Kosmetyka

Sortuj wg

Zabiegi kosmetyczne – rodzaje, porady, wskazówki 

Zabiegi kosmetyczne w ostatnich latach zyskały dużą popularność. Poprawiają one wygląd i kondycję skóry twarzy oraz ciała, pozytywnie wpływając na samopoczucie. Wizyta u kosmetyczki to jeden ze sposobów na wspieranie codziennej pielęgnacji. Na czym polegają zabiegi kosmetyczne i jakie ich rodzaje wykonuje się najczęściej? Czytaj więcej...
Masz pytanie, szukasz porady?
Zapytaj Farmaceutę
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
W czym mogę pomóc?
Zapytaj Farmaceutę

Czym jest kosmetyka? 

Historia kosmetyki sięga czasów początków kultury ludzkiej. Jej głównym zadaniem od zawsze była pielęgnacja oraz upiększanie skóry twarzy i innych części ciała. Podobnie jak dziś, zabiegi kosmetyczne kojarzone były z poprawą samopoczucia, luksusem, sprawianiem przyjemności ciału oraz duchowi. Chęć zachowania zdrowia, higieny i utrzymania dobrego wyglądu również dziś skłania do korzystania z szerokiej palety zabiegów kosmetycznych

Na czym polegają zabiegi kosmetyczne? 

Zabiegi kosmetyczne opierają się na wykorzystaniu preparatów przeznaczonych do użytku profesjonalnego, specjalnej aparatury, a także technik pielęgnacyjnych. Ich zakres jest bardzo szeroki. Mogą być dedykowane poszczególnym partiom, np. twarzy, piersiom, dłoniom bądź całemu ciału. Odmienny jest także ich charakter. Depilacja, manicure albo makijaż poprawiają estetykę ciała, ale celowo w odróżnieniu od np. dermabrazji nie przynoszą znacznych korzyści pielęgnacyjnych. Niektóre zabiegi kosmetologiczne sprawiają bezpośrednią przyjemność, sprzyjając odprężeniu i redukcji stresu. Za przykład może posłużyć masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych. Inne wiążą się z chwilowym uczuciem dyskomfortu, np. depilacja twarzy i okolic bikini woskiem, który rekompensowany jest przez szybki i widoczny efekt.   

Zabiegi kosmetyczne – rodzaje 

Współczesna kosmetyka oferuje szeroki zakres zabiegów kosmetycznych. Wybór najlepszego z nich jest ściśle uzależniony od stanu i rodzaju skóry, oczekiwań, indywidualnych upodobań i możliwości finansowych. Jakie wyróżniamy zabiegi kosmetyczne? Rodzaje zostały opisane poniżej. 

Manicure i pedicure 

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych jest pielęgnacja dłoni, stóp i paznokci. Pielęgnacja skóry poprzedzana jest przez skrócenie, skorygowanie kształtu, polerowanie oraz lakierowanie paznokci. Kolejnym etapem są zabiegi poprawiające wygląd, odżywienie i nawilżenie skóry dłoni lub paznokci. Zaliczyć do nich można np. usuwanie zrogowaciałego naskórka z pięt lub zabieg parafinowy na dłonie. Manicure i pedicure nie może zostać wykonany w przypadku chorób wywołanych np. przez grzyby, bakterie lub wirusy.  

Makijaż 

Makijaż tworzy kolejną grupę usług kosmetycznych. Wyróżnia się ich dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich jest makijaż permanentny polegający na trwałym podkreśleniu ust, oczu i brwi. Jego podstawową zaletą jest wygoda. Drugą grupę stanowią makijaże okolicznościowe (np. wieczorowy, ślubny) i dedykowane szczególnym potrzebom, np. dla osób starszych, noszących okulary, maskujący. 

Masaże 

Masaż poprawia krążenie krwi, sprzyja rozluźnieniu i odprężeniu. Może zmniejszać również widoczność niedoskonałości, np. cellulitu. Wśród masaży wykonywanych w gabinetach kosmetycznych wyróżnia się: 

 • masaż klasyczny, 
 • masaż leczniczy, 
 • masaż segmentarny, 
 • drenaż limfatyczny, 
 • masaże relaksacyjne – gorącymi kamieniami, aromaterapeutyczne, stemplami ziołowymi. 

Depilacja 

Usuwanie zbędnego owłosienia twarzy, okolic bikini i ciała może odbywać się przy wykorzystaniu różnych metod. Zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym prowadzą do czasowego lub trwałego pozbycia się niechcianych włosków. Ze względu na wybór metody usuwania owłosienia wyróżnia się: 

 • depilację laserową – usuwanie owłosienia jest trwałe i bezbolesne, 
 • depilację chemiczną – substancje zawarte w kremach rozpuszczają kreatynę
 • depilację mechaniczną – włoski są usuwane przy pomocy wosku albo pasty cukrowej.  

Pielęgnacja skóry 

Kosmetyka dysponuje wieloma specjalistycznymi preparatami i aparaturą, dzięki której poprawiana jest kondycja skóry. Dużą popularnością cieszą się zabiegi polegające na złuszczaniu naskórka. Są to m.in.  

 • peeling AHA, 
 • peeling AHA + BHA, 
 • dermabrazja, 
 • mikrodermabrazja, 
 • wygładzanie skóry przy pomocy ultrapulsowego laseru CO2. 

W trakcie podejmowania decyzji o poddaniu się wybranemu zabiegowi kosmetycznemu warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy wykwalifikowanego personelu. Dopasowanie konkretnej techniki, preparatów oraz aparatury do aktualnych potrzeb i stany skóry przyniesie optymalne korzyści.  

Źródła: 

 • Aparatura kosmetyczna i metodyka zabiegów pod red. I. Wróblewskiej, J. Maj, K. Chilickiej-Jasionowskiej, Opole, 2013. 
 • Dylewska-Grzelakowska J., Zabiegi pielęgnacyjne ciała, Warszawa, 2013.  
 • Peters I. B., Kosmetyka, Warszawa, 2002.
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)