Jak zrobić mydło?
Mydło było kiedyś wykonywane z tłuszczów zwierzęcych. Dziś im bardziej wegańskie i ekologiczne, tym lepiej. Czy wiesz, jak zrobić mydło samodzielnie w domu?
Standardową metodą otrzymywania mydła w przemyśle jest zmydlanie tłuszczów. Wykorzystuje się do tego procesu tłuszcz pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, a także wodorotlenki sodu i potasu. Wszystkie składniki są gotowane. Formę stałą nadaje mydłu dodatek chlorku sodu. Następnie usuwa się nieprzereagowane składniki i uzupełnia mydło o pożądane dodatki. Bardzo popularne jest np. mydło marsylskie. Jego tradycyjna receptura polegała na zmieszaniu wody z Morza Śródziemnego, oliwy z oliwek i popiołu z roślin morskich.
Jak samodzielnie wykonać mydło?
Mydło w zaciszu domowym możesz przygotować na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest wykorzystanie bazy, czyli np. szarego mydła.
- Zetrzyj 200 g szarego mydła na tarce.
- Wymieszaj z wodą (0,5 szklanki) lub mlekiem (1 szklanka).
- Powstałą mieszankę rozpuść w kąpieli wodnej.
- Do mieszanki dodaj 2-3 łyżki oleju, np. migdałowego lub arganowego, by Twoje mydło miało właściwości nawilżające.
- Aby mydło ładnie pachniało, możesz wykorzystać również olejki eteryczne, np. lawendowy czy cytrusowy. Mydło może mieć również właściwości peelingujące i ujędrniające. Wystarczy, że dodasz do niego mieloną kawę, cynamon lub gruboziarnistą sól. Chcesz zrobić mydło na prezent? Świetnym dodatkiem będą zasuszone kwiaty.
- Gotową masę przelej do wybranej formy, najlepiej silikonowej, z której łatwo będzie wyciągnąć gotowe mydełka. Masa na mydło powinna zastygać przez około 2 godziny.
- Ostatnim etapem jest suszenie. Po wyciągnięciu mydła z formy przykryj je papierem i pozostaw na około dwa tygodnie do całkowitego wyschnięcia.
Jak zrobić mydło w płynie?
- 200 g płatków mydlanych lub szarego mydła zetrzyj na tarce.
- Powstałe wiórki mydlane przesyp do pojemnika i zalej 200 ml zagotowanej wody.
- Całość delikatnie mieszaj do rozpuszczenia.
- Po uzyskaniu płynnej formy dodaj glicerynę roślinną (1 łyżeczkę) oraz resztę wody (około 100 ml).
- Po przestudzeniu mydła dodaj ulubione olejki eteryczne. Mydło w płynie będzie gotowe do użycia po około 2-3 dniach.
Jak przechowywać mydło?
Unikaj zbędnego kontaktu mydła z wodą, która spowoduje jego rozpuszczanie. Nieużywane mydło przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu. Mydło w kostce używane na co dzień przechowuj w mydelniczce, która zapobiega zbieraniu się wody.
Przeczytaj również:
Jak zrobić domowy peeling?
- https://zrobionerecznie.pl/jak-zrobic-mydlo
- https://4szpaki.pl/blog/post/jak-zrobic-domowe-mydlo-w-plynie