Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
1

Farmakoterapia w zespołach otępiennych

Słuchaj artykułu

Zespołem otępiennym nazywamy zbiór neurologicznych objawów wywołanych uszkodzeniem struktur mózgowych. Należą do nich deficyty w zakresie pamięci, mowy, praksji (wykonywanie ruchów celowych), gnozji (rozpoznawanie przedmiotów i ludzi) oraz funkcji wykonawczych. Mimo zaawansowanych badań, nie udało się wynaleźć leku zatrzymującego przebieg choroby. Farmakoterapia obejmuje spowolnienie postępujących zmian, zmniejszenie ich nasilenia oraz leczenie objawów współwystępujących, np. depresyjnych.

Farmakoterapia w zespołach otępiennych

Stosowanie inhibitorów cholinesteraz w otępieniach 

Acetylocholina to ważny neuroprzekaźnik dla procesów umysłowych. Wpływa na procesy pamięciowe, utrzymywanie koncentracji, utrzymuje organizm w stanie czuwania. Jest ważną cząsteczką w inicjowaniu ruchu przekazuje informacje, które mięśnie mają się skurczyć, a które rozkurczyć. Jest istotna dla pracy serca, jelit i rozmaitych gruczołów. 

Badania wskazują, że w chorobie Alzheimera, Parkinsona czy w otępieniu z ciałami Lewy’ego neurony syntezujące i uwalniające acetylocholinę ulegają stopniowej degradacji. Inhibitory cholinesterazy mają więc na celu hamowanie rozkładu acetylocholiny  dzięki czemu pozostaje ona w synapsach dłużej, a przekaźnictwo neuronalne odbywa się sprawniej. 

W Polsce stosowane są dwa leki z tej kategorii – rywastygmina i donepezyl. Ich skuteczność jest podobna, ale bywają różnie przyswajane przez pacjentów. W przypadku nieskuteczności jednego z nich zaleca się zastosowanie drugiego. Spowalniają postępującą demencję u pacjentów z lekkim i umiarkowanym otępieniem. Początkowo ich stosowanie może wiązać się z zawrotami głowy, dyskomfortem w jamie brzusznej, biegunkami i wymiotami, jednak objawy te zwykle ustępują po kilku dniach.  


Zdrowie i równowaga psychiczna
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Stosowanie memantyny w otępieniach 

Kwas glutaminowy to kolejny ważny neuroprzekaźnik dla procesów poznawczych. Na skutek stresu oksydacyjnego (gdy nie są neutralizowane wolne rodniki), uszkodzeń neuronów i stanu zapalnego w układzie nerwowym dochodzi do jego nadprodukcji. Memantyna może regulować nadmierne wydzielanie kwasu glutaminowego, tym samym spowalniając rozwój choroby otępiennej. Memantynę stosuje się w otępieniach o nasileniu umiarkowanym i ciężkim, często w skojarzeniu z inhibitorami cholinesteraz dla możliwie najlepszych efektów. Jest to substancja najczęściej dobrze tolerowana, a działania niepożądane występują stosunkowo rzadko.  

Leczenie objawów współwystępujących z otępieniem 

Otępienie to więcej niż zapominalstwo. Terminem BPSD (behawioralne i psychologiczne symptomy demencji) określa się zbiorczo współwystępujące z otępieniem objawy takie jak:  

  • pobudzenie,  
  • apatia,  
  • depresja,  
  • psychoza,  
  • agresja,  
  • zaburzenia snu,  
  • zagubienie,  
  • nieadekwatne i dziwaczne zachowania.  

Są one często przyczyną hospitalizacji pacjentów i całodobowej opieki. Aby temu zapobiec, stosuje się leki: 

  • przeciwdepresyjne (np. sertralina, escitalopram, fluoksetyna); 
  • przeciwlękowe (np. benzodiazepiny. Ich stosowanie powinno być krótkotrwałe oraz zawsze poprzedzone dokładnym wywiadem i badaniami. Wymiennie z benzodiazepinami stosuje się buspiron, trazodon, a przypadku zaburzeń snu hydroksyzynę). 

Mimo dużego rozpowszechnienia omamów i urojeń w otępieniach leki przeciwpsychotyczne nie są dopuszczone w leczeniu BPSD wykazują wiele działań niepożądanych i zazwyczaj jeszcze bardziej obniżają zdolności umysłowe pacjentów. W przypadku sytuacji kryzysowej, np. intensywnego pobudzenia i agresji, dopuszcza się stosowanie neuroleptyków (risperidonu i tiaprydu), jednak w możliwie małej dawce i możliwie krótko.  

Przeczytaj również:
Ocena stanu psychicznego – na czym polega?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Felbecker A., Limmroth V., Tettenborn B. (red.), Choroby otępienne, Wrocław: Edra Urban & Partner, 2020. 
  2. Jarema M. (red.), Otępienia i organiczne zaburzenia psychiczne. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018. 
  3. Koller G., Preuss U., Wong J., Przegląd metod leczenia behawioralnych i psychologicznych symptomów otępienia (BPSD). Psychiatria Polska 2016, 50(4): 679-715. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę