Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
4

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – co warto o nim wiedzieć?

Słuchaj artykułu

Internetowe Konto Pacjenta to przydatna aplikacja, której możesz używać na komputerze lub smartfonie. Umożliwia ona dostęp do ważnych danych dotyczących Twojego zdrowia. Co warto o niej wiedzieć?

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – co warto o nim wiedzieć?

Internetowe Konto Pacjenta – jak założyć? 

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to bezpłatna aplikacja przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia. Dzięki niej możesz uzyskać dostęp do historii leczenia, a także danych dotyczących wystawionych recept czy skierowań. Internetowego Konta Pacjenta nie musisz zakładać, ponieważ ma je założone automatycznie każdy obywatel Polski. By zacząć korzystać z tej usługi, wystarczy się zalogować. Zalogowanie do IKP jest możliwe na kilka sposobów: za pomocą profilu zaufanego, poprzez wybrany bank czy e-dowód. 


Wsparcie zdrowia po COVID-19
Zakupy z doradcą Gemini

Internetowe Konto Pacjenta – korzyści 

  • Dostęp do danych dotyczących wystawionych e-recept, a także statusu ich realizacji (zrealizowana w całości, zrealizowana częściowo). Znajdziesz tam również dawkowanie leków wypisanych na receptach; 
  • Informacje o wizytach lekarskich; 
  • Dostęp do danych dotyczących wszystkich świadczeń i kosztu, jakie poniósł NFZ; 
  • Informacje na temat wystawionych skierowań na badania lub do sanatorium; 
  • Dostęp do informacji o zwolnieniach lekarskich; 
  • Pełne dane dotyczące szczepień przeciwko COVID-19; 
  • Informacje o składkach na ubezpieczenie; 
  • Dane dotyczące wyrobów medycznych, refundowanych przez NFZ. 

Internetowe Konto Pacjenta umożliwia także składanie zamówień e-recepty na leki stosowane przewlekle, zmianę lekarza, pielęgniarki lub położnej czy też upoważnienie osoby bliskiej do dostępu do informacji na temat stanu Twojego zdrowia. Dzięki IKP możesz wysłać wniosek o wyrobienie EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Aplikacja umożliwia pobieranie UCC (Unijnego Certyfikatu COVID) oraz uzyskanie skierowania na bezpłatne badania profilaktyczne. 

Internetowe Konto Pacjenta – jak działa aplikacja? 

Poza internetową wersją aplikacji IKP możesz skorzystać także z wersji przeznaczonej na telefon komórkowy. By uzyskać dostęp do informacji, pobierz aplikację moje IKP. To darmowe narzędzie pozwala sprawdzić wiele informacji na temat zdrowia, a także umożliwia wygodne wykupowanie recept w aptece na podstawie udostępnionych w aplikacji kodów QR.

Pełną listę czynności, które możesz wykonać za pomocą aplikacji znajdziesz poniżej:  

  • odbieranie e-recept i e-skierowań; 
  • sprawdzenie historii recept oraz skierowań, a także danych o realizacji tych dokumentów; 
  • sprawdzenie poprawnego dawkowania leku; 
  • pobieranie kodów QR do recept, dzięki czemu w aptece nie ma konieczności dyktowania numeru pesel oraz kodów PIN do recept. Zastępujemy tę czynność wygodnym skanowaniem kodów; 
  • umówienie się na szczepienie przeciwko COVID-19; 
  • sprawdzenie danych placówki medycznej, w której mamy umówioną wizytę; 
  • sprawdzenie wyniku testu na obecność koronawirusa; 
  • pobieranie UCC – Unijnego Certyfikatu COVID; 
  • wykonanie testu dotyczącego wiedzy o zdrowym odżywianiu; 
  • podglądanie kont i danych osób, które nas do tego upoważniły – na przykład konta dziecka czy małżonka; 
  • udostępnianie danych swoim bliskim, lekarzowi, farmaceucie czy placówkom medycznym; 
  • ustawienie przypomnienia o lekach, które zażywamy na stałe; 
  • korzystanie z krokomierza [3]. 

Po zainstalowaniu aplikacji zaloguj się i nadaj kod PIN, którego będzie używać przy kolejnych logowaniach do IKP. Ponadto istnieje możliwość logowania się do aplikacji mobilnej poprzez odcisk palca czy identyfikację twarzy. 

Internetowe Konto Pacjenta dla dziecka 

Internetowe Konto Pacjenta jest przeznaczone nie tylko dla dorosłych. Autorzy aplikacji przewidzieli również możliwość zarządzania zdrowiem dzieci. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest posiadanie przez dziecko numeru PESEL. By uzyskać ten numer dla dziecka, należy zgłosić narodziny dziecka do USC – Urzędu Stanu Cywilnego. W IKP rodzica w zakładce „Dzieci” powinny znajdować się dane wszystkich dzieci. Omawiane dane dostępne są na koncie tego rodzica, który zgłosił dziecko do ZUS w celu ubezpieczenia. 

Internetowym Kontem Pacjenta w przypadku dzieci zarządzają rodzice. Dziecko nie może założyć IKP na własną rękę ani zalogować się do konta. Nieco zwiększona funkcjonalność następuje w momencie ukończenia 16. roku życia. Wtedy też dziecko traktowane jest jako osoba małoletnia, która ma dostęp do podstawowych informacji na temat swojego zdrowia. Funkcjonalność portalu w tej grupie wiekowej (16-18 r.ż.) jest ograniczona, ale istnieje możliwość zalogowania się do aplikacji. Po przekroczeniu 18. r.ż. następuje nadanie pełnych uprawnień w aplikacji, a rodzic traci dostęp do danych o zdrowiu swojego dziecka.

Pamiętaj o tym, że do zalogowania się na konto konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub konta bankowego. 

Przeczytaj również:
E-recepta – co warto o niej wiedzieć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. https://pacjent.gov.pl/sites/default/files/2021-06/IKP%20instukcja_10.06%20am_4.pdf. 
  2. https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta. 
  3. https://pacjent.gov.pl/krok-6-zainstaluj-aplikacje-mojeikp. 
  4. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/internetowe-konto-pacjenta-dla-dzieci-i-mlodziezy. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę