednak diagnozowana, gdy istnieje ryzyko, że objawy bardziej odpowiadają obrazowi klinicznemu np. schizofrenii.
 • Przed podjęciem czynności napięcie u chorego narasta. W trakcie skubania i tuż po nim pacjent odczuwa przyjemność. Po epizodach skubania i uszkodzenia skóry pojawia się jednak poczucie winy i wstydu.

Dermatillomania – jak rozpoznać to schorzenie?

Badania wskazują, że łagodne formy tego zaburzenia nieprowadzące do znacznego uszkodzenia skóry występują stosunkowo często, szczególnie w grupie młodzieży i studentów.

Dermatillomanię z nasilonymi objawami, w tym ze znacznym uszkodzeniem skóry, objawami stresu, pogorszeniem funkcjonowania psychospołecznego i zaburzeniami współwystępującymi, obserwuje się u około 0,2% populacji.  

Patologiczne skubanie skóry występuje zdecydowanie częściej wśród kobiet. Zgłaszają one dodatkowo większe nasilenie objawów i liczniejsze uszkodzenia skóry. Częściej niż mężczyźni deklarują również, że dermatillomania i jej objawy utrudniają im codzienne funkcjonowanie.

Nie ma fizykalnego badania stwierdzającego to zaburzenie. Aby je rozpoznać, lekarz musi przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad. Opis objawów, ich częstotliwości i nasilenia może jednak nie być obiektywna. Pacjent może nie wszystko dokładnie pamiętać i zniekształcać pewne informacje. Jest to szczególnie widoczne w badaniach kwestionariuszowych prowadzonych na populacji, które polegają przede wszystkim na samoopisie.

Dermatillomania – leczenie 

Aby leczenie dermatillomanii było skuteczne, pacjent powinien skorzystać z pomocy lekarza, psychologa i psychoterapeuty. Jeśli dermatillomania współwystępuje z zaburzeniami nastroju, zaburzeniami lękowymi lub innymi schorzeniami natury psychicznej, specjalista może wdrożyć farmakoterapię. Pomoc medyczna i leki są niezbędne także podczas leczenia ran będących następstwem patologicznego uszkadzania skóry. Jeśli dojdzie do zakażenia ran i rozwoju stanu zapalnego, konieczny może być nawet pobyt w szpitalu.

Pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna w postaci psychoterapii poznawczo-behawioralnej oraz terapii akceptacji i zaangażowania (ACT) może przynieść pozytywne efekty, na co wskazują badania naukowe.

Dermatillomania a zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne 

Dermatillomanię zaliczamy do grupy zaburzeń kontroli impulsów. Czasem również traktujemy ją jako zaburzenie ze spektrum zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych ze względu na podobieństwo objawów w przypadku tych schorzeń. W patologicznym skubaniu skóry mogą pojawić się natrętne myśli, uczucie napięcia i wewnętrzny przymus rozpoczęcia i powtarzania czynności drapania lub skubania. Ponadto osoby cierpiące na dermatillomanię są w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Przeczytaj również:
Nietypowe fobie, o których istnieniu mało kto wie


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Prochowicz K., Starowicz A., Dermatillomania. Objawy, przebieg i następstwa patologicznego skubania skór, Neuropsychiatria i Neuropsychologia, 7(4), 197–205, 2012.
 • Malayala S., Rehman H., Vasireddy D., Dermatillomania: A Case Report and Literature Review, Cureus, 13(1), 197–205, 2021. 
 • https://centrum-poznawcze.pl/dermatillomania-czyli-patologiczne-skubanie-skory-informacje-podstawowe/. 
 • https://www.hellozdrowie.pl/dermatillomania-czyli-patologiczne-skubanie-skory-u-kazdej-osoby-moze-miec-inne-przyczyny-i-podloze/.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 1 sierpnia 2023, 23:43
  Lukasz

  Bardzo dobry artykuł.Mam 30kilka lat i kiedy się to u mnie zaczęło nawet nikt nie potrafił tego nazwać.Dodam ze obojętnie jakby był napisany to nie oddaje chociaż cząstki tego co się dzieje chorym na takie zaburzenia.ja to mam od kiedy pamietam ale ostatnie lata są straszne mam rany z przed 4 lat które ciagle rozdrapuje a w tych miejscach stwardnienia narośle…które nadal tyle lat całkowicie bez kontroli nad tym rozdrapuje…próbowałem maści leków itd i nic nie pomaga

 2. 10 listopada 2023, 01:04
  Zofia

  Bardzo fajny artykuł. Nie umiałam nazwać tego co się ze mną dzieje. Zaczęłam szukać w internecie i znalazłam to….
  Jak to wszystko czytałam to się popłakałam, bo nawet nie miałam takiej świadomości. Dodam jeszcze, że mam 15 lat i pamiętam jak moim rodzicom się to nie podobało ,mówili żebym przestała ale ne potrafię… i to jest najgorsze i przykre.

  1. 10 listopada 2023, 09:23
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Dziękujemy za komentarz. Warto porozmawiać z rodzicami o tym zaburzeniu, pokazać im np. ten artykuł napisany przez specjalistkę. Pomoc psychoterapeuty może być bardzo pomocna.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę