Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Pomysł na prezent 3
X - Niezbędnik zimowy
x - Aurovitas ApoD3
X - Aurovitas LipiForma 3
X - Dermaprofi Cutis
X - Zimowe nowości
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Kalendarz adwentowy 2023
2

Kiedy po operacji zaćmy można się schylać?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Karola
Za kilka dni będę miał operację zaćmy. Zastanawiam się, po ilu dniach będę mógł się schylać.

Kluczowe dla pełnego powrotu do zdrowia i uniknięcia powikłań po zabiegu usunięcia zaćmy jest przestrzeganie zaleceń od lekarza. Dotyczą one czasu bezpośrednio po operacji, jak również dalszej aktywności. Czas gojenia się może być zróżnicowany. Jest to związane z wiekiem, ogólnym stanem zdrowia, czy chorobami współistniejącymi, np. cukrzycą. Trwa zwykle 4-6 tygodni.  

Pierwsze doby po zabiegu to czas na odpoczynek i ograniczenie aktywności fizycznej do niezbędnego minimum. Zazwyczaj jednak pacjenci pytają, kiedy po operacji zaćmy można się schylać. Istotne jest, by nie podnosić ciężkich przedmiotów, schylając się gwałtownie. Pamiętaj również, by zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego, np. treningów na siłowni. Jest to niezbędne, aby nie spowodować nadmiernego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Dopuszczalną formą aktywności po zabiegu usunięcia zaćmy są spokojne spacery. Nieprzestrzeganie tych zaleceń może wiązać się z uszkodzeniem rogówki w miejscu nacięcia. 

Przez 2 tygodnie po zabiegu unikaj również ciężkiej pracy fizycznej. Ten czas może wydłużyć się, w zależności od tego, jak goi się oko. Jeśli Twoja praca wymaga częstego schylania się lub jest związana z intensywnym wysiłkiem fizycznym, lekarz prawdopodobnie zaleci Ci dłuższą przerwę.

Przeczytaj również:
Mycie głowy po operacji zaćmy


Nawilżające krople do oczu
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę