Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
2

Dieta nisko- czy wysokowęglowodanowa – która z nich lepiej odchudza?

Słuchaj artykułu

Dane przedstawione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wykazały, że częstość występowania otyłości na całym świecie uległa potrojeniu w ostatnich kilku dekadach. Miliony ludzi na świecie próbuje schudnąć, często dokonując radykalnych zmian w swojej diecie, w tym wykorzystując modne diety (np. niskowęglowodanowe i ketogeniczne), które są szeroko promowane przez środki masowego przekazu.

Dieta nisko- czy wysokowęglowodanowa – która z nich lepiej odchudza?

Co sprawia, że diety niskowęglowodanowe i ketogeniczne są dzisiaj tak popularne? 

Diety niskowęglowodanowe i ketogeniczne, w których węglowodany zastępuje się większym spożyciem tłuszczu i białka są popularną w dzisiejszych czasach opcją odchudzania, w porównaniu z tradycyjną zbilansowaną dietą z przewagą węglowodanów (45-65% udziału kalorii) oraz umiarkowaną zawartością tłuszczu (20-35% całodziennego udziału energii).


Produkty wspomagające odchudzanie
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Diety niskowęglowodanowe mogą być świetnym sposobem na utratę nadmiernej tkanki tłuszczowej, na co wskazują wyniki wielu dobrze zaprojektowanych badań z ostatnich kilku lat. Jednak należy podkreślić, że głównym czynnikiem odpowiedzialnym za ubytek masy ciała jest deficyt kaloryczny, a nie unikanie węglowodanów w diecie

Aktualna popularność diet niskowęglowodanowych, w tym ketogenicznej wynika z faktu, iż taki sposób odżywiania sprzyja długotrwałemu zachowaniu sytości (wysoka podaż białka) i kontroli spożycia kalorii w diecie (lista pokarmów, których nie można jeść), jak również często łagodzi szeroko rozpowszechnione w społeczeństwie objawy jelitowe (brak owoców, warzyw skrobiowych, produktów zbożowych i roślin strączkowych).

Ponadto, diety bardzo niskowęglowodanowe powodują szybki spadek masy ciała w początkowym etapie związany przede wszystkim z całkowitym uszczupleniem zapasów glikogenu w mięśniach i wątrobie oraz zwiększeniem wydalania wody, co motywuje do dalszego przestrzegania zaleceń. 

Zmiany związane z przestrzeganiem diety niskowęglowodanowej w porównaniu z dietą o wysokiej zawartości węglowodanów 

  • Większy spadek masy ciała (średnio o 1,3 kg), 
  • Większa redukcja trójglicerydów (przeciętnie o 0,10 mmol/l), 
  • Większy wzrost lipoprotein o dużej gęstości HDL – tzw. „dobrego cholesterolu” (średnio o 0,05 mmol/l), 
  • Większy wzrost cholesterolu całkowitego (przeciętnie o 0,10 mmol/l), 
  • Większy wzrost lipoprotein o małej gęstości LDL – tzw. „złego cholesterolu” (średnio o 0,07 mmol/l), 
  • Podobny wpływ na wartość skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego (zmniejszenie odpowiednio o 5,14 mmHg i 3,21 mmHg). 

Z aktualnych badań wynika zatem, że diety niskowęglowodanowe mogą skutecznie zmniejszać masę ciała, wartość skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego krwi oraz poprawiać poszczególne parametry lipidogramu, takie jak cholesterol frakcji HDL oraz trójglicerydy. Należy to jednak zrównoważyć z potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi podwyższonego poziomu cholesterolu całkowitego i lipoprotein frakcji LDL w perspektywie długoterminowej. Ten niesprzyjający wpływ diety niskowęglowodanowej i ketogenicznej na niektóre parametry lipidogramu wynika z wysokiej częstotliwości spożycia takich pokarmów jak choćby tłusty nabiał i mięso. 

W jaki sposób zminimalizować niekorzystny wpływ diety niskowęglowodanowej na profil lipidowy krwi? 

Doskonałym rozwiązaniem dla entuzjastów bardzo niskowęglowodanowej diety ketogenicznej (do 50 g węglowodanów na dobę) jest wariant śródziemnomorski, który charakteryzuje się względnie niską zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu pokarmowego. W zamian za to oferuje dużą ilość bardzo zdrowych jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (tj. alfa-linolenowego – ALA i linolowego – LA) oraz niezwykle cenionych kwasów EPA (eikozapentaenowego) i DHA (dokozaheksaenowego) z rodziny omega-3. 

Oznacza to, że głównym źródłem tłuszczu w śródziemnomorskim wariancie bardzo niskowęglowodanowej diety ketogenicznej są pokarmy pochodzenia roślinnego, takie jak: 

  • oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, 
  • olej rzepakowy, 
  • orzechy, 
  • migdały, 
  • nasiona i pestki,  
  • awokado, 
  • pasta sezamowa (tahini), 
  • masło orzechowe, 
  • oliwki. 

Ten sposób odżywiania, oprócz redukcji masy ciała, zmniejszenia obwodu talii i wartości ciśnienia tętniczego krwi, korzystnie wpływa na stężenie glukozy, cholesterolu całkowitego, lipoprotein frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów w surowicy krwi. Odżywiając się w ten sposób, redukuje się znacznie ryzyko wystąpienia dyslipidemii (tj. podwyższonego poziomu lipidów we krwi) i co za tym idzie chorób układu sercowo-naczyniowego. 

Przeczytaj również:
Kwas CLA – czy faktycznie skutecznie wpływa na odchudzanie?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. Chawla S., Tessarolo Silva F., Amaral Medeiros S., et al., The Effect of Low-Fat and Low-Carbohydrate Diets on Weight Loss and Lipid Levels: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2020 Dec 9;12(12):3774. 
  2. Ge L., Sadeghirad B., Ball G.D.C., et al.: Comparison of dietary macronutrient patterns of 14 popular named dietary programmes for weight and cardiovascular risk factor reduction in adults: systematic review and network meta-analysis of randomised trials. BMJ. 2020 Apr 1;369:m696. 
  3. Mansoor N., Vinknes K.J., Veierød M.B., et al., Effects of low-carbohydrate diets v. low-fat diets on body weight and cardiovascular risk factors: a meta-analysis of randomised controlled trials. Br J Nutr. 2016 Feb 14;115(3):466-79.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę