Gorączka poszczepienna. Jak sobie z nią poradzić?
Gorączka to dość często występujący objaw po szczepieniu. Zazwyczaj nie jest dla nas groźna, jednakże warto znać zasady postępowania, jeśli wystąpi. Kiedy warto sięgnąć po preparat przeciwgorączkowy i czy każdy z nich będzie dla nas odpowiedni?
Czy gorączka po szczepieniu musi się pojawić?
Gorączka poszczepienna to bardzo częsty objaw, jednakże nie występuje zawsze i u każdego. W dużej mierze wpływ na to zjawisko ma rodzaj i typ przyjętej szczepionki. Wystąpienie gorączki jest kwestią indywidualną i nie ma sztywnie ustalonej reguły, po której szczepionce się pojawia. Dlatego też warto wiedzieć, jak zachować się w sytuacji wystąpienia gorączki.
Dlaczego po szczepieniu może pojawić się gorączka?
Gorączka po szczepieniu jest skutkiem reakcji układu odpornościowego na podany podczas szczepienia antygen. Antygeny mają na celu wywołanie reakcji immunologicznej, która to prowadzi do wytworzenia przeciwciał, a także komórek pamięci. Dzięki temu nasz organizm po ponownym kontakcie z antygenem szybko go rozpoznaje. Podwyższona temperatura ciała następuje zwykle w ciągu pierwszej doby po szczepieniu i może trwać do 2-3 dni. W przypadku szczepionek żywych, takich jak szczepionka przeciwko odrze, śwince oraz różyczce reakcja poszczepienna w postaci gorączki może pojawić się nawet do 2 tygodni po szczepieniu.
Czy powinniśmy się obawiać gorączki po szczepieniu?
Jeżeli gorączka po szczepieniu trwa do 3 dni, a także nie jest bardzo wysoka, nie musisz przesadnie martwić się o swoje zdrowie. Taka gorączka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i uznawana jest za naturalną reakcję organizmu na podany antygen. W przypadku gdy gorączka trwa dłużej niż 3 dni oraz jest wysoka, skonsultuj się z lekarzem. Najczęściej mamy do czynienia z łagodną postacią gorączki, która sama przemija, i nie ma konieczności porady lekarskiej. Należy jednak mieć na uwadze czas trwania objawu, ponieważ zbyt długo trwająca gorączka negatywnie wpływa na zdrowie. Spotykamy się z przypadkami reakcji uczuleniowych lub jednoczesnego zakażenia innym patogenem, który to może wywołać długotrwałą, wysoką i niebezpieczną gorączkę. W związku z tym podstawą jest monitorowanie temperatury oraz czasu trwania gorączki po szczepieniu.
Chociaż umiarkowana gorączka po szczepieniu nie stanowi zagrożenia zdrowia, zadbaj o siebie w tym czasie. Przede wszystkim pij dużo płynów, by zapobiegać odwodnieniu. Korzystnie działają także proste domowe sposoby, takie jak chłodne okłady.
Jakie leki na gorączkę?
Gorączkę powinniśmy leczyć, gdy temperatura ciała przekracza 38,5°C. Najbezpieczniejszym wyborem będzie paracetamol. Lek ten obniża gorączkę, lecz nie działa przeciwzapalnie, co jest istotnym czynnikiem. Działanie przeciwzapalne leku po szczepieniu nie jest wskazane. Z tego też powodu nie sięgaj po ibuprofen czy inne leki z grupy NLPZ.
- https://www.gov.pl/web/szczepimysie
- Janiec W., Kompendium Farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
- https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175394,goraczka
A ja mam stany podgoraczkowe juz drugi miesiac po szczepionce moderna… I co?
dziś dostałem 2 dawke pfizera i mam 38,6 i rośnie. siedze sam w domu. mam pisac testament puki jeszcze konaktuje? paracetamol nie pomaga :((
Dzień dobry.
Gorączka jest bardzo często występującym działaniem niepożądanym po podaniu szczepienia. Zazwyczaj trwa do 48 godzin. Paracetamol można zastosować w dawce 1000 mg, do 4 razy na dobę, co 4-6 godzin.
Dobry wieczór, wczoraj szczepionka pfizer dzisiaj (po dobie) gorączka (38*) i trochę kaszlu (przeciw grypie 2,5 tyg szczepienie) Czy to może być powiązane (lekarz szczepiacy poinformowany)
Dzień dobry, gorączka może wystąpić po szczepieniu szczepionką Pfizer, jednak kaszel nie jest typowym objawem niepożądanym żadnych z przyjętych szczepionek. Proszę skonsultować się z lekarzem.
Ja tez mam stany Podgora,czkowe juz ponad 2 miesiace
Po szczepieniu trzecią dawką na covid mam 38° potworne dreszcze wszystko mnie boli jak przy grypie,wzięłam juz paracetamol, a teraz polopiryne,minęła ponad godzina i bez zmian,czy mogę wziąć ferwex?Bo mi zaraz głowę rozsadzi
Dzień dobry, ze względu na możliwość przedawkowania substancji czynnej – paracetamolu – nie zalecam wprowadzania kolejnego leku. Jeśli objawy nie ustąpią po upływie 48 godzin, proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym.