Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
10

Hybrydowe pompy insulinowe. Technologia w walce z cukrzycą

Słuchaj artykułu

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych. Złe nawyki, szczególnie żywieniowe, zanieczyszczone środowisko i stres zmniejszają odporność organizmu. Niemniej jednak wraz z rozwojem cywilizacji rozwija się również medycyna i powstają coraz bardziej zaawansowane urządzenia, które pomagają w walce z wieloma chorobami.

Hybrydowe pompy insulinowe. Technologia w walce z cukrzycą

Leczenie cukrzycy typu 1 

Cukrzyca typu 1 to choroba o podłożu autoimmunologicznym, w której trzustka nie wydziela insuliny. Narząd ten jest wyniszczany, ponieważ organizm atakuje sam siebie. 

Jedynym sposobem na kontrolę cukrzycy typu 1 jest podawanie insuliny. Zdrowa trzustka umożliwia ciągły wyrzut insuliny, wysyłając do krwi niewielkie dawki hormonu. U chorych dochodzi do zwiększonego wyrzutu insuliny zawsze po posiłku. 

Pacjent musi dobrać odpowiednią ilość insuliny, obliczając ją na podstawie znajomości potrzeb własnego organizmu oraz bazując na kaloryczności posiłku, który zjada. Musi przewidywać nie tylko spożycie węglowodanów, ale również białek i tłuszczów ze względu na fakt, że insulina wydziela się po posiłku dwuetapowo. Najpierw dochodzi do wyrzutu insuliny, która ma zniwelować szybkie działanie węglowodanów na organizm. Kilka godzin później następuje dodatkowy wyrzut, który rekompensuje wpływ pozostałych składników pożywienia na organizm, tj. białek i tłuszczów. 

Około 100 lat temu człowiek wynalazł insulinę i zastosował w terapii cukrzycy typu 1 insulinę zwierzęcą, a następnie ludzką. Pacjent aplikuje ją przy pomocy zastrzyków, penów lub pomp insulinowych. 


Pomiar glukozy
Zakupy z doradcą Gemini

Czym jest pompa insulinowa? 

Pompa insulinowa to urządzenie, które podaje do organizmu odpowiednio obliczone dawki insuliny bez konieczności wielokrotnego wkłuwania.

Wkłucie do pompy insulinowej zmienia się co około 3 dni i programuje, podając odpowiednie parametry – kiedy oraz w jakich ilościach ma zostać podana insulina. Pompy insulinowe mimo wszystko muszą pozostawać pod stałą kontrolą pacjenta. Dodatkowo musi on regularnie sam kontrolować poziom glukozy we krwi. 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, stworzono hybrydowe pompy insulinowe, których zadaniem jest nie tylko podawanie insuliny, ale również regularny pomiar glukozy we krwi, dzięki czemu urządzenie jest w stanie samodzielnie dobrać odpowiednie dawki hormonu. Są to urządzenia, które imitują działanie zdrowej trzustki. Używa się tutaj insuliny krótkodziałającej, którą zaprogramowana pompa podaje do organizmu w regularnych odstępach czasu w sposób ciągły, zapewniając nieustanny dopływ hormonu.

Dodatkowo do oprogramowania pompy wprowadzamy każdy posiłek, zaznaczając, ile węglowodanów, białek i tłuszczów znajduje się w pożywieniu. Dzięki temu pompa po posiłku wyrzuca odpowiednią ilość hormonu, który niweluje nadmiar glukozy pojawiający się od razu po posiłku. Nadwyżka ta pochodzi z węglowodanów. Po pewnym czasie wydziela się także nadmiar glukozy z trawienia tłuszczu i białek. 

Hybrydowe pompy insulinowe to świetne rozwiązanie dla pacjentów z cukrzycą typu 1, u których insulina musi być podawana wielokrotnie. W przypadku pompy wkłuć jest o wiele mniej, a urządzenie samodzielnie oblicza stężenie insuliny potrzebne do wyrzutu do organizmu. Reaguje zarówno na hiperglikemię, jak i hipoglikemię, która jest równie niebezpieczna. Kiedy wyczuwa zbyt niskie stężenie glukozy, odcina zupełnie podawanie hormonu. 

Zalety hybrydowej pompy insulinowej 

  • Pompa po odczytaniu parametrów organizmu oraz podaniu odpowiednich danych na temat posiłku sama wylicza stężenie potrzebnej insuliny i wydziela hormon do organizmu. 
  • Samodzielnie mierzy ilość glukozy we krwi, dzięki czemu pacjent pozostaje pod stałą kontrolą w kwestii glikemii. 
  • Niwelujemy wielokrotność wkłuć – wkłucie jest zmieniane co kilka dni.
  • Urządzenie reaguje zarówno na niedocukrzenie nocne, jak i na poranny wzrost glikemii. Samodzielnie wyłapuje skoki cukru we krwi i dobiera stężenie hormonu. Jest to bardzo przydatne urządzenie dla rodziców małego cukrzyka. Nie muszą już bać się o stan dziecka w nocy. 
  • Pompy mają zintegrowane aplikacje telefoniczne, na których można ustawiać wszystkie potrzebne parametry. W aplikacji możemy zobaczyć wszystkie pomiary i informacje o zastosowanych dawkach hormonu. Rodzice małych pacjentów mogą zainstalować aplikację w swoim telefonie, dzięki czemu mają jeszcze większą kontrolę nad kuracją. 

Pompa insulinowa – cena

Koszt takiego urządzenia oscyluje w okolicach nawet do 20 tysięcy złotych.

Refundacja przysługuje jedynie osobom poniżej 26. roku życia chorującym na cukrzycę typu 1. Urządzenie mogą bezpłatnie wypożyczyć kobiety z cukrzycą typu 1, które planują ciążę lub są w I trymestrze ciąży. Jest to możliwe dzięki Programowi Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą Typu 1 prowadzonemu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jeśli chcesz wziąć udział w Programie, zgłoś się do jednego z ośrodków uczestniczących w akcji. Listę znajdziesz w internecie na stronie WOŚP.

Niemniej jednak wysoki koszt urządzenia nie zniechęca pacjentów. Możliwości, jakie niesie za sobą hybrydowa pompa insulinowa, rekompensują koszty. Jak relacjonują lekarze, po zastosowaniu takiego urządzenia jakość życia pacjentów znacznie się poprawia, a docelowe wartości glikemii nie tylko są osiągane, ale również utrzymane w długotrwałej remisji. 

Na terapii przy pomocy hybrydowej pompy insulinowej na pewno skorzystają pacjenci, którzy muszą być poddani intensywnej insulinoterapii. Choć urządzenie w tej chwili jest bardzo kosztowne, to warto przeanalizować razem z lekarzem specjalistą jego zakup. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://www.mp.pl/cukrzyca/wywiady/262534,hybrydowe-pompy-insulinowe-nowa-jakosc-prowadzenia-insulinoterapii
  • https://diabetyk24.pl/
  • Otto-Buczkowska E. i in., Nowoczesne metody leczenia i monitorowania cukrzycy typu 1, Endokrynologia Polska, 2008.
  • https://diabetyk24.pl/blog-section/produkty-diabetologiczne/refundacja-pomp-insulinowych-wszystko-co-warto-wiedziec
  1. 3 lutego 2024, 10:35
    Zbigniew

    Oby nowości opisane w artykule weszły jak najszybciej w życie. Sam choruje na cukrzycę 2 stopnia. Pozdrawiam.

    1. 5 lutego 2024, 09:28
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Życzymy dużo zdrowia!

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę