Kwas alfa-liponowy. Czy ma właściwości odchudzające?
Kwas alfa-liponowy jest naturalnie występującym antyoksydantem. Coraz częściej słyszymy o jego właściwościach odchudzających, przeciwcukrzycowych i łagodzących procesy zapalne. Które z nich potwierdzają badania naukowe?
Kwas alfa-liponowy – co to jest?
Kwas alfa-liponowy (ALA) to związek powszechnie występujący w mitochondriach. To właśnie w tym miejscu w komórce odbywają się przemiany energetyczne. W organizmie produkowane są jego niewielkie ilości, dlatego jego ważnym źródłem jest dieta – przede wszystkim mięso, warzywa i owoce. Znajdziesz go w brokułach, jarmużu czy szpinaku, a także w mięsie wołowym.
Kwas alfa-liponowy – działanie
Działanie kwasu alfa-liponowego jak dotąd nie zostało szczegółowo poznane.
Istnieje jednak sporo przesłanek i doniesienia naukowe, które mogą wskazać na:
- właściwości antyoksydacyjne – kwas alfa-liponowy może usuwać z organizmu metale ciężkie i wymiatać wolne rodniki, a także naprawiać spowodowane przez nie uszkodzenia;
- działanie w chorobie Alzheimera – badania donoszą, że kwas alfa-liponowy zwiększa produkcję acetylocholiny – kluczowego neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za proces zapamiętywania;
- działanie przeciwnowotworowe – według badań kwas alfa-liponowy może powodować śmierć komórek w raku płuc, piersi i okrężnicy.
Kwas alfa-liponowy a odchudzanie
Otyłość wiąże się z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi i chorobami współwystępującymi, a także zwiększoną śmiertelnością. Według badań suplementacja kwasu alfa-liponowego może być wsparciem w procesie odchudzania dla osób z nadwagą i otyłością. Osoby odchudzające się, które suplementowały kwas alfa-liponowy, straciły średnio 1,27 kg więcej niż osoby, które nie przyjmowały tej substancji.
Konieczne są jednak kolejne badania naukowe, które potwierdzą wpływ kwasu alfa-liponowego na kontrolę wagi, a także wykażą różnicę pomiędzy stosowaną dawką i czasem trwania suplementacji. Warto pamiętać, że w przypadku otyłości już umiarkowana utrata masy ciała przynosi korzyści zdrowotne.
Kwas alfa-liponowy a neuropatia cukrzycowa
Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2016 r. cukrzyca spowodowała aż 1,6 mln zgonów. Główną przyczyną śmiertelności była neuropatia cukrzycowa, czyli powikłanie cukrzycy związane z negatywnym wpływem wysokiego poziomu cukru na nerwy. Od 1980 roku liczba chorych na cukrzycę wzrosła niemal czterokrotnie! W związku z tym walka z chorobą, a także jej konsekwencjami zdrowotnymi to ważny obszar badań naukowych.
Badania wykazały, że dożylne leczenie kwasem alfa-liponowym poprawiło stan chorych z polineuropatią cukrzycową stóp i kończyn dolnych. Istotna okazała się dożylna forma leczenia, ponieważ doustne przyjmowanie leków nie przynosiło podobnych efektów. W Niemczech lekarze stosują kwas alfa-liponowy przy powikłaniach cukrzycy (neuropatii cukrzycowej i retinopatii) już od 50 lat.
Kwas alfa-liponowy a choroby autoimmunologiczne
Kwas alfa-liponowy jest silnym antyoksydantem. Dzięki temu może on wpływać na odporność i redukować stan zapalny. Potrzeba jeszcze jednak wielu badań, by stwierdzić, czy suplementacja kwasu alfa-liponowego mogłaby pomóc w leczeniu chorób autoimmunologicznych.
Kwas alfa-liponowy – skutki uboczne
U niektórych pacjentów przyjmujących kwas alfa-liponowy mogą pojawić się działania niepożądane:
- ze strony układu pokarmowego (ból brzucha, nudności),
- objawy skórne (pokrzywka, uczucie swędzenia).
Jak dotąd nie określono maksymalnej bezpiecznej dawki kwasu alfa-liponowego.
Kwas alfa-liponowy może wspierać leczenie niektórych chorób. Wciąż jednak trwają badania, które potwierdziłyby tę hipotezę.
Przeczytaj również:
Jak oksydanty wpływają na nasze zdrowie?
- Salehi B., Berkay Yılmaz Y., Antika G., Boyunegmez Tumer T., Fawzi Mahomoodally M., Lobine D. i in. Insights on the Use of α-Lipoic Acid for Therapeutic Purposes. Biomolecules. 2019;9(8):356.
- Kucukgoncu S., Zhou E., Lucas K.B., Tek C. Alpha-Lipoic Acid (ALA) as a supplementation for weight loss: Results from a Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Obes Rev. 2017;18(5):594–601.
- Shay K.P., Moreau R.F., Smith E.J., Smith A.R., Hagen T.M., Alpha-lipoic acid as a dietary supplement: Molecular mechanisms and therapeutic potential. Biochim Biophys Acta. 2009;1790(10):1149–60.