Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
2

Gorączka Oropouche. Jak objawia się zakażenie tym wirusem?

Słuchaj artykułu

Gorączka Oropouche to choroba wywoływana przez wirus o tej samej nazwie. Po raz pierwszy wirus Oropouche (OROV) został zidentyfikowany na Trynidadzie i Tobago podczas epidemii gorączki. Od tego czasu jego obecność została potwierdzona także w krajach Południowej i Centralnej Ameryki, w tym w Brazylii, Peru, Panamie. Od początku 2024 r. do lipca potwierdzono ponad 8 tysięcy przypadków choroby w obu Amerykach. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Gorączka Oropouche. Jak objawia się zakażenie tym wirusem?

Wirus Oropouche – jak można się zarazić? 

Wirus OROV przenosi się na ludzi poprzez ukąszenie zakażonych meszek z rodzaju Culicoides paraensis. Meszki z tego rodzaju występują w krajach obu Ameryk, ale nie są spotykane w Europie. Chorobę mogą przenosić także niektóre rodzaje komarów żyjących w rejonie, gdzie dochodzi do zakażeń OROV. Nie jest jednak wiadome, czy meszki i komary występujące na terenie Europy mogą przenosić wirusa. W związku z tym Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) stwierdziło, że ryzyko zarażenia wirusem na terenie Europy jest niskie.  

Do tej pory nie odnotowano przypadku przeniesienia gorączki Oropouche z człowieka na człowieka. Istnieją jednak dane, które sugerują, że wirus OROV może zostać przeniesiony w trakcie ciąży z matki na płód.  

Gorączka Oropouche – objawy choroby 

Do objawów zakażenia wirusem Oropouche zaliczamy: 

  • gorączkę, 
  • ból głowy, 
  • bóle mięśni i stawów
  • wymioty, 
  • nudności. 

Zgłaszano także przypadki krwotoków i objawów neurologicznych. Ciekawostką jest fakt, że po wyzdrowieniu u około 60% pacjentów objawy mogą powrócić po 1-2 tygodniach od ustąpienia. Objawy choroby pojawiają się zazwyczaj od 4 do 8 dni od ukąszenia meszki. Sama choroba trwa 3-6 dni.  

Gorączka Oropouche ma zazwyczaj łagodny lub umiarkowany przebieg, a rokowania są dobre. Rzadko zdarzają się przypadki śmierci po zakażeniu wirusem OROV. Dotychczas zmarły dwie osoby w brazylijskim stanie Bahia.

Gorączka Oropouche a ciąża 

Najnowsze dane wskazują, że zakażenie wirusem Oropouche w ciąży może doprowadzić do poronienia, problemów rozwojowych i deformacji płodu.  

Jeśli jesteś w ciąży i planujesz podróż w rejony, gdzie występuje choroba, zachowaj szczególne środki ostrożności. Dodatkowo warto przeanalizować ryzyko wyjazdu w te rejony świata, ponieważ istnieje także ryzyko zarażenia wirusem Zika. 

Wirus Oropouche w Europie 

Dotychczas odnotowano kilkanaście przypadków gorączki Oropouche w: 

  • Hiszpanii, 
  • Włoszech, 
  • Niemczech. 

Osoby zakażone wirusem OROV podróżowały wcześniej na Kubę i do Brazylii. Według ECDC ryzyko zakażenia wirusem przez osoby podróżujące do krajów Ameryki Południowej, Środkowej oraz na Karaiby jest umiarkowane. Ryzyko to wzrasta jednak w przypadku podróży do Brazylii, szczególnie w rejonie Amazonii.  

Jeśli masz objawy gorączki wywołanej wirusem Oropouche, zgłoś się do najbliższej placówki medycznej.  

Ważne jest rozróżnienie infekcji za pomocą odpowiednich testów laboratoryjnych, ponieważ infekcja może przypominać zakażenie dengą, wirusem chikungunya lub wirusem Zika.  

Gorączka Oropouche – leczenie i profilaktyka 

Nie istnieje specyficzne leczenie tej choroby. Możliwe jest wyłącznie łagodzenie objawów. 

Niestety nie istnieje również szczepionka chroniąca przed wirusem Oropouche.  

W czasie podróży po rejonie występowania choroby: 

  • stosuj repelenty zawierające DEET lub ikarydynę, 
  • korzystaj z moskitier i odzieży ochronnej (długi rękaw i nogawki), 
  • unikaj miejsc, gdzie gromadzą się meszki i komary, np. zbiorników wody stojącej. 

Jeśli planujesz podróż do krajów Ameryki Południowej, Środkowej czy na Karaiby, wybierz hotel z odpowiednio zabezpieczonymi oknami lub klimatyzacją.  


Preparaty przeciw komarom
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Oropouche virus disease cases imported into the European Union, Sztokholm, 2024. 
  • Zhang Y. i in., Oropouche virus: A neglected global arboviral threat Virus Research, 2024.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę